Po udanej redukcji tkanki tłuszczowej i uzyskaniu odpowiednich efektów wiele osób odpuszcza całkowicie dietę oraz aktywność fizyczną. Dalsze utrzymanie prawidłowej wagi może jednak stwarzać nieco problemu. Co należy w takim razie zrobić, aby utrzymać odpowiednią masę ciała również po odchudzaniu?
Zagrożenia związane z zakończeniem redukcji
Długotrwałe odchudzanie często wpływa na osłabienie siły woli, co wiąże się z niekontrolowanym łaknieniem. Wiele osób, po zakończonej redukcji zaczyna gwałtownie zajadać zbyt dużo posiłków, co prowadzi do ponownego wzrostu tkanki tłuszczowej. Z kolei, ciągle utrzymywanie zbyt niskiej kaloryczności nieco męczy organizm, przez co nie może on wypracować odpowiedniej równowagi. Należy więc we wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Trzeba pamiętać, że masa ciała po zakończonym procesie odchudzania zawsze będzie delikatnie rosnąć. Jest to zupełne naturalne zjawisko, będące efektem zwiększenia tygodniowej ilości kalorii w diecie. Stopniowe dodawanie kalorii jedynie zwiększy zapasy energii w mięśniach i odpowiednio odżywi ciało. Zyskanie dodatkowych trzech kilogramów po redukcji jest więc czymś zupełnie normalnym i naturalnym.
Odpowiednia dieta po redukcji
Prawidłowe wyjście z procesu redukcji nie należy do najłatwiejszych. Trzeba stopniowo zwiększać dzienną ilość kalorii, jednak w taki sposób, aby organizm nie przekształcił ich w tkankę tłuszczową. Najrozsądniej jest, dodawać do tygodniowej diety około 100 kalorii w formie owocu lub lekkiej sałatki. Nowa dieta powinna być równie zróżnicowana i wyważona jak ta podczas całego procesu redukcji. Ważne, żeby wziąć pod uwagę dużą ilość świeżych owoców i warzyw, ale również zdrowych węglowodanów. Łasuchy mogą sobie pozwolić na jeden niezdrowy posiłek w ciągu tygodnia, jednak nadal powinni unikać tego typu potraw. Powinno się w miarę możliwości rezygnować ze słodyczy i przesadnego przejadania się. Zamiast tego, warto zainwestować w zieloną herbatę lub kawę, które pomagają przyspieszyć metabolizm. Dodatkowo. do menu można włączyć orzechy, które pomogą wyrównać poziom magnezu. Nadal trzeba unikać spożywania alkoholu, a jeśli już zajdzie taka konieczność, najlepiej sięgać po czerwone wino, które pomoże w trawieniu i poprawi pracę serca. Należy również zwracać uwagę na jakość produktów, szczególnie jeśli chodzi o mięso i pieczywo.
Codzienna dieta nadal powinna składać się z kilku, najlepiej czterech lub pięciu posiłków. Dzięki takiej systematyczności można uniknąć dodatkowego podjadania w ciągu dnia. Ważne jest przestrzeganie odpowiednich proporcji między poszczególnymi porcjami. Głównym posiłkiem w ciągu dnia powinien być obiad. Musi dostarczyć jak najwięcej energii i składać się z produktów białkowych (ryby, mięso), skrobiowych (pieczywo, ryż, kasza, rzadziej ziemniaki) oraz dużej ilości warzyw. Powinno się unikać mięsa wieprzowego, zup zabielanych śmietaną, sałatek i surówek ze śmietaną, majonezu i tłuszczu.
Śniadanie najlepiej spożywać od razu po przebudzeniu. Ze względu na to, że główną rolą tego posiłku jest pobudzenie metabolizmu i zapewnienie odpowiedniej energii, musi on składać się głównie z produktów białkowych (wędliny, serki, jogurty, mleko) i skrobiowych (płatki, pieczywo). Dodatkowo, śniadaniowe menu można uzupełnić ulubionym owocem lub naturalnym sokiem.
Kolację należy przygotowywać najpóźniej do trzech godzin przed snem. Musi to być najlżejszy spośród wszystkich posiłków w ciągu dnia, zrobiony na bazie lżejszych produktów białkowych z dodatkiem warzyw.
Po odchudzaniu nie wolno zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Należy wypijać ponad dwa litry dziennie. Najlepiej, gdyby to były napoje, nie zawierające kalorii, takie jak woda, naturalne soki czy herbatki ziołowe.
Produkty dozwolone w codziennej diecie
Aby utrzymać odpowiednią wagę po redukcji masy ciała, należy zwrócić uwagę na spożywane co dzień produkty. W układaniu tygodniowego menu, warto zwrócić uwagę na:
- chude mięso, takie jak cielęcina, królik i drób;
- ryby - dorsza, pstrąga, solę, mintaja;
- produkty pełnoziarniste: makaron, ryż brązowy, ryż basmati, płatki owsiane, otręby żytnie, otręby owsiane, kaszę jaglaną, kaszę jęczmienną, kaszę gryczaną;
- owoce morza, na przykład, krewetki, ostrygi, małże;
- nabiał: kefir, jogurt naturalny, twaróg, mleko do 2% tłuszczu;
- zupy zrobione na wywarach warzywnych, ewentualnie zabielane naturalnym jogurtem;
- tłuszcze w postaci olejów roślinnych stosowane jako dodatek do sałatek;
- napoje niskokaloryczne: wodę lub wodę z cytryną, herbatę zieloną, herbatę czerwoną, wszelkie herbaty ziołowe, naturalne świeżo wyciskane soki;
- desery: dietetyczną szarlotkę, lody w postaci sorbetów, gorzką czekoladą (maksymalnie pięć kostek dziennie).
Regularna aktywność fizyczna
Systematyczne uprawianie sportu powinno stać się regularnym zajęciem. Po skończonym odchudzaniu nie trzeba rezygnować z intensywnych ćwiczeń na siłowni czy zajęć aerobiku. Nie wszyscy przepadają jednak za taką formą aktywności fizycznej, dlatego warto rozejrzeć się za lekcjami boksu, nauką jazdy konnej albo tańcami latynoamerykańskimi. Najważniejsze, żeby być w ciągłym ruchu, jednocześnie spalając kolejne kalorie. Można również spróbować wyrobić stosowanie kilku zdrowych nawyków, chociażby w trakcie oglądania ulubionego serialu, wsiąść na rowerek stacjonarny. Aby utrzymać prawidłową wagę po redukcji, należy trenować kilka razy w tygodniu, najlepiej trzy lub cztery razy. Warto zrezygnować z jazdy samochodem na rzecz dłuższego spaceru lub jazdę windą zamienić na schody. W miarę możliwości dobrze jest uprawiać sport na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze, nordic walking czy bieganie staną się świetną i co najważniejsze aktywną alternatywą spędzania czasu na kanapie przed telewizorem.
Powrót do wymagającej diety lub stosowanie głodówek nie pomoże rozwiązać problemu powracającej tkanki tłuszczowej, a jedynie może go nasilić. Odpowiednia kontrola i wyrobienie kilku nawyków z pewnością pomoże utrzymać prawidłową wagę nawet po najbardziej rygorystycznej diecie. Odrobina cierpliwości i samozaparcia przyniosą oczekujące rezultaty, które będą powodem zadowolenia i poczucia spełnienia.
Komentarze
Napisz komentarz