Bez wody nie jest w stanie przetrwać żaden żywy organizm. Jest ona niezbędna do życia i nie da się jej niczym zastąpić. Człowiek, aby utrzymać się w zdrowiu i dobrej kondycji potrzebuje wypijać około dwóch i pół litra wody dziennie. Osoba czynnie uprawiająca sport powinna pić jeszcze więcej.
Jak jednak pić wodę, aby skutecznie nawodnić organizm? Poznaj najważniejsze informacje.
Jak się nawodnić, czyli przyzwyczajenie jest drugą naturą
Wypicie naraz dużej ilości wody nie jest sposobem na nawodnienie. Szybko wypita woda zostanie równie szybko wydalona z moczem. Kluczem do właściwego nawodnienia jest częste picie małych ilości płynów.
Wyrób sobie nawyk częstego picia wody. Wybierz duży kubek, o pojemności na przykład pół litra, napełnij wodą i postaw go w zasięgu wzroku, w domu lub w pracy. Naucz się sięgać po niego co jakiś czas.
Gdy wychodzisz z domu, zawsze bierz ze sobą butelkę wody lub bidon. Postaraj się, co jakiś czas wypijać kilka łyków napoju.
Z czasem przyzwyczaisz się do picia wody na tyle, że stanie się ono dla ciebie czymś naturalnym.
Jeśli zależy ci na dobrym nawodnieniu, postaraj się stopniowo odzwyczaić od picia herbaty i kawy. Te napoje na wiele osób działają moczopędnie i nie tylko nawadniają, ale wręcz odwadniają organizm. Jeśli czujesz się przemęczony i potrzebujesz czasem wypić kawę, zrób mały eksperyment.
Zrezygnuj z kawy na dwa tygodnie, a zamiast niej pij więcej wody. Z czasem może się okazać, że nie potrzebujesz kofeiny. Uczucie zmęczenia może bowiem brać się właśnie z odwodnienia.
Czym się nawadniać?
Podstawowym napojem powinna być zawsze woda. Oczywiście są sytuacje, gdy picie wody nie jest wystarczające. Wtedy warto zaopatrzyć się w odpowiedni napój. Na rynku dostępne są dobre napoje izotoniczne w proszku. Pomogą ci one nawodnić się nawet po intensywnym treningu.
Oprócz tak zwanych izotoników możesz się jeszcze spotkać z napojami hipertonicznymi i hipotonicznymi. Przeczytaj, co kryje się pod tymi nazwami.
Napój izotoniczny – co to jest?
Napój izotoniczny jest najbardziej uniwersalnym i najpopularniejszym płynem służącym do nawodnienia. Nie tylko dostarcza organizmowi wody, ale też uzupełnia elektrolity. Ciśnienie osmotyczne takiego napoju jest takie samo jak płynów ustrojowych naturalnie występujących w naszym organizmie. Przeważnie izotoniki zawierają też dodatki, jak niezbędne makroelementy, witaminy oraz cukry, najczęściej pod postacią glukozy.
Napoje izotoniczne są najlepszym wyborem dla sportowców. Pite podczas i po treningu uzupełniają niedobory wody i soli mineralnych. Dzięki zawartości cukrów dodają też energii.
Napój hipertoniczny i hipotoniczny – co to takiego?
Napoje hipotoniczne mają niższe ciśnienie osmotyczne niż płyny ustrojowe organizmu, natomiast napoje hipertoniczne – większe.
Napojem hipotonicznym jest na przykład zwykła woda. Do tej grupy zaliczają się też mocno rozcieńczone soki. Są to zatem wszystkie te napoje, które możemy pić na co dzień, także w dni, w które nie trenujemy.
Napoje hipertoniczne to z kolei wszystkie płyny o dużym stężeniu cukru. Są to soki, czy niesławne słodzone napoje, jak coca-cola. Oczywiście istnieją sytuacje, gdy tego typu napój będzie bardzo pomocny. Może to mieć miejsce na przykład wówczas, gdy po bardzo długim i intensywnym wysiłku, potrzebujemy szybkiego uzupełnienia glikogenu. Taki napój nie nawodni jednak twojego organizmu.
Komentarze
Napisz komentarz