Jedzenie a odchudzanie

Dodane przez: . Komentarze: 0 830

Niektórzy są tak zdeterminowani, aby zrzucić zbędne kilogramy, że decydują się na restrykcyjne diety, albo wręcz niemal zupełnie przestają jeść. Nie jest to działanie godne pochwały - takie postępowanie wpływa negatywnie zarówno na aspekty zdrowotne, jak i na sam proces odchudzania. Choć dla części osób brzmi to paradoksalnie - należy jeść, aby wesprzeć swój organizm w utracie wagi. Oczywiście, kwestie doboru składników i całego systemu odżywiania mają znaczący wpływ na to, czy uda nam się schudnąć, w jakim tempie proces będzie posuwał się do przodu, a także czy nasze ciało będzie potem prawidłowo funkcjonować. Nie powinniśmy ulegać złudzeniu, że jeśli ograniczymy jedzenie do minimum, będzie to korzystne. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie.

Dlaczego restrykcyjne diety nie są dobrym pomysłem?

Większość osób, które polecają, czy stosują restrykcyjne diety, jest świadoma faktu, że w taki sposób nie wolno nadwerężać organizmu przez długi okres. Dlatego taki system żywieniowy zazwyczaj trwa bardzo krótko. Jednak nawet niedługi okres na restrykcyjnej diecie może odbić się na naszym zdrowiu i całym procesie odchudzania. Przede wszystkim, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że powinno się monitorować poziom poszczególnych substancji odżywczych w naszym organizmie. Niefrasobliwe podejście do tej kwestii może sprawić, że nawet względnie krótkotrwała restrykcyjna dieta pogłębi ewentualne niedobory, czy też nadmiary - to z kolei może być bardzo szkodliwe i skutkować poważnymi dolegliwościami. Poza tym, warto pamiętać, że po okresie "posuchy" nasz organizm ma przemożną ochotę, aby zrekompensować sobie wysiłek i stres, jakiego mu dostarczyliśmy. Dlatego po głodówkach i tym podobnych strategiach trudno utrzymać swoje zachcianki żywieniowe w ryzach, co sprawia, że w rezultacie wpadamy w szał konsumpcyjny i nieraz bardzo szybko niweczymy nasze starania. Z tego względu coraz więcej osób uświadamia sobie, że problem tkwi nie w tym, aby zminimalizować spożycie wszystkich produktów, lecz w tym, aby odpowiednio je dobrać i ustalić odpowiednią strategię.

Jedzenie na diecie - nie wszystko sprzyja odchudzaniu

Stwierdzenie, że trzeba jeść, aby móc efektywnie tracić na wadze, może niektórym przywieść na myśl pewną skrajność, a mianowicie, że nie powinniśmy ograniczać absolutnie niczego i spożywać wszystko, co nam się żywnie podoba. Niestety, zupełnie nie na tym polega ta koncepcja. Oczywiste jest chyba, że jeśli zaczniemy się objadać, a nasz jadłospis obfitować będzie w nieodpowiednie produkty, to nie schudniemy, a prawdopodobnie nawet przytyjemy. Kwestie związane z odżywianiem, zbilansowaną dietą i pełnowartościowymi posiłkami dla wielu osób wciąż pozostają obce. Powinniśmy być świadomi tego, jak poszczególne produkty wpływają na nasz organizm, a przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z faktu, że dieta, to nie tylko metoda na odchudzanie - to cały styl żywienia, który powinien zaspokoić potrzeby naszego ciała i wspierać je w prawidłowym funkcjonowaniu na co dzień.

Jak dobrać menu na diecie?

Powstaje zatem zasadnicze pytanie - jak opracować jadłospis w taki sposób, aby był on dietetyczny i przy okazji nie zrujnował naszego zdrowia? Jest to skomplikowana kwestia, ale warto zadać sobie trochę trudu, aby rozsądnie zaplanować dietę. Przede wszystkim, należy skonsultować się z lekarzem i gruntownie się przebadać. Zanim przystąpimy do planowania menu, powinniśmy wiedzieć o swoim organizmie wszystko. Nie bez znaczenia pozostają alergie, inne schorzenia i okoliczności medyczne, a także to, na jakim aktualnie poziomie są obecne w naszym ciele poszczególne substancje odżywcze. W ten sposób możemy ustalić, co będzie dla nas całkowicie przeciwwskazane, a co powinno być włączone do diety. Osoby, które na co dzień jedzą zdecydowanie zbyt dużo, ponieważ mają tendencje do opychania się i w końcu postanowiły coś z tym zrobić, prawdopodobnie będą tak, czy inaczej zmuszone do pewnego rodzaju redukcji ilości spożywanych pokarmów. To wielkie wyzwanie dla organizmu, dlatego należy wypracować na tyle racjonalny styl żywienia, aby był on w stanie zarówno zaspokoić nasze potrzeby zdrowotne, jak i stracić na wadze. Pełnowartościowy posiłek, to hasło, które powinniśmy wbić sobie do głowy. Warto również zadbać o to, aby w chwilach słabości mieć pod ręką dietetyczne i zdrowe przekąski, które zaspokoją głód, nie wyrządzają jednocześnie szkód.

Dieta to nie tylko określenie na jadłospis odchudzający. To słowo oznacza również ogólny styl odżywiania, który towarzyszy nam bez względu na okoliczności. Świadoma konsumpcja polega na tym, aby odpowiedzialnie i rozsądnie dobierać produkty, które znajdą się później na naszym talerzu. Zbilansowana dieta jest bardzo ważna, ponieważ organizm może funkcjonować prawidłowo tylko wtedy, gdy ma zapewnione wszystkie niezbędne składniki odżywcze i są one utrzymane na odpowiednim poziomie. Zarówno niedobory, jak i nadmiary potrafią być bardzo szkodliwe. Trudna sztuka racjonalnego odżywiania wymaga wielu przemyśleń i odpowiednich działań.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu