Znajdź chwilę na relaks i wyciszenie. Jak medytować?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1322

W obecnych czasach żyjemy w biegu i mamy niewiele czasu by się wyciszyć i zrelaksować. Jesteśmy wręcz bombardowani milionem bodźców z których wiele jest wręcz szumem. A mimo to ten szum sprawia, że ciężko nam skupić się na Sobie. Czy jest na to rada? Odpowiedź brzmi tak. Wystarczy medytować. Wiele osób uważa medytację za coś dziwnego,egzotycznego, a czasami nawet i śmiesznego. Czy jednak daje ona jakieś efekty? Jak powinno się medytować? Przedstawimy wam podstawy medytacji w tym artykule.

Czy warto medytować? Co daje nam medytacja? 

Odpowiedź jest prosta. Medytacja sprawia, że czujemy się bardziej szczęśliwi, niepokój z nas znika, a dodatkowo stajemy się bardziej kreatywni. Warto też zwrócić uwagę, że medytacja jest naszym sprzymierzeńcem w walce z reumatyzmem i Alzheimerem.Nie jest to wymysł wyssany z palca, a wyniki wielu poświęconym im godzin i prac naukowych, które są poświęcone temu jaki medytacja ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Medytacja wspomaga walkę ze stresem - praktyki takie pozwalają nam złagodzić negatywne psychiczne obciążenie naszego umysłu takie jak lęki czy depresje. Pozwala nam także dostrzec objawy tych chorób takie jak np. nieproduktywność. Mindfulness meditation may ease anxiety, mental stress, Harvard Health Blog)
Medytacja wspomaga uczenie - medytacja wpływa na obszary naszego mózgu, które są odpowiedzialne za pamięć, umiejętność do uczenia się oraz regulację naszych emocji. Medytacja rozwija także naszą kreatywność, wspiera myślenie twórcze oraz ma długotrwały wpływ na nasze zdolności poznawcze oraz na to jak nasz umysł kreuje nowe idee. (Mindfulness practice leads to increases in regional brain gray matter density, National Center for Biotechnology Information) 
- Medytacja wspomaga walkę z reumatyzmem - badania wykazują, że medytacja pozwala nam zmniejszyć odczucie bólu, nasze napięcie oraz sztywność. Nie należy uważać jej jednak za lek, bowiem nie leczy ona tej choroby.(Mindfulness program may improve some rheumatoid arthritis symptoms, Reuters) 
- Medytacja wspomaga walkę z Alzheimerem - badania mówią, że medytacja ma wpływ na spowolnienie chorób poznawczych takich jak właśnie Alzheimer(Beth Israel Deaconess Medical Center, „Meditation may help slow progression of Alzheimer’s disease”, ScienceDaily).

Do dodatkowych zalet medytacji możemy również zaliczyć:
- zmniejsza naszą podatność na stres
- sprawia, że jesteśmy bardziej wydajni
- obniża poziom lęku
- sprawia, że stajemy się bardziej obiektywni
- zmniejsza naszą podatność na stres

Rodzaje medytacji



Jako że historia medytacji jest bardzo długa powstało naprawdę dużo odmian medytacji. Tutaj przedstawimy wam najpopularniejsze:
Zazen to podstawowa forma medytacji w buddyzmie zen. Jest ona wykonywana w pozycji w której mamy skrzyżowane nogi, a jej głównymi elementami są poprawna pozycja siedzenia, sposób oddychania i brak przywiązywania się do swoich myśli.
Vipassana to buddyjska technika, która polega na byciu świadomym naturalnych reakcji w obrębie naszego ciała, a jej celem jest postrzeganie rzeczy i otaczających nas zjawisk takimi jakie są naprawdę.
Mindfulness  ta metoda czerpie z tradycji buddyjskich i jest bardzo popularna na zachodzie. Jest ona też prawdopodobnie najbardziej przystępna bowiem koncentruje się na chwili obecnej, przyjmowaniu i zwracaniu uwagi na nasze odczucia, myśli oraz emocje.

 

Jak medytować?

Najważniejsze na początek. Nie ma złej medytacji, ponieważ medytacja to podróż podczas której testujemy nowe rzeczy, ciągle odkrywamy coś nowego. Ciekawym pomysłem jest skorzystanie z grupowych zajęć medytacyjnych. Ale oczywiście można medytować samodzielnie, nawet tu i teraz!Jak? 

Wystarczy, że usiądziesz w spokojnym i cichym miejscu. Możesz na podłodze ze skrzyżowanymi nogami, będąc opartym o ścianę czy też na krześle lub łóżku, najważniejsze żeby było Ci wygodnie. Zamknij oczy i powoli i głęboko oddychaj. Na tym oddechu się skup, staraj spostrzegać wszystkie sygnały świata takie jak dźwięki i zapachy. Zauważaj je, ale nie kieruj na nie skupienia. Uświadamiaj sobie swoje ciało, jego granice i to co czuje. Ale najważniejsze, pamiętaj o oddechu. 

Dodatkowe uwagi:

Zadajecie sobie kiedy medytować? Prawda jest taka, że zależy to od nas. Jednym będzie pasować rano, tuż po prysznicu kiedy mają chwilę czasu,a dla innych dobrą porą będzie wieczór. Znajdźcie swoją stałą porę na medytację i zmięcie ją w rytuał. 
Jak długo medytować? Nie słuchajcie osób mówiących, że musicie robić to przez godzinę dziennie! Na początek wystarczą wam 3 minuty, musicie wyrobić sobie nawyk, to jest najważniejsze. Gdy już będziecie potrafili się skupić przez te 3 minuty wyłącznie na oddechu możecie powoli zwiększać czas jaki poświęcacie na medytację. 
Wiele osób pyta też czy dobrze medytuje. Musicie pamiętać, że medytacja poza samym oddechem to także obserwacja pojawiających się myśli, dostrzeganiu ich bez osądzania ich. Ważne jest by je dostrzec. To naturalne, że będą się one się pojawiać. Najbardziej będzie to widoczne oczywiście na samym początku, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do bodźców, którymi bombarduje nas świat, a taka chwila wyciszenia możemy być niespodzianką dla naszego umysłu. Bądź więc gotowy na milion myśli mówiących o rzeczach do zrobienia, niezrealizowanych lub przyszłych planach lub powrocie wspomnień.  Pozwól im by wpływały do twojego umysłu,a po chwili go opuszczały, niech płyną jak rzeka. Staraj się na nich nie skupiać, nie osądzać ich, ale skupiaj się wyłącznie na oddechu. 
Najważniejszy jest nawyk! To początek twojej drogi medytacji, musisz sobie wyrobić nawyk, który może być nawet ważniejszy niż sama medytacja. Trwa to około 3-4 tygodnie. Warto powiedzieć sobie, że niezależnie od tego co się stanie w naszym życiu przez najbliższy miesiąc będziesz codziennie medytować przez chwilę.

Pamiętajcie też, że medytacja to osobiste doświadczenie, którego trzeba spróbować samemu. Nie na każdego będzie ona wpływać tak samo, niektórzy poczują wielką różnicę w swoim życiu po jakimś czasie, a inni jej nie zauważą bo będzie naprawdę minimalna.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu