Inozytol, nazywany również witaminą szczęścia i płodności, może mieć świetny wpływ na nasze samopoczucie. Pozwala na obniżanie poziomu stresu oraz bierze udział w leczeniu wielu poważnych chorób. Dlaczego jest tak mało znany i niemalże ignorowany w suplementacji? Dowiedz się nieco więcej na temat inozytolu.
Inozytol – co to jest?
Inozytol, nazywany również witaminą B8 lub B16, to organiczny związek chemiczny z grupy cukroli. Myo-inozytol, czyli jedną z formy inozytolu, zalicza się do witamin z grupy B, jednak substancja ta nie jest witaminą, a jedynie substancją witaminopodobną. Może być syntetyzowany przez organizm.
Inozytol został odkryty ponad sto lat temu. Znaleziono go w moczu osób, chorujących na cukrzycę. Wtedy nie zwrócono na niego szczególnej uwagi, jednak dziś wiadomo, że pełni istotne funkcje metaboliczne w organizmie.
Inozytol znajduje się głównie w mleku, cytrusach (oprócz cytryn), orzechach, soi, zbożach, warzywach, kiełkach i wątrobie. Zakłada się, że stosując zbilansowaną dietę, dostarczamy sobie około 1 g inozytolu dziennie.
Inozytol jest częstym składnikiem napojów energetycznych, między innymi Red Bull czy Burn, ponieważ ma właściwości poprawiające nastrój.
Inozytol – działanie
Inozytol wytwarzany jest w organizmie przy użyciu enzymu o nazwie fitaza. Bierze udział w budowie przekaźników takich hormonów, jak TSH (hormon tarczycy) czy GnRH. Inozytol wpływa na insulinowrażliwość, zmniejszając hiperinsulinemię i obniżając ryzyko wystąpienia neuropatii cukrzycowej.
Może zmniejszać hiperandrogonemię, czyli wydzielanie androgenów u kobiet. Oprócz tego inozytol świetnie oddziałuje na płodność. Znajduje się w spermie (w 100 gramach spermy znajdują się aż 53 mg inozytolu). Niski poziom inozytolu może pośrednio prowadzić do rozwoju zespołu policystycznych jajników. Wykorzystuje się go w leczeniu chorób kobiecych. Może zmniejszać dolegliwości, związane z napięciem przedmiesiączkowych oraz przywracać regularne krwawienie.
Inozytol ma bardzo duży wpływ na układ nerwowy, dlatego może poprawiać nastrój i samopoczucie. Wykorzystuje się go między innymi w leczeniu schizofrenii czy choroby Alzheimera.
Inozytol jest substancją lipotropową, dzięki czemu wspiera metabolizm cholesterolu i tłuszczów, zapobiegając ich odkładaniu w wątrobie. Może również mieć pozytywny wpływ na porost włosów w przypadku łysienia, uwarunkowanego genetycznie.
Co ciekawe, inozytol może chronić dzieci urodzone przedwcześnie przed rozwojem dysplazji oskrzelowo-płucnej, która może wywołać niewydolność oskrzelową.
Niedobory inozytolu
Niedobory inozytlu zdarzają się niezwykle rzadko, ponieważ w dużej mierze występuje on w żywności. Jeśli jednak wystąpi jego brak, może objawiać się to między innymi zmianami nastroju, depresją, atakami paniki, podwyższonym poziomem cholesterolu i stłuszczeniem wątroby, nadmiernym wypadaniem włosów, zaburzeniami spermatogenezy czy neuropatią cukrzycową.
Kawa, herbata alkohol i środki antykoncepcyjne mogą negatywnie wpływać na poziom inozytolu w organizmie, dlatego w przypadku ich spożywania i stosowania należy szczególnie zadbać o produkty bogate w izoten.
Komentarze
Napisz komentarz