Jaki wpływ na organizm mają węglowodany?

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 989

Nie wszyscy wiedzą, że dieta bogata węglowodany to zdrowa dieta. Wysoka podaż tego składnika jest niezbędna zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie. Dlaczego? Dlatego, że sportowcy cierpią na szybką utratę glikogenu przy zapotrzebowaniu na energię. 

Jakie funkcje pełnią węglowodany?

Jest to bez wątpienia jedno z najcenniejszych źródeł czerpania energii przez ludzki organizm. Porównywane są one do dostarczania ciału paliwa, które napędza wszystkie części ciała do efektywnej pracy. Węglowodany są szybko trawione, wchłaniane i spalane. Zbyt duża ilość przyjmowania węglowodanów może przyczyniać się do zwiększania tkanki mięśniowej i tkanki tłuszczowej ludzkiego organizmu. Przyjmowanie zbyt małej ilości natomiast węglowodanów może prowadzić do spalania białek, które są podstawowym budulcem mięśnia. Odpowiednia dieta sprawia, że mięśnie są wolne od procesów katabolizmu, a mięśnie mogą rozwijać się szybko i prawidłowo. Jest to pewne. Węglowodany to jeden z najcenniejszych składników dla pracy narządów wewnętrznych oraz do przyspieszania regeneracji potreningowej. Pozwalają na szybkie odbudowanie rezerw energetycznych, dzięki czemu dana osoba jest gotowa do ćwiczeń i nie musi przejmować się utratą mięśni. Niestety faktem jest to, że intensywny wysiłek może całkowicie usunąć glikogen, który odbudowuje się bardzo wolno. W przypadku sportowców wykonujących wysiłek fizyczny codziennie węglowodany pełnią rolę regeneratora potreningowego. 

W jakich ilościach i jaki rodzaj węglowodanów należy przyjmować?

Zapotrzebowanie dzienne to około 8-10 gramów na każdy kilogram ciała. Bilans można wiec bardzo szybko policzyć i wysunąć wnioski, czy nasza dieta spełnia te warunki i czy podawana jest odpowiednia ilość białka w ciągu dnia. Proporcje białka i węglowodanów powinny wynosić 1:4, co oznacza, że przy podaży 100 gramów białka należy spożyć 400 gram. węglowodanów. Niestety wraz z treningiem i masą ciała, zapotrzebowanie na węglowodany rośnie. W trakcie całego dnia węglowodany muszą być dostarczane wraz z pożywieniem i suplementacją, która wspomaga organizm i sprawia, że efekty ćwiczeń są jeszcze bardziej widoczne. Węglowodany powinny być dopasowane tak, aby budowały się tkanki mięśniowe, a nie odkładała się tkanka tłuszczowa. Oczywiście tutaj chodzi głównie o rodzaj spożywanego jedzenia. Można odnieść wrażenie, że węglowodany traktowane są jak paliwo dla człowieka. To niezbędny składnik konieczny do uzyskania najlepszych rezultatów treningowych. Warto stosować wygodną suplementację oraz skorzystać z rad trenera personalnego. 

Wszelkie niedobory węglowodanów uzupełni:

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu