Ciało ludzkie zawiera nawet 60% wody. Powszechnie zaleca się picie ośmiu szklanek wody dziennie (jest to jednak uzależnione od wagi człowieka). Utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu jest niezwykle istotne nie tylko z uwagi na zachowanie dobrego zdrowia, ale też posiada nieco dalej istotny aspekt związany z osiąganiem lepszych wyników w sporcie. Czy większe nawodnienie organizmu ma wpływ na większą siłę mięśniową i wydolność podczas wysiłku?
Woda pomaga zmaksymalizować wydajność fizyczną
Jeżeli nie zadba się o odpowiednie nawodnienie swojego ciała, można być wówczas prawie pewnym, ze ucierpi także na tym i to w znacznym stopniu – wydajność fizyczna. Dbanie o regularną podaż płynów jest szczególnie ważna podczas intensywnego wysiłku lub wysokiej temperatury. Odwodnienie może mieć zauważalny efekt, jeśli straci się zaledwie 2% zawartości wody w organizmie. Właśnie tak mała utrata wody powoduje odczuwalne, odbijające się na zdrowiu i samopoczuciu konsekwencje. Warto dodać, że nierzadko zdarza się, że sportowcy tracą do 6-10% swojej wody poprzez pot! Taka utrata płynów może prowadzić do zmiany kontroli temperatury ciała, zmniejszonej motywacji, zwiększonego zmęczenia i sprawić, że ćwiczenia będą znacznie trudniejsze, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.
Wykazano, że optymalne nawodnienie zapobiega takiemu zjawisku, a nawet może zmniejszyć stres oksydacyjny, który występuje podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności. Nie jest to jednak zaskakujące, gdy weźmie się pod uwagę, że mięśnie składają się w około 80 procentach z wody. Tak więc, jeśli ćwiczy się intensywnie, czego skutkiem jest także duże pocenie się – wtedy dostarczenie odpowiedniej ilości wody może mieć znaczny wpływ na osiągnięcie znacznie lepszych wyników sportowych. Osoba, która dba o poprawne nawodnienie podczas treningu ma lepsze samopoczucie, zauważalnie wyższą wydajność i siłę od osób, które wykazują oznaki, nawet niewielkiego, odwodnienia i podczas ćwiczeń nie uzupełniają utraconej wody. Prawidłowe przyjmowanie płynów - najlepiej niewielkimi łykami i często - podczas całego treningu - wspomaga także proces pocenia. Pot z kolei, zapewnia naturalną "klimatyzację" ciała. Ochładza rozgrzany organizm i poprawia samopoczucie. Pocenie się zapobiega przegrzaniu organizmu, o co nietrudno podczas intensywnego treningu. Osoby odwodnione pocą się znacznie mniej lub wcale - co może mieć dalej idące konsekwencje - złe samopoczucie a nawet zasłabnięcie.
Hydratacja ma główny wpływ na poziom energii i funkcję mózgu
Tak jak i mięśnie tak mózg i jego prawidłowe działanie jest bardzo silnie związane z prawidłowym stanem nawodnienia. Badania pokazują, że nawet niewielkie odwodnienie (1-3% masy ciała) może zaburzać wiele ważnych aspektów funkcjonowania mózgu. Podczas jednego z badań, wykazano, że utrata płynów o wartości około 1,36% - po wysiłku - zaburzyła zarówno nastrój, jak i koncentrację oraz zwiększyła dodatkowo częstotliwość występowania bólów głowy. Inne, podobne badanie, wykazało, że utrata płynów o wartości 1,59% była szkodliwa dla pamięci roboczej i zwiększonego uczucia niepokoju i zmęczenia. Utrata płynu o wartości 1-3% jest równa około 0,5-2 kg utraty masy ciała dla osoby ważącej 68 kg. Warto też wiedzieć, że może to łatwo nastąpić podczas normalnych codziennych czynności, nie wspominając o ćwiczeniach lub wysokiej temperaturze. Nawet łagodne odwodnienie może zaburzać nastrój, pamięć i sprawność mózgu.
Woda może pomóc w zapobieganiu bólów głowy
Odwodnienie może wywoływać bóle głowy i migreny u niektórych, wrażliwych na zmiany wynikające z nawodnienia, osób. Kilka badań wykazało, że woda może łagodzić bóle głowy u osób odwodnionych. Niemniej jednak, nie można jednoznacznie stwierdzić, że woda zapobiega skutecznie migrenom, ponieważ jedno z badań przeprowadzonych na grupie osób wykazało, że woda nie ma wpływu na częstość występowania bólów głowy, ale jej picie zmniejszyło nieco intensywność i czas trwania nieprzyjemnych objawów.
Picie większej ilości wody może pomóc w złagodzeniu kłopotów z wypróżnianiem się
Zaparcia są częstym problemem, charakteryzującym się rzadkimi wypróżnieniami i trudnościami z oddawaniem stolca. Zwiększenie spożycia płynów jest często zalecane jako część leczenia. Ciekawostką jest to, że woda gazowana wykazuje szczególnie obiecujące wyniki w leczeniu zaparć. Aktualnie trwają dodatkowe badania, które mają potwierdzić tę tezę.
Inne zalety optymalnego nawodnienia
Kamienie moczowe to bolesne grudki mineralnego kryształu, które tworzą się w układzie moczowym. Najczęstszą ich postacią są kamienie nerkowe, które tworzą się w nerkach. Wyższe spożycie płynów zwiększa objętość moczu przechodzącego przez nerki, co rozcieńcza stężenie minerałów, więc są one mniej podatne na krystalizację i tworzenie grudek. Optymalne picie wody może także łagodzić skutki tak zwanego „kaca”. Alkohol jest moczopędny, więc powoduje utratę większej ilości wody niż się przyjmuje. Może to prowadzić do odwodnienia. Chociaż odwodnienie nie jest główną przyczyną kaca, może powodować objawy takie jak pragnienie, zmęczenie, ból głowy i suchość w ustach. Dobrym sposobem na zmniejszenie kaca jest wypicie szklanki wody między napojami i posiadanie przynajmniej jednej dużej szklanki wody przed pójściem spać.
Picie większej ilości wody może pomóc w utracie wagi
Picie dużej ilości wody może być bardzo skuteczne i wspomagać proces utraty zbędnych kilogramów. Wynika to z faktu, że woda może zwiększyć uczucie sytości i zwiększyć tempo przemiany materii. Wykazano, że wypicie pół litra wody powoduje wzrost metabolizmu o 24-30% do 1,5 godziny. Oznacza to, że picie 2 litrów wody dziennie może zwiększyć całkowitą utratę energetyczną nawet o 96 kalorii dziennie. Nie pozbawiony znaczenia jest również czas w jakim nawadnia się organizm. Udowodniono, że picie wody pół godziny przed posiłkiem jest najskuteczniejsze. Może sprawić, że organizm „oszuka” się objętością płynów – zapewni poczucie sytości i jednocześnie zmniejszy apetyt na dodatkowe porcje posiłku. Najlepiej jest pić zimną wodę, ponieważ wtedy organizm będzie zużywał dodatkową energię (kalorie) do podgrzania wody do odpowiedniej temperatury ciała.
Komentarze
Napisz komentarz