Przetrenowanie - co to jest i czym grozi

Dodane przez: . Komentarze: 0 1510

 Przetrenowanie mięśni dla jednych osób stanowi mit, jednak spora część sportowców robi wszystko, aby nie dopuścić do tego przykrego zjawiska w swoim organizmie. Niestety prawda jest taka, że zbyt intensywny tryb życia połączony z nieodpowiednią dietą oraz ćwiczeniami fizycznymi może negatywnie wpłynąć na samopoczucie niejednego sportowca! Jakie są objawy przetrenowania? Jak sobie z nim radzić?

Czym jest przetrenowanie?

Można powiedzieć, że termin ,,przetrenowanie'' bardzo często spotykany jest w środowisku sportowym. Niestety obecnie pojęcie to mylone jest ze zwykłym zmęczeniem i jest nadużywane. W skrócie można powiedzieć, że przetrenowanie to zachwianie procesów regeneracyjnej osoby, która podejmuje aktywność fizyczną na siłowni. To zsumowanie się obciążeń fizycznych bez optymalnego czasu niezbędnego na regenerację. Takie zjawisko powoduje zastój wydolności, a  treningi nie mogą odbywać się z taką samą intensywnością, jak do tej pory. Nie jest to jednak pojedynczy stan zmęczona po treningu. To poważny stan, który występuje po długotrwałym obciążaniu organizmu, a jego kumulacja następuje w szczytowej fazie zmęczenia. To popularne zjawisko dla dyscyplin wytrzymałościowych i wytrzymałościowo-sportowych. 

Przetrenowanie- mit czy prawda?

Tak jak zostało opisane już wyżej, przetrenowanie nie jest mitem i istnieje naprawdę. Na szczęście zjawisko przetrenowania powstaje stosunkowo rzadko. Warto pamiętać, że nie musi występować jedynie w przypadku osoby, kto ćwiczy na siłowni. Zjawisko przetrenowania widoczne jest wśród pracowników fizycznych, którzy wykonują swoją pracę 8-9 godzin dziennie bez przerwy i nie mają czasu na odpoczynek. To bardzo częste. 

Jakie są objawy przetrenowania?

Przede wszystkim jest to obniżenie możliwości wysiłkowych. Organizm zmęczony dąży do odpoczynku, a aktywność fizyczna może w takim przypadku sprawiać nawet ból. Szybkie odczuwanie zmęczenia to również wyraźny sygnał, który może zwiastować zbliżające się przetrenowanie. Kolejnym objawem jest podwyższone tętno spoczynkowe, kiedy porównamy je z wcześniejszym. W takim przypadku należy zaprzestać ćwiczenia, gdyż może być to groźne dla zdrowia, a nawet życia osoby ćwiczącej. Zauważalne są również problemy związane z koncentracją, utrata motywacji do dalszego ćwiczenia, zmniejszona wydolność i brak apetytu, który może prowadzić do poważnej utraty kilogramów. Niespecyficzne objawy to również ciągłe napięcie, pogorszenie się nastroju prowadzące do stanów depresyjnych oraz podatność na infekcje. Jeżeli więc odczuwasz którekolwiek z tych objawów- daj swojemu organizmowi się zregenerować.

Przetrenowanie układu nerwowego

Układ nerwowy to prawdziwy, wewnętrzny komputer organizmu. To on daje organizmowi znać, że trzeba przystosować się do nowej sytuacji lub, że trzeba przygotować się do zbliżającego się niebezpieczeństwa. Daje znać organizmowi również znać wtedy, kiedy powinien odpocząć. Tak naprawdę przetrenowanie nie wpływa na żadne konkretne mięśnie, jednak jest problemem ogólnoustrojowym, który wpływa na możliwości adaptacyjne organizmu. Należy bezwzględnie pamiętać, że problemy związane z układem nerwowym mogą prowadzić do poważnych problemów hormonalnych organizmu, takich, jak zachwianie równowagi pomiędzy kortyzolem a testosteronem. 

Jak można zapobiegać przetrenowaniu?

Należy zachować przede wszystkim optymalny bilans pomiędzy odpoczynkiem a aktywnością fizyczną. W planie treningowym należy na początku uwzględnić nieco dłuższe fazy odpoczynku i nieco mniejszą intensyfikację ćwiczeń. Ćwiczenia fizyczne należy dozować, aby przyzwyczaiły się do nich mięśnie, ścięgna i więzadła, co może skutecznie zapobiec powstawaniu negatywnych zjawisk w organizmie. Konieczne jest zachowanie umiaru. Warto pamiętać również o odpowiedniej ilości odpoczynku. Badania naukowe dowodzą, że optymalna długość snu osoby dorosłej to 7-8 godzin. Warto wiec położyć się wcześniej wstać, aby organizm miał dużo czasu na nocną regenerację. Nie należy zapominać również o odpowiedniej diecie, która dostarczy organizmowi siły i energii do wykonywania treningu. Konieczne jest też nawadnianie. Od czasu do czasu warto skorzystać również z odnowy, spędzając czas w saunie lub jacuzzi, idealnie odprężającej mięśnie i kojącej zmysły. 

Podsumowanie

Przetrenowanie to zachwianie regeneracji potreningowej osoby ćwiczącej. Jest to zjawisko, które może dotknąć zarówno osoby uczęszczające na siłownię, jak i osoby pracujące fizycznie. Objawy to stałe uczucie zmęczenia, ospałość, kontuzje, podwyższone tętno, utrata motywacji i inne. W celu zapobiegania powstawaniu efektu przetrenowania należy pamiętać o regularnym wypoczynku, dostosowaniu ilości treningu do odpoczynku, odpowiedniej diecie oraz o odnowie biologicznej, która pozytywnie wpływa na wygląd ciała oraz na procesy w nim zachodzące. Konieczne jest również stosowanie odpowiedniej suplementacji, która wspomoże organizm od środka i zabezpieczy przed powstaniem przetrenowania. Polecamy szczególnie Real Pharm Multi Craze - 270 tab czyli mieszankę aż 24 cennych dla organizmu składników w 1 tabletce!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu