Hormony podczas redukcji

Dodane przez: . Komentarze: 0 2583

Redukcja tkanki tłuszczowej, a hormony

Zmniejszenie tkanki tłuszczowej w organizmie wiąże się z modyfikacją diety i wprowadzeniem ćwiczeń. Regularne uprawianie sportu znacznie zwiększa utlenianie tłuszczu co w konsekwencji prowadzi do jego utraty. Co więcej ma to pozytywny wpływ na stan fizyczny oraz zdrowie psychiczne. Powyższe informacje to wiedza znana i szeroko dyskutowana jednakże niewielu wie jak istotny wpływ na redukcję mają hormony. Hormony mają wpływ na wiele aspektów naszego życia, od nastroju, poprzez poziom energii i dużej mierze właśnie na wagę.

Czym są hormony?

Rozważając kwestię wpływu hormonów na organizm człowieka najpierw warto napisać kilka słów czym w ogóle są hormony i które mają największy wpływ na redukcję. Hormony są chemicznymi przekaźnikami w ciele, które przemieszczają się we krwi do narządów i tkanek, sygnalizując im aby wykonały pracę, do której zostały zaprojektowane. Mogą wpływać na wiele różnych procesów w organizmie, w tym na rozrodczość, funkcje seksualne, wzrost i rozwój, albo wspomniany już nastrój. Mężczyźni i kobiety mają hormony, a poziomy hormonów zmieniają się i rozwijają wraz z wiekiem.Najważniejsze z nich to: Estrogen, kortyzol, leptyna, insulina, to podstawowe hormony wpływające na wagę poza tym wyróżnić można jeszcze: greline, adiponektyna, glukagon, cholecystokinin (CCK), adrenalinę i hormon wzrostu.

Redukcja z pomocą hormonów

Przytoczone wyżej hormony m.in: "mówią" sylwetce jak ma wyglądać - kształtują sylwetkę, wyznaczają cel pożywienia – budowa, energia, tkanka tłuszczowa. Dla hormonów istotna jest ilość i źródło kalorii, a także sposób w jaki bilansujemy posiłki. Każdy hormon wykorzystuje w sposób indywidualny spożywane produkty. Od nich zależy również tempo metabolizmu - tak ważnego przy redukcji tkanki tłuszczowej.  Analizując wymienione hormony spróbujemy uporządkować najważniejsze informacje i dowiedzieć się jak je wykorzystywać do skutecznej i przede wszystkim zdrowej redukcji.

Estrogen

Jest hormonem odpowiedzialnym za rozwój cech płciowych kobiet (piersi i biodra). Zauważyć można interesujący związek między estrogenem, a przyrostem masy ciała w okresie menopauzy. Wtedy poziom wszystkich hormonów spada, w tym estrogenu i progesteronu. Twój lekarz mógł powiedzieć, że twoje poziomy estrogenu gwałtownie spadają, dlatego jest to mylące, gdy słyszysz, że dominacja estrogenów może powodować przyrost masy ciała w okresie menopauzy.
Dominacja estrogenu w rzeczywistości dotyczy proporcji estrogenu do progesteronu - jeśli masz zbyt dużo estrogenu w porównaniu do progesteronu (bez względu na to, jak mało jest), możesz przytyć i przechowywać więcej tłuszczu wokół środka.
Żeby stracić na wadze należy w następujący sposób zrównoważyć estrogen: Zaleca się spożywanie kilograma warzyw dziennie, ponieważ błonnik pomoże usunąć nadmiar estrogenu z organizmu. Najlepiej jeść - 35 do 45 gramów błonnika dziennie, zwiększając ich ilość powoli, aby nie wywoływać zaburzeń żołądkowych. Możesz także naturalnie zrównoważyć dominację estrogenów poprzez: wyeliminowanie nadmiaru cukru lub przetworzonej żywności, zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa i regularne ćwiczenia. Nadmiar estrogenu ma również negatywny pływ na mężczyzn. 

Kortyzol

Reguluje reakcję organizmu na stresujące sytuacje. Niestety jesteśmy tak zasypywani ciągłym strumieniem współczesnych stresorów i potrzebą przełączania zadań i komunikowania się w różnych kanałach, że wielu z nas ma nadmiar kortyzolu w naszych organizmach. Według czołowych naukowców zajmujących się chorobami układu sercowo-naczyniowego w University Medical Center w Holandii, posiadanie nadmiaru kortyzolu zwiększa ryzyko chorób serca, a także powoduje gromadzenie się tłuszczu wokół narządów wewnętrznych, który często pojawia się jako nadmiar tłuszczu z brzucha.
Aby odpowiednio zbalansować ilość kortyzolu w organizmie należy: zmniejszyć poziom kofeiny spożywając mniej kawy itp. Warto też nieco zwolnić i skupić się przede wszystkim na jednym wykonywanym zadaniu. Inne naturalne sposoby na obniżenie poziomu kortyzolu to:
medytacja, przyjmowanie suplementu magnezu lub witaminy B, lepszy i dłuższy sen.

Leptyna

To kolejny bardzo istotny hormon podczas redukcji. Jest wytwarzana przez komórki tłuszczowe organizmu, a jej podstawową funkcją jest wskazanie części naszego mózgu (podwzgórza), że jesteśmy nasyceni lub pełni. Nasza współczesna dieta jest nasycona cukrem o nazwie fruktoza, znajdującym się w wielu przetworzonych produktach spożywczych. Kiedy zbyt dużo fruktozy zaleje twoje ciało - ono przechowuje je jako tłuszcz. To prowadzi do nadmiaru leptyny; kiedy masz zbyt dużo leptyny, możesz stać się odpornym na nią, co oznacza, że Twoje ciało nie będzie już w stanie stwierdzić, czy jesteś pełny, czy nie. Wtedy jesz, a waga wzrasta. 
Poziom leptyny łatwo zrównoważyć odpowiednią ilością snu. Badania Harvardu pokazują, że brak snu obniża poziom leptyny i faktycznie zwiększa pożądanie Twojego organizmu na tłuste lub bogate w węglowodany pokarmy. Inne skuteczne spospoby to: przyjmowanie suplementu Omega 3 lub spożywanie bogatych pokarmów w Omega 3: ryby, mięso karmione trawą i nasiona chia
zmniejszenie spożycia fruktozy, regularne ćwiczenia.

Insulina

Jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę i pomaga regulować glukozę (poziom cukru we krwi) w ciele. Jeśli masz nadwagę regulator glukozy twojego ciała (insulina) zostaje wytrącony z równowagi i wtedy trudniej zrzucić wagę. Ponadto osoby z tendencję do spożywania słodkich pokarmów przez cały dzień, utrzymują nadmiar insulin.Co robi insulina z dodatkiem cukru? - przechowuje to jako tłuszcz. 
Zaleca się rozpoczęcie dnia od picia przefiltrowanej wody z dwiema łyżkami octu jabłkowego, aby rano uregulować poziom cukru we krwi. Inne sposoby naturalnego równoważenia poziomu insuliny to: spożywanie wystarczającej ilość białka przy każdym posiłku, częste jedzenie mniejszych (zdrowych) posiłków, spożywanie węglowodanów o niskiej zawartości glikemii (owoce, fasola, warzywa nieskrobiowe), eliminacja dodatkowych cukrów z diety. Jednakże należy pamiętać, że nie jest dobrym pomysłem rezygnacja z insuliny prowadząca do jej niedoboru bowiem może to prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Grelina

Mniej znany, ale też ważny hormon przy redukcji masy. Jest produkowany w żołądku i podobnie jak wiele hormonów utraty tłuszczu, działa z twoim mózgiem, aby zasygnalizować, że jesteś głodny. Zmniejszenie kalorii, w celu zmniejszenia masy ciała powoduje wzrost greliny. Nawet po 12 miesiącach diety o obniżonej kaloryczności badania wykazują, że poziom greliny pozostaje podwyższony. Innymi słowy, twoje ciało nigdy nie przystosowuje się do jedzenia mniej i stale wysyła sygnał "Jestem głodny", dlatego utrzymywanie niższej wagi jest często trudniejsze niż zmniejszenie tego hormonu w pierwszej kolejności. Intensywne ćwiczenia zmniejszają poziom greliny, co sprawia, że jest to kluczowy składnik do utraty wagi i utrzymania wagi.

Adiponektyna

Jest białkiem wydzielanym przez komórki tkanki tłuszczowej. W przeciwieństwie do leptyny, im jest ona szczuplejsza, tym więcej adiponektyny wydzielają komórki tłuszczowe. Adiponetyna zwiększa zdolność mięśni do korzystania z węglowodanów w celu wzrostu energii. Ponadto przyśpiesza metabolizm i zwiększa tempo rozkładania tkanki tłuszczowej. Ponadto ogranicza apetyt. Można zmaksymalizować poziom adiponektyn zastępując węglowodany w swojej diecie jednonienasyconymi tłuszczami (oliwki, awokado itp.). Inną opcją są tabletki.

Glukagon

Następny hormon odgrywający swoją ważną rolę przy redukcji. Działa przeciwnie do insuliny. Podczas gdy insulina magazynuje węglowodany i wytwarza tłuszcz, glukagon jest odpowiedzialny za rozkładanie przechowywanych węglowodanów i tłuszczów, a także ich uwalnianie aby organizm mógł zużywać energię. Spożywanie bogatego w białka, nisko - węglowodanowego posiłku jest najlepszym sposobem na maksymalizację uwalniania glukagonu.

CCK

Cholecystokinina – hormon uwalniany z komórek w jelitach za każdym razem, gdy jesz białko lub tłuszcz. Komunikuje się z twoim systemem nerwowym, w celu przełączenia przełącznika sytości, jednocześnie pracując z żołądkiem, aby spowolnić tempo trawienia. Końcowym rezultatem jest to, że czujesz się pełny dłużej. Wykorzystaj w pełni CCK, upewniając się, że masz białko i tłuszcz w każdym posiłku. Brak odpowiedniej ilości tego hormonu może doprowadzić do napadów objadania się. 

Adrenalina i hormon wzrostu

Ostatnie ważne hormony przy redukcji, ale nie mniej istotne niż poprzednie. Ten pierwszy przyczynia się do spalanie tłuszczu i jego uwalnianie w postaci energii w ciele. Adrenalina może również pomóc w tłumieniu apetytu. Ćwiczenie jest najlepszym sposobem, aby włączyć uwalnianie adrenaliny w swoim ciele, trening interwałowy w szczególności.
Z kolei hormon wzrostu pomaga w utracie tłuszczu. Oddziałuje z komórkami tłuszczowymi i zachęca je do rozpadu i spalania nagromadzonego tłuszczu na energię.
Hormon wzrostu można zwiększyć poprzez intensywne ćwiczenia. Aby zmaksymalizować spalanie tłuszczu hormonu wzrostu, trenuj ciężko i śpij dobrze.

Hormony kluczem do skutecznej redukcji

Zapoznając się z powyższymi informacjami wyraźnie widać spore znaczenie jakie odgrywają hormony i ich działanie na nasz organizm. Szczególnie ważne są w procesie spalanie tkanki tłuszczowej. Jest to spowodowanym tym, że sterują one naszym organizmem w wielu istotnych aspektach, które mają bezpośredni wpływ na redukcję. Wymienić tutaj należy wspomniane już wcześniej: gromadzenie kalorii w postaci tłuszczu, metabolizm, ilość wydatkowanych i spożywanych przez nas pokarmów. Znajomość swoich hormonów jest o tyle ważna, że czasem mimo usilnych starań: stosowania katorżniczych diet i treningów możemy mieć trudności z zrzuceniem wagi z powodu niedoboru jakiegoś hormonu. Na szczęście możemy to sprawdzić i wdrążyć odpowiednie działania, które doprowadzą poziom danego hormonu do odpowiedniego. Pośród najprostszych i najważniejszych zachowań należy wymienić jeszcze raz: odpowiednią ilość snu, regularne ćwiczenia i dobrze zbilansowane posiłki.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu