Organizm funkcjonuje prawidłowo wtedy, kiedy zachowana jest równowaga kwasowo-zasadowa. Od pewnego czasu często słyszymy o zakwaszeniu organizmu, spowodowanym niezdrową dietą i zbyt szybkim tempem życia. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Na czym polega równowaga kwasowo-zasadowa organizmu i jak o nią dbać?
Równowaga kwasowo–zasadowa – co to jest?
Równowaga kwasowo-zasadowa organizmu to stan, w który utrzymane jest prawidłowe stężenie jonów wodoru zarówno w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych ustroju, jak i w zewnątrzkomórkowych. Równowaga ta jest efektem wielu mechanizmów homeostazy. W organizmie nieustannie zachodzi wiele procesów, które związane są z przemianą materii. Odpowiedni odczyn krwi zapewnia prawidłowy przebieg tym procesom, a za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej odpowiadają bufory węglowodanowe, hemoglobinowe, fosforanowe i białczanowe. Jednocześnie niezbędna jest eliminacja czynników kwaśnych, która odbywa się przede wszystkim przez płuca (regulacja oddechowa) i nerki (regulacja metaboliczna). Regulacja oddechowa polega na usuwaniu z organizmu dwutlenku węgla Z moczem wydalamy nadmiar kwasów i zasad. Optymalny zakres pH dla większości procesów wynosi 7,35-7,45.
Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i ich objawy
Istnieją dwa rodzaje zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Należą do nich kwasica i zasadowica. Tak naprawdę wszystko, co spożywamy, może w jakiś sposób wpływać na nasz organizm, zakłócając jego równowagę.
Kwasica to stan, kiedy czynnik zakwaszający nie zostaje wyeliminowany, a pH jest niższe niż 7,35. Istnieją dwa rodzaje kwasicy – oddechowa i metaboliczna. Występuje ona o wiele częściej niż zasadowica. Główne objawy zakwaszenia organizmu to przede wszystkim nadmierna senność, osłabienie, bóle głowy, problemy z koncentracją, problemy trawienne, takie jak zaparcia, sucha skóra czy wypadanie włosów. Może dochodzić również do grzybicy lub stanów zapalnych żołądka lub do opuchlizny, będącej skutkiem zatrzymywania płynów w organizmie. Długofalowe skutki zakwaszenia organizmu to choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, osteoporoza, a nawet nowotwory. Widać zatem, że początkowe objawy zakwaszenia organizmu łatwo przeoczyć, jednak warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ kwasica może prowadzić do niebezpiecznych stanów.
Zasadowica występuje o wiele rzadziej, dlatego też nie mówi się o niej tak często. Pojawia się ona na skutek choroby lub stosowania leków. Efektem zasadowicy jest zmniejszenie poziomu potasu w surowicy, a to z kolei skutkuje osłabieniem mięśni szkieletowych lub zaburzeniami rytmu serca.
Przyczyny zakwaszenia organizmu
Istnieje wiele przyczyn zakwaszenia organizmu. Najczęstszą jest nieprawidłowo zbilansowana dieta, bogata niezdrową, przetworzoną żywność. Zakwaszenie organizmu może być również efektem stosowania niezdrowych diet odchudzających, nadużywania alkoholu i papierosów, a nawet kawy. Ponadto do kwasicy może prowadzić zbyt częste sięganie po leki przeciwbólowe, brak aktywności fizycznej czy częsty stres. Inne przyczyna zakwaszenia organizmu to choroby nerek, zaburzenia czynności układu oddechowego, cukrzyca i przewlekłe biegunki. Widać zatem, że większość przyczyn, prowadzących do zakwaszenia organizmu, związana jest z nieracjonalnym trybem życia.
Przyczyny zasadowicy organizmu
Zasadowica organizmu może pojawić się na skutek częstych biegunek i wymiotów oraz długotrwałych infekcji i stanów gorączkowych. Inne przyczyny to zbyt duża podaż węglowodanów. Co ciekawe, do zasadowicy organizmu może prowadzić nadmierne odwodnienie i stosowanie diuretyków, dlatego osoby, które startują w zawodach sylwetkowych, powinny zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie doprowadzić do zasadowicy organizmu.
Jak radzić sobie z zaburzeniami gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu?
Podstawowym sposobem na zapobieganie zaburzeniom równowagi kwasowo-zasadowej organizmu jest dbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę. Odpowiedni sposób odżywiania sprawi, że na talerzu pojawi się odpowiednia ilość zarówno produktów o działaniu kwaso–, jak i zasadotwórczym.
Główne produkty kwasotwórcze to kasza jęczmienna, płatki owsiane, ryż, makaron, mięso, drób, jaja i sery, a także kawa czy alkohol. Produkty zasadotwórcze, czyli alkalizujące, to między innymi mleko, ziemniaki, pomidory, marchew, sałata, ogórki, kapusta czy porzeczki. Widać zatem, że większość warzyw może mieć działanie alkalizujące – z tego powodu nie powinno zabraknąć ich w żadnym posiłku.
Aby zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu, należy zrezygnować z produktów niezdrowych i przetworzonych, które zawierają przede wszystkim mięso i węglowodany. Zmniejszenie ilości białka w diecie na rzecz warzyw to podstawowy krok w stronę równowagi kwasowo-zasadowej. Należy także zrezygnować z dużych ilości mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu. Pamiętaj o spożywaniu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Możesz również wprowadzić do menu herbatki moczopędne, dzięki którym pozbędziesz się nadmiaru kwasu z organizmu. Sprawdzi się tutaj pokrzywa, melisa i zielona herbata.
Kolejnym elementem dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu jest oczywiście aktywność fizyczna. Brak ruchu to jedna z przyczyn zakwaszenia organizmu, dlatego postaraj się ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu. Wystarczy szybki spacer, aby Twój organizm miał szansę, aby zaczerpnąć odrobiny ruchu, świeżego powietrza i obniżyć poziom stresu. Aktywność w połączeniu ze zdrową, bogatą w warzywa dieta to najlepszy sposób na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej!
Komentarze
Napisz komentarz