Imbir – jak wpływa na organizm?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 3521

Ceniony już przez chińskich cesarzy, cieszy się niegasnącym uznaniem od tysięcy lat. Nic dziwnego – imbir posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych, które z pewnością docenisz i chętnie wykorzystasz. Dowiedz się, dlaczego ta niewielka roślina o niesamowitych kształtach jest tak ważna i czym prędzej uzupełnij zapasy imbiru, a poprawi się nie tylko Twój stan zdrowia, ale też samopoczucie. Przekonaj się, że imbir można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów!

Imbir – co warto wiedzieć?

Imbir to roślina uprawna z gatunku imbirowatych, pochodząca z Malezji. Obecnie nie występuje w stanie dzikim. Jest powszechnie wykorzystywana w Azji, obecnie jednak zatacza coraz szersze kręgi i cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Imbir jest powszechnie dostępny w sklepach zielarskich, a także w supermarketach. Można kupić go w formie sproszkowanej przyprawy, jako świeży korzeń lub marynowany.

Trzy tysiące lat temu imbir stosowany był jako środek płatniczy, szczególnie przez Fenicjan. Obecnie uprawiany jest w Chinach, Indiach, Malezji, na Sierra Leone i na Jamajce. Stosowany jest przede wszystkim jako przyprawa – ma silny, bardzo orzeźwiający aromat, dlatego doskonale nadaje się do potraw kuchni azjatyckiej. Nadaje się zarówno do dań słodkich, jak i słonych, a także jako dodatek do kawy lub herbaty. Jest jednym ze składników popularnej przyprawy curry. Uważa się, że imbir to bardzo silny afrodyzjak.

Właściwości imbiru

Imbir ma bardzo szerokie właściwości lecznicze. Działa korzystnie na układ trawienny, łagodzi bóle żołądka i nudności, zapobiega niestrawności. Skutecznie wzmaga apetyt i dezynfekuje jamę ustną. Jest doskonałym lekiem na nudności – zarówno ciążowe, jak i te spowodowane chemioterapią. Co ciekawe, imbir pozwala skutecznie obniżać poziom złego cholesterolu, i to w krótkim czasie. Imbir może wykazywać działanie przeciwnowotworowe i zapobiegać powstawaniu cukrzycy, a także zmniejszać jej objawy. Warto zatem stosować go również jako jeden z elementów profilaktyki. Imbir pomaga także regulować poziom cukru we krwi.

Imbir najchętniej wykorzystywany jest w leczeniu przeziębień. Odrobina imbiru, dodana do herbaty, pozwala skutecznie leczyć infekcje. Pomaga również przy kaszlu i nieżytach dróg oddechowych. Ponadto imbir może działać przeciwbólowo, szczególnie w przypadku bólu stawów. Imbir może także łagodzić bóle miesiączkowe oraz migrenowe. Imbir wpływa pozytywnie także na nastrój oraz pozwala zachować lepszą koncentrację.

Imbir a odchudzanie

Imbir jest chętnie wykorzystywany jako wsparcie w procesie utraty zbędnych kilogramów. Pozwala ona na usprawnienie działania układu trawiennego, co jest niezwykle ważne podczas redukcji. Ta niezwykła roślina nie tylko skutecznie rozgrzewa i oczyszcza organizm, ale też przyspiesza tempo spalania tkanki tłuszczowej. Zdecydowanie warto wykorzystać imbir podczas odchudzania.

Imbir a sport

Okazuje się, że właściwości imbiru mogą być pomocne również dla sportowców. Przede wszystkim imbir pozwala podnosić poziom testosteronu, który jest niezwykle ważny w sportach siłowych. Zapewnia szybszy wzrost masy mięśniowej, podnosi siłę i wytrzymałość, a także zwiększa odporność na kontuzję. Oprócz tego testosteron zapewnia mężczyznom doskonałą kondycję seksualną.

Imbir hamuje wydzielanie kortyzolu, który może być szczególnie niebezpieczny dla sportowców. To właśnie podwyższony poziom kortyzolu przyczynia się do rozpadu włókien mięśniowych, dlatego warto uzupełniać swoje menu o produkty, które obniżają poziom hormonu stresu.

Zastosowanie imbiru

Zastanawiasz się, w jaki sposób wykorzystać imbir w kuchni? Możesz zastosować go jako przyprawę – doskonale sprawdzi się jako dodatek do ciasteczek i innych deserów, do orientalnych zup lub do dań mięsnych. Sprawi, że staną się bardziej pikantne, a jednocześnie orzeźwiające.

Imbir sprawdzi się również jako dodatek do herbaty. Ma on działanie rozgrzewające, dlatego warto sięgnąć po niego szczególnie zimą. Wystarczy zetrzeć kawałek korzenia imbiru i dodać do herbaty lub do kawy. W trakcie przeziębienia warto przygotować napar z imbiru – jest to naturalny, a zarazem bardzo skuteczny sposób na leczenie infekcji.

Imbir należy trzymać w lodówce, z czego niestety nie każdy zdaje sobie sprawę. Końcówkę warto zawinąć w papier lub w folię aluminiową.

Podsumowanie

Znając już bardzo szerokie właściwości zdrowotne imbiru, powinieneś czym prędzej udać się do sklepu i zaopatrzyć się w ten niezwykły korzeń. Możesz cieszyć się nie tylko jego pozytywnym wpływem na organizm, ale też wspaniałym smakiem, który z pewnością urozmaici Twoje codzienne menu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu