Jakich rzeczy unikać, by mieć dobrą pamięć?

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 214

Kłopoty z pamięcią pojawiać się mogą u każdego z nas. Kiedy pojawiają się one u osób w podeszłym wieku i następują stopniowo, to nie powinny być one niepokojącym objawem. Jednak jeśli pojawiają się one nagle lub dotyczą osób młodych, to problemy z pamięcią powinny być w tym przypadku niepokojącym objawem, który powinien nas skłonić do wizyty u specjalisty.

Przyczyn problemów z pamięcią jest wiele. Niestety wiele osób na całym świecie zapomina o tym, że mózg do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, a także powinien być prawidłowo pobudzany do pracy. Czas się przekonać jakie czynniki negatywnie wpływają na jego zdrowie, a także czego lepiej nie roić, by uniknąć problemów z pamięcią.

Nie zarywaj nocy

Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpoczynku. Jeśli mu go nie zapewnimy, to jego praca zostanie zaburzona, a on stanie się przemęczony, co odbije się na naszym zdrowiu. Doskonałym czasem na regenerację mózgu jest sen. Jeśli nie przesypiasz ośmiu godzin w ciągu doby, to komórki mózgowe nie są w stanie się regenerować, przez co szybciej się niszczą.

Jeśli zależy ci na tym, by mieć dobrą pamięć, to koniecznie zadbaj o to, by przesypiać przynajmniej osiem godzin dziennie. Jest to optymalny czas, którego potrzebuje twój mózg do odpoczynku.

Unikaj lenistwa

Kiedy kończymy szkołę, to nauka wydaje nam się już niepotrzebna. Niestety wiele osób kończy naukę po zakończeniu szkoły, a przecież mózg potrzebuje wyzwań, by jego praca nigdy nie została spowolniona. Brak działania sprawia, że układ nerwowy spowalnia swoją pracę, przez co nawet zapamiętanie nazwiska nowo poznanej osoby może nam sprawiać wiele trudności.

Pomocą dla mózgu i wsparciem dla pamięci są ćwiczenia. Możesz je wykonywać codziennie lub kilka razy w tygodniu. Dobrym sposobem na poprawienie swojej pamięci jest czytanie fragmentu tekstu, a następnie próbowanie sobie przypomnieć z niego jak najwięcej szczegółów zaraz po przeczytaniu, a także za kilka godzin.

Brak zróżnicowanej diety

Niestety wiele osób w obecnych czasach nie dba o swoją dietę. Coraz częściej stołujemy się na mieście, gdzie czekają na nas dania gotowane na głębokim tłuszczu, które niestety nie dostarczają do organizmu zbyt wiele składników odżywczych. Przez to pojawić się może problem z niedoborami witamin i minerałów, które są przecież budulcami komórek nerwowych.

Dobrze zbilansowana dieta dba o mózg oraz wspiera jego pracę. Dla dobrej pamięci w codziennej diecie nie powinno zabraknąć zróżnicowanych produktów, które bogate są w witaminy i minerały. Te najważniejsze to na przykład:

  • Kwasy omega-3,
  • Kwasy omega-6,
  • Kwasy omega-9,
  • Witamina D,
  • Witamina E,
  • Witaminy z grupy B,
  • Magnez.

 

Nadmierny stres

W obecnych czasach wiele osób boryka się z problemami oraz z wieloma obowiązkami, którym nie zawsze da się sprostać. Ciągły pośpiech i brak odpoczynku sprawiają, że stajemy się nerwowi, a to przyczynia się do nadprodukcji kortyzolu, czyli hormon stresu. Przez niego może dojść do długotrwałego stresu, a jest to stan, który negatywnie wpływa na pracę całego organizmu, również na mózg.

Kiedy jesteśmy zestresowani, to dojść może do problemów z pamięcią i kłopotów z koncentracją. Odpoczynek i odstresowanie się na pewni powinno pomóc. Dobrym sposobem jest gorąca kąpiel lub spacer na świeżym powietrzu.

Nauka w zamkniętym pomieszczeniu

Większość z nas podczas pracy, czy nauki spędza czas w zamkniętych pomieszczeniach, w których nie ma dopływu świeżego powietrza. Brak tlenu znacząco spowalnia prace mózgu, a to sprawia, że nie jesteśmy w stanie uczyć się lub pracować efektownie. W zamkniętych pomieszczeniach pojawia się u nas zmęczenie, senność, problemy z pamięcią i koncentracją.

Dlatego jeśli jesteś w trakcie pracy umysłowej lub starasz się uczyć do zbliżającego się testu, to koniecznie znajdź sobie miejsce blisko okien, a powinno być one otwarte lub uchylone. Dzięki temu do organizmu dotrze tlen, a mózg będzie lepiej odżywiony.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu