Co roku, w okresie jesienno-zimowym imbir powraca do łask. Oprócz tego, że jest świetnym dodatkiem do sałatek, mięs oraz zup, to posiada również liczne właściwości zdrowotne. Idealnie rozgrzewa w chłodne, jesienne wieczory, okaże się również niezastąpiony podczas przeziębień i grypy. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z mocy imbiru?
Imbir - naturalne lekarstwo na dolegliwości jesienno-zimowe
Imbir jest rośliną posiadającą ponad 140 różnych gatunków. Naturalnie rośnie głównie w Australii i Azji, uprawiany jest za to na terenach Chin, Indii, Malezji i Nowej Gwinei. Ze względu na swoje właściwości, zaliczany jest do roślin jadalnych oraz surowców kosmetycznych. Imbir jest rozległą rośliną, mającą ponad 100 centymetrów długości. Posiada duże liście oraz żółto-fioletowe kwiaty. Sam korzeń imbiru z kolei, charakteryzuje się jasnobrązową barwą oraz cierpkim, gorzkim smakiem. To właśnie ta część rośliny jest najczęściej wykorzystywana w kuchni, ziołolecznictwie oraz w kosmetyce.
W swoim składzie imbir posiada głównie olejek eteryczny i związek fenolowy jakim jest gingerol. Zawiera również wiele wartościowych składników odżywczych, chociażby białko, błonnik, wapń, żelazo, tłuszcz i magnez.
Wpływ imbiru na zdrowie
Imbir posiada bardzo intensywny aromat ze słodką, ale drzewną nutą. Składniki zawarte w tej roślinie sprawiają, że imbir:
- wpływa łagodząco na mdłości, dlatego często jest główną substancją leków lokomocyjnych;
- przeciwdziała wystąpieniu wymiotów;
- poprawia pracę układu pokarmowego;
- wspomaga podczas wzdęć;
- przeciwdziała zlepieniu płytek krwi;
- łagodzi bóle miesiączkowe;
- przeciwdziała wystąpieniu objawów PMS;
- wspomaga leczenie przeziębienia;
- działa przeciwzapalnie;
- leczy migreny;
- działa przeciwobrzękowo;
- wspomaga leczenie infekcji w jamie ustnej;
- poprawia koncentrację;
- zwiększa wydolność umysłową;
- poprawia krążenie krwi;
- zapobiega pojawieniu się nowotworów;
- działa rozgrzewająco;
- znacząco obniża poziom cholesterolu.
Niezastąpiona moc imbiru
Zdrowotne działania, które wykazuje imbir są niezastąpione. W Polsce najczęściej stosuje się świeżą przyprawę jako dodatek do zup, napojów, ciast, dań mięsnych oraz wywodzących się z kuchni azjatyckiej. Marynowany imbir z kolei używany jest do sushi. W okresie jesienno-zimowym imbir stosowany jest głównie jako składnik herbat rozgrzewających, grzanego piwa oraz wina, zupy marchewkowej oraz dyniowej i korzennych ciasteczek.
Warto również pokusić się o sporządzenie domowego syropu imbirowego, który okaże się niezbędnym lekarstwem w trakcie przeziębienia lub grypy. Aby przygotować taką nalewkę, należy jedynie zetrzeć korzeń świeżego imbiru, dodać do niego dwa ząbki czosnku i całą mieszankę zalać wodą zawierającą sok z cytryny. Syrop należy pić systematycznie, raz dziennie w okresie obniżonej odporności.
Imbir stosuje się również do użytku zewnętrznego. Starty i namoczony korzeń pomoże rozgrzać, zmarznięte ciało. Sprawdza się również podczas relaksującego masażu nóg. Takie rozwiązanie polecane jest również podczas wystąpienia migreny - wystarczy jedynie natrzeć skroń i czoło korzeniem imbiru. Roślina ta może być również idealnym dodatkiem do kąpieli rozgrzewających. Dodanie do ciepłej wody startego albo sproszkowanego imbiru pomoże odpowiednio zrelaksować, a także przynieść ulgę obolałym mięśniom.
Olejek z imbiru zalecany jest osobom, które chcą się pozbyć cellulitu. Roślina ta wspomaga pobudzanie krążenia oraz proces spalania tłuszczu. Imbir jest również składnikiem wielu szamponów oraz balsamów do włosów ze względu na to, że posiada właściwości zapobiegające starzeniu się. Regularne stosowanie produktów do włosów zawierających imbir sprawia, że stają się one mocniejsze, zdrowsze oraz gęstsze. Można również samodzielnie wykonać ekstrakt z imbiru, który będzie miał wpływ na skórę głowy. Do takiego rozwiązania potrzebne są całe kłącza rośliny. Wystarczy jedynie połączyć zmielone kłącza z etanolem i powstałą mieszankę zalać ciepłym olejem winogronowym.
Przeciwwskazania do stosowania imbiru
Niestety, mimo wielu pozytywnych właściwości związanych z regularnym stosowaniem imbiru, niektóre osoby nie mogą go spożywać. Zaleca się, aby rośliny tej nie spożywały:
- osoby ze skłonnością do nadpobudliwości;
- osoby, które mają problemy z żołądkiem, chorują na wrzody albo refluks żołądkowy (ostry i cierpki smak imbiru, może dodatkowo podrażnić żołądek);
- kobiety w ciąży (rozgrzewające właściwości mogą spowodować skurcze lub przedwczesny poród);
- osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi;
- osoby, które chorują na cukrzycę lub nadciśnienie (imbir może wpływać na poprawne działanie leków przeciwdziałających tym chorobom);
- osoby mające niedowagę (imbir ze względu na dużą zawartość błonnika, dodatkowo zwiększa przemianę materii).
Systematyczne stosowanie imbiru z pewnością pomoże w poprawnym funkcjonowaniu naszego organizmu. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jego moc i działania rozgrzewające okażą się niezastąpione. Należy jednak pamiętać, że nawet osoby w pełni zdrowe powinny używać go z umiarem. Zbyt częste stosowanie imbiru może wpływać podrażniająco na układ pokarmowy.
Komentarze
Napisz komentarz