
Apetyt, jako funkcja naszego organizmu, bywa dość nieprzewidywalny i nie zawsze wiąże się bezpośrednio z głodem. Osoba, która się odchudza, może mieć ciągle apetyt na słodycze, nawet jeśli właśnie zjadła zdrowy posiłek. Z kolei sportowiec, który ma bardzo duże zapotrzebowanie kaloryczne, może nagle odczuć brak apetytu, nawet przy pustym żołądku. Ta druga sytuacja może być bardzo problematyczna dla osób, które powinny dużo jeść, czyli na przykład sportowców w trakcie budowania masy.
Jak poprawić apetyt, czyli parę słów o możliwych przyczynach braku łaknienia
Jeśli masz problemy z apetytem i nie możesz zjeść ilości jedzenia, odpowiadającej twojemu zapotrzebowaniu kalorycznemu, najpierw spróbuj zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy.
Jednym z najczęściej spotykanych powodów braku apetytu jest stres. Zdenerwowanie potrafi skutecznie zablokować apetyt. Nie bez przyczyny ludzie żyjący w permanentnym napięciu bardzo łatwo chudną. Jeśli miałeś ostatnio nerwowe sytuacje w pracy lub w życiu prywatnym, może być to jedna z przyczyn braku łaknienia. Postaraj się zapanować nad nerwami, znaleźć czas na przyjemności i unikać konfliktowych sytuacji. Może okazać się, że będzie to wystarczające, aby rozwiązać problem.
Inną przyczyną braku apetytu może być fakt, że za szybko zwiększyłeś ilość kalorii. Jeśli chcesz zbudować masę, powinieneś zwiększać ilość żywności stopniowo. W ten sposób przyzwyczaisz żołądek i cały układ pokarmowy do większych porcji jedzenia.
Warto też wziąć pod uwagę, że apetyt jest jedną z najprostszych oznak zdrowia. Jeśli nie masz ochoty na jedzenie, wybierz się do lekarza lub zrób badanie krwi.
Ostatnia, bardzo ważna lecz niestety często bagatelizowana przyczyna braku apetytu, to brak dbałości o to, aby posiłki były nie tylko sycące, ale też smaczne. Włóż więcej wysiłku w przygotowywanie nowych, ciekawych potraw, których jeszcze nie jadłeś. Może się okazać, że to wystarczy, abyś odzyskał chęć do jedzenia.
Co na apetyt dla opornych, czyli suplementy i odżywki
Jeśli wyeliminowałeś wszystkie możliwe przyczyny braku łaknienia, pora rozważyć dodatkową suplementację. Podstawą w takiej sytuacji powinno być zażywanie witamin z grupy B, przede wszystkim B1, B6 i B12. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest suplementowanie witaminy A.
Z pomocą przyjdą ci także inne składniki aktywne, zawarte w suplementach. Do najbardziej znanych i najlepiej przebadanych należy z pewnością dibenkozyd, czyli koenzym witaminy B12. Ta substancja reguluje metabolizm składników odżywczych, dzięki czemu nie tylko pobudza apetyt, ale też przyspiesza wzrost mięśni.
Inną metodą na pobudzenie łaknienia jest zażywanie suplementu z kannabinomimetykami. Te substancje to nic innego, jak wyciągi roślinne, imitujące działanieTHC, czyli tetrahydrokannabinolu. Jak wiadomo, spożycie THC, w postaci marihuany, powoduje wzmożony apetyt. Oczywiście nikogo nie zachęcamy do palenia nielegalnych substancji. Zresztą, aby wywołać efekt zwiększonego zapotrzebowania na pokarm, nie jest to w ogóle potrzebne. Naukowcy znaleźli inne rośliny, które zawierają substancje pobudzające apetyt podobnie, jak robi to THC. Te rośliny to korzeń Echinacea Purpurea (Jeżówka Purpurowa) oraz Spilanthes Acmella. Wyciągi z nich należą do najskuteczniejszych składników aktywnych pobudzających apetyt, a przy tym nie mają żadnych psychoaktywnych właściwości.
Polecamy
Komentarze
Napisz komentarz