Jak zwalczyć ból po treningu?

Dodane przez: . Komentarze: 0 893

Ból mięśni przy każdym ruchu, to znana przypadłość, na którą cierpiała każda osoba, która jest aktywna fizycznie. Taki ból potocznie jest również nazywany zakwasami, a to przez to, że kawas mlekowy zaczyna gromadzić się w tkankach mięśni i przez to zaczynamy odczuwać ból. Jest on męczący i może trwać nawet kilka dni. Warto wiec dowiedzieć się, jakie istnieją sposoby na zmniejszenie bólu po ćwiczeniach. Dziś podamy sobie kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam się uporać z zakwasami, które utrudniają nie tylko ćwiczenia, ale również wykonywanie nawet podstawowych czynności. Dowiemy się również, czy ćwiczenia z zakwasami są wskazane, kiedy lepiej nie ćwiczyć i co należy zrobić, kiedy ból się przedłuża?

Czym są zakwasy – czyli czemu mnie boli?

Zakwasy to nic innego, jak naturalna reakcja organizmu na wysiłek fizyczny oraz pojawiające się podczas niego mikrouszkodzenia w tkankach mięśniowych. Kiedy zaczynają one powstawać, to organizm zaczyna się przed nimi bronić i w efekcie tego zaczyna się produkcja kwasu mlekowego. Jego zadaniem jest stworzenie obrony dla naszych mięśni. Jednak przez produkcję kwasy mlekowego dochodzi również do podrażnienia układu nerwowego, a dokładniej zakończeń nerwowych, przez co pojawia się u nas dobrze znany i nieprzyjemny ból. Warto jednak wiedzieć, że kwas mlekowy zostaje szybko usunięty z organizmu, więc już po kilku dniach ból przestanie być dokuczliwy, a zaraz potem zacznie znikać. Już po dwóch dniach możemy czuć się znacznie lepiej, a jednak początkowe dni po treningu są trudne do wytrzymania. Zakwasy są szczególnie męczące, dla osób, które następnego dnia również chcą odbyć trening. Przez to podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń ból staje się większy, a my stajemy się coraz bardziej wyczerpani. Przez to warto zadać sobie ważne pytanie, czy można ćwiczyć z zakwasami? Nad tym trzeba się zastanowić, a wiele osób już to robi, zadają to pytanie na forach internetowych. Jakie znajdziemy tam odpowiedzi, a jaka jest prawda?

Czy z zakwasami można ćwiczyć?

To pytanie zadaje sobie wiele osób aktywnych fizycznie. Nie ma w tym nic dziwnego, każdego z nas mógł dotyczyć ten ból po treningu, a przecież według planu treningowego, jutro również mamy ćwiczyć. Na forach internetowych możemy znaleźć wiele różnych odpowiedzi. Jedne osoby będą zapewniały, że tak można odbyć kolejny trening mimo tego, że bolą nas mięśnie, a inne osoby, będą tego kategorycznie zabraniać. Prawda jest jednak taka, że kiedy pojawiają się zakwasy, to organizm potrzebuje odpoczynku. Najlepiej przesunąć ćwiczenia na kolejny dzień, ponieważ brak regeneracji, tym bardziej, przy pojawiających się zakwasach, jest męczący i może doprowadzić do zwiększenia się bólu w mięśniach. Bezpieczniej jest więc zrezygnować z kolejnych ćwiczeń i zadbać o to, by mięśnie i całe ciało dobrze się regenerowało przed kolejnym treningiem. Zazwyczaj ból po treningu znika już następnego dnia, a czasem może przedłużyć się do dwóch, trzech dni. Jednak nie zdarza się to często, zwłaszcza jeśli dbamy o prawidłową regenerację. Jakie jeszcze pytania na temat zakwasach oraz bólu po treningu zadają sobie sportowcy i osoby aktywne fizycznie?

Czy można ćwiczyć z zakwasami na inną partię mięśni?

Bywa tak, że osoby aktywne fizycznie wykonują naprzemienne treningi. To oznacza, że jednego dnia ćwiczą oni nogi, a następnego dnia brzuch i ramiona. Tutaj również pojawić się mogą zakwasy, a wiele osób zastanawia się, czy w tym wypadku można ćwiczyć mimo bólu mięśni? Jeśli ból spowodowany jest zakwasami, to jak najbardziej możliwe i bezpieczne jest wykonanie treningu na inną partę mięśni, w której nie pojawia się u nas dyskomfort. Ważne jest jednak, by partie mięśni, które bolą nie były nadwyrężane podczas tego treningu, by nie pogorszyć stanu mięśni i nie zwiększyć bólu. Jeśli więc wykonujesz ćwiczenia na różne partie mięśni w innych dniach, to mimo zakwasów nie musisz rezygnowania z odbywania kolejnego treningu.

Jakie są sposoby na zmniejszenie bólu?

Ból po treningu może być silny lub lekki. Jednak bez względu na to, w jakim natężeniu go odczuwamy, jest wywołuje on nas dyskomfort, przez co każdy zaczyna się zastanawiać, w jaki sposób można go zwalczyć. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które mogą nam pomóc uporać się z bólem mięśni. Dziś przedstawimy listę najlepszych sposobów na upornie się z bólem i zmniejszenie go. Nie trzeba do tego większego wysiłku, wystarczy poświęcić na to kilka chwil i następnego dnia możemy się cieszyć zmniejszeniem bólu w mięśniach, co przyniesie nam niepowtarzalną ulgę. Jakie wic są najlepsze sposoby?

  1. Kąpiel w ciepłej wodzie

Na bóle mięśni nie ma nic lepszego niż ciepła kąpiel. Dzięki niej możemy się zrelaksować i odpocząć. Gorąca woda sprawi, że mięśnie zaczną się rozluźniać, a to przyczyni się do zmniejszenia bólu. Do kąpieli można również dodać olejki, które będą miały działanie przeciwzapalnie i rozluźniające. Takie działanie ma na przykład olejek lawendowy. Jest od idealny dla osób, które mają częste bóle mięśni, które pojawiają się nie tylko po treningu. Półgodzinna kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku lawendowego i od razu poczujemy się lepiej, a ból mięśni i dyskomfort się zmniejszy.

  1. Sen najlepszy dla regeneracji

Jeśli chcemy w prosty sposób pozbyć się bólu mięśni po treningu to warto zadbać o to, by w ciągu nocy przespać co najmniej osiem godzin. Sen to czas odpoczynku, ale przede wszystkim regeneracji. Przez tych kilka godzin kiedy nasze ciało jest w stanie spoczynku, organizm pracuje intensywnie, by regenerować się i przygotować się na kolejny dzień. Jeśli po treningu nie będziemy spać wystarczająco długo, to organizm może się nie zregenerować i ból po ćwiczeniach może się zwiększyć lub po prostu nie zniknie tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. Jeśli więc zależy ci na szybkim zmniejszeniu bólu, to koniecznie połóż się wcześniej spać, by organizm miał czas na prawidłowe zregenerowanie się i naprawianie uszkodzonych tkanek mięśniowych i wydalanie kwas mlekowego, co sprawi, że ból zniknie.

  1. Maść przeciwbólowa i rozgrzewająca

Kiedy ból jest silny i nie chce zniknąć po kilku dniach, to warto sięgnąć po inne środki. Tym razem konieczne będzie zakupienie odpowiednego żelu, który pomaga na bóle mięśni po treningu. Takie maści dla sportowców często pojawiają się w sklepach, ale można je również dostać a aptece. Jest wiele rodzajów. Maść chłodząca, maść rozgrzewająca, maść przeciwbólowa, ale najlepiej wybrać maść rozgrzewająco-przeciwbólową. Jest ona skuteczna i już po jej pierwszym użyciu możemy poczuć ulgę. Jednak warto pamiętać, że jeśli ból po treningu nie mina po kilku dniach, to może do oznaczać, że ból pojawił się nie przez kwas mlekowy, ale przez zaczynającą się kontuzję. Jeśli więc maść nie pomoże, to warto udać się do lekarza na konsultację, by sprawdzić, czy nie został naderwany żaden mięsień.

  1. Wykonuj masaże

Dobrym sposobem na zmniejszenie bólu, jest zastosowanie masażu na bolące miejsce. Nie powinien to być masaż mocny, ale ruchu powinny być delikatne. Rozmasowanie bólu jest skutecznym sposobem na radzenie sobie z bólem i oraz zmniejszenie dyskomfortu Należy jednak uważać, by ruchy nie były zbyt mocne, ponieważ to może jedynie nam zaszkodzić. Dzięki dobrze wykonanemu masażowi poprawi się krążenie krwi, dzięki czemu składniki znacznie szybciej docierać będą do tkanek mięśniowych, a to przyczyni się do szybszego postępowania regeneracji.

  1. Sięgnij po odżywki białkowe

Ból mięśni może również oznaczać uszkodzenia w układzie mięśniowym. Przez to trzeba uzupełnić niedobory białek oraz aminokwasów, które je budują. Warto po treningu sięgnąć po odżywki białkowe, a najlepiej po te szybko wchłaniające się, dzięki czemu będą one miały silniejsze i szybsze działanie. Co prawda spożywacie odżywki białkowej nie przyczyni się do zmniejszenia bólu, jednak może nam pomóc przyśpieszyć regenerację, a dzięki temu ból mięśni lub dyskomfort mogą zniknąć znacznie szybciej.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu