Na siłownię idziemy po to, aby ćwiczyć, a nie po to, aby świetnie wyglądać. Jednak ubrania spełniają ważną rolę w sporcie. Mogą ułatwić trening lub przeciwnie – sprawdzić, że będzie ci się ćwiczyło niekomfortowo.
Poznaj proste zasady kompletowania stroju do ćwiczeń.
Jak się ubrać na siłownię – po pierwsze odpowiedni materiał
W dzieciństwie zapewne mówiono ci, że najlepszy strój sportowy to bawełniana podkoszulka i spodnie dresowe. Nic bardziej mylnego. Bawełna, choć jest naturalnym materiałem, wcale nie jest zdrowa. Jej główna wada, to zatrzymywanie wody. Innymi słowy, w bawełnianej koszulce będziesz się pocił, podobnie jak w bawełnianych spodniach. Gdy po treningu w takim stroju wyjdziesz na świeże powietrze, możesz łatwo się przeziębić. Z kolei bawełniane skarpetki to prosta droga do odparzeń stóp.
Skoro nie bawełna to co? Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji strojów sportowych jest z pewnością poliester. Poliestrowa koszulka będzie odprowadzać wilgoć, dzięki czemu ominie cię wątpliwa przyjemność treningu w przepoconej odzieży. Taka odzież nie kurczy się, ani nie rozciąga w praniu, zatem jest łatwa w pielęgnacji. Takie tkaniny często mają dodatek elastanu, dzięki czemu są lekko rozciągliwe.
Bardzo podobne w użytkowaniu są materiały z polipropylenu. Są jednak mniej trwałe. Z kolei poliamid jest bardzo trwały, ale stosunkowo gruby i sztywny. Używa się go na przykład do produkcji kąpielówek.
Wszystkie wymienione wyżej tkaniny są sztuczne. Jeśli zależy ci na posiadaniu ubrań z tkanin naturalnych, możesz zainteresować się ubraniami z wełny owiec merynosów. Wełna kojarzy nam się przeważnie z grubymi, szorstkimi swetrami. Jednak ubrania sportowe z tkaniny merino wyglądają zupełnie inaczej. Są cienkie i delikatne w dotyku. Mają przy tym doskonałe właściwości odprowadzające wilgoć oraz regulujące temperaturę. W ubraniach z wełny merino nie zmarzniesz podczas treningu na świeżym powietrzu, unikniesz też przegrzania. Ten materiał jest jednak stosunkowo drogi, dlatego zazwyczaj występuje w tkaninach jedynie w formie dodatku.
Jakie ubrania i dodatki do ubrań przygotować na siłownię
Podstawą dobrego stroju na siłownię jest koszulka, najlepiej bez rękawów oraz wygodnie, nie krępujące ruchów spodnie. Dobrze jest mieć też cieplejszą bluzę, którą założysz od razu po ćwiczeniach. Idąc na siłownię musisz mieć buty na zmianę.
Oprócz tego jest jeszcze kilka innych rzeczy, które mogą ci się przydać.
Jeśli ćwiczysz siłowo, zainwestuj w rękawiczki. Przydadzą ci się szczególnie wtedy, jeśli masz problemy z pocącymi się dłońmi. Dobre rękawiczki odprowadzą nadmiar wilgoci oraz pozwolą na pewniejszy chwyt sztangi lub drążka.
Przy treningu z dużymi obciążeniami, powinieneś kupić specjalny, szeroki pas treningowy. Podtrzyma on twoje mięśnie na wysokości lędźwi, przez co ochroni kręgosłup przed urazami spowodowanymi przeciążeniem.
Bardzo przydatnym elementem stroju treningowego jest najzwyklejsza nawet czapka. Załóż ją wychodząc z siłowni, a unikniesz przeziębienia.
Jeżeli regularnie ćwiczysz na siłowni, zainwestuj w dużą torbę. Wrzucisz do niej ubrania i buty na zmianę oraz shaker lub butelkę z napojem. Jeśli wychodzisz na trening na zewnątrz, kup saszetkę typu „nerka”. Jest to najwygodniejszy sposób na przechowanie potrzebnych drobiazgów, jak telefon czy klucze. Dzięki takiej torebce będziesz mieć wolne ręce, a mała nerka nie będzie ci ciążyć, jak plecak.
Gdy ćwiczysz na siłowni, zarówno na maszynach jak i w strefie wolnych ciężarów, powinieneś zdjąć wszystkie wisiorki oraz obrączki. Nawet jeśli wydaje ci się, że delikatny łańcuszek nie będzie przeszkadzał, to jednak każda dodatkowa rzecz, jaką masz na sobie, wpływa na swobodę twoich ruchów. Nawet jeśli tego nie zauważasz.
Polecamy
POWER SYSTEM PAS POWER NEOPRENE
Komentarze
Napisz komentarz