Jakie witaminy dla sportowców?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1778

O tym, że witaminy są korzystne dla zdrowia, wie już każde dziecko. Jednak jakie witaminy wybrać, jak i kiedy je zażywać, wreszcie które z nich są najważniejsze dla sportowca – te zagadnienia nie są już takie oczywiste. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie witaminy suplementować i jak to robić.

Jakie witaminy dla sportowców

 

Jakie witaminy są najlepsze dla osób czynnie uprawiających sport? Najprostsza odpowiedź brzmi: wszystkie. W przypadku każdego człowieka ważne jest, aby dostarczać wraz z pokarmem pełen zestaw witamin, ponieważ niedobór którejkolwiek z nich może prowadzić do kłopotów zdrowotnych. Jednak istnieją pewne witaminy, które są szczególnie ważne dla sportowców.

Oto one:

  • Witamina A – jest silnym przeciwutleniaczem, czyli zapobiega stresowi oksydacyjnemu, prowadzącemu do niszczenia komórek. Wspomaga widzenia oraz, co bardzo ważne, ma wpływ na funkcjonowanie układu mięśniowego.
  • Witaminy z grupy B – regulują funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowego. Pomagają w przetwarzaniu tłuszczy oraz węglowodanów na energię. Ta grupa witamin ma też pozytywny wpływ na apetyt.
  • Witamina C – ta witamina jest niezwykle ważna dla sportowców. Bierze udział w syntezie kolagenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów oraz wielu tkanek naszego organizmu. Przy tym ma wpływ na naszą odporność, zapobiega przeziębieniom i, podobnie jak witamina A, jest silnym antyutleniaczem. Witamina C pomaga też przyswajać żelazo, zatem pośrednio zapobiega anemii.
  • Witamina D – odpowiada za zdrowe kości i stawy. Suplementacja tej witaminy jest bardzo ważna, ponieważ w naszym kraju wiele osób cierpi na jej niedobory. Bierze się to ze stosunkowo małego nasłonecznienia, które jest niezbędne do syntezy witaminy D w naszym organizmie.
  • Witamina E – nazywana witaminą młodości. Wpływa na stan skóry, włosów i paznokci, a przy tym, podobnie jak witamina A i C jest silnym przeciwutleniaczem, a zatem spowalnia procesy niszczenia i starzenia się komórek.

Jaki suplement witaminowy wybrać? Kiedy kupujesz witaminy lub ich zestawy zawsze zwracaj uwagę na etykietę produktu. Przy każdej witaminie powinna być zapisana wartość RDA lub ZDS, która oznacza procent zalecanego dziennego spożycia.

Często wartość RDA/ZDS w suplementach przekracza 100%. Nie oznacza to jednak, że spożywanie takiego suplementu musi skończyć się przedawkowaniem witamin. U sportowców zapotrzebowania są większe, a i tak pełna dawna nie zawsze zostanie przyswojona przez organizm. Poza tym, witaminy, o ile są przyjmowane zgodnie z zaleceniami, nie są toksyczne. Pamiętaj jednak, że jeśli masz wątpliwości dotyczące składu danego suplementu, powinieneś zapytać o radę lekarza lub farmaceutę.

 

Witaminy dla sportowców: jak je przyjmować?

 

Jak przyjmować witaminy? Przede wszystkim – regularnie. Jeśli kupisz nawet najlepszy zestaw witamin, ale będziesz stosował go od przypadku do przypadku lub poprzestaniesz na jednym opakowaniu, nie uzyskasz żadnego pozytywnego efektu, a tylko stracisz pieniądze.

Najczęściej zaleca się, aby nie brać witamin na czczo. Najlepiej jest przyjmować je tuż przed lub po posiłku. Zwróć szczególną uwagę na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K. Najlepiej przyswoją się one, jeśli połączysz je z tłustymi posiłkami.

 

​Polecamy

Real Pharm Multi Craze - 270 tab

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu