Nawet najlepsze sposoby żywienia nie oszukają ludzkiej destynacji. Z wiekiem skóra wiotczeje oraz staje się mniej elastyczna, przez co jest również mniej atrakcyjna w odbiorze. Ludzie od lat zastanawiają się nad rozwiązaniem tego problemu. Stosują nowe mieszanki kosmetyków, wyszukują kolejne zabiegi pielęgnacyjne (wstrzykiwanie botoksu) oraz ,,cudowne” środki. Niestety, ale owe cuda zdarzają się niezwykle rzadko. Stosowniejszym pomysłem jest regularne wykonywanie ćwiczeń.
Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre sporty wcale nie są zdrowe stricte dla naszej skóry. Niepozorne bieganie może sprawić, że włókna kolagenowe staną się słabsze. To z kolei prowadzi do miejscowych obwisłości skóry, czego przecież chcemy za wszelką cenę uniknąć. Jeżeli pragniemy poprawić elastyczność włókien, sięgnijmy po jogę.
Korzyści płynące z jogi
Historia jogi jest bardzo długa, a sam wyraz posiada wiele znaczeń. Wywodzi się z Indii, gdzie znaleziono pierwsze figurki powiązane z tą tradycją samodoskonalenia się. Wśród najważniejszych określeń jogi należy wymienić: ujarzmienie (umysłu i ciała), drogę (samodoskonalenia) oraz zjednoczenie (człowieka ze światem). Krótkie hasła powinny nam uzmysłowić istotę tej sztuki medytacji.
Joga bowiem kojarzy się nam z ćwiczeniami, ale to pojęcie znacznie bardziej obszerne. Regularne jej praktykowanie wpływa także na szeroko rozumianą sferę duchową. Z ćwiczeniami jest powiązany głęboki oddech. Przynosi on uspokojenie oraz lepiej otwiera ćwiczącego na otaczający świat. Przestrzeganie zasad prowadzi do lepszego samopoczucia, które odczuwa się na co dzień. Można powiedzieć, że nasze życie dzięki jodze zmienia się kompleksowo.
Może się wydawać, że to bardzo spokojna aktywność fizyczna, ale wpływ sztuki medytacji dostrzega się na wielu frontach. Dla niektórych stała się niemal stylem życia. Pozwala na redukcję stresu, leczenie bezsenności albo depresji. Co istotne dla nas, poprawia krążenie krwi w organizmie. Ma zatem wpływ na tkanki oraz włókna naszego ciała. Kolejne przyjmowane pozycje prowadzą do zwiększenia gibkości, a także elastyczności naszego organizmu. W efekcie dla przykład, redukuje się liczne napięcia w kręgosłupie. Pomijając oczywiste kwestie, do jakich należy poprawa równowagi oraz ogólnej koordynacji.
Czym są asany?
Biegła znajomość języków obcych bywa bardzo przydatna w życiu. Asana znaczy dosłownie ,,siedzenie”, jednak dla osób niezaznajomionych z terminologią jogi, jest to wyraz zupełnie nowy. Używa się go w dwóch podstawowych znaczeniach:
- jako określenie maty do siedzenia,
- jako specjalną pozycję, służącą do medytacji.
Bardziej rozległa jest zdecydowanie druga definicja. Sztuka jogi opiera się na przyjmowaniu różnych pozycji oraz odnajdowaniu harmonii organizmu. W klasycznej odsłonie, joga pozwala na wybór spośród 84 asan, ale 32 z nich są szczególnie istotne dla naszego ciała. Kolejne postawy wspomagają nie tylko sferę fizyczną, ale również duszę. Dla nas jednak, bardziej istotny jest w tym artykule pierwszy z efektów.
Warto bowiem wiedzieć, że niektóre z asan w szczególny sposób poprawiają krążenie naszej krwi. Mowa tutaj na przykład o pozycji dziecka, psa albo powitaniu słońca. Zwiększenie ,,jakości" funkcjonowania krwiobiegu przekłada się zdrowie skóry. Dzięki temu joga może pomagać w uelastycznianiu jej albo też spowalniać naturalne procesy starzenia.
Jak to w ogóle możliwe? Należy przypomnieć sobie o innych właściwościach tej aktywności fizycznej. Stres oraz depresja często mają tło zawodowe. Intensywne życie prowadzi do wielu zmartwień, a te rzutują na kondycji naszego organizmu. Najbardziej widocznym efektem nieustannego napięcia mogą być siwe włosy. Częściej jednak symptomy przybierają mniej oczywisty wymiar. Badania naukowe potwierdziły tymczasem, że ćwiczenie jogi redukuje stres oraz stany zapalne. Prowadzi zatem do większego spokoju ducha i wolniejszego procesu starzenia skóry.
Joga twarzy, czyli pomoc w walce ze zmarszczkami...
Specjalne miejsce przy tematyce starzenia organizmu trzeba poświęcić samej skórze twarzy. Jest ona najbardziej wrażliwa na nasze codzienne postawy. Nawet niepozorne promienie słoneczne mogą wpływać na szybsze tracenie elastyczności włókien. Stąd też zalecenia lekarzy, którzy sugerują noszenie okularów przeciwsłonecznych nie tylko latem. Jeżeli nie chronimy naszego wzroku, prawdopodobnie chodzimy z przymrużonymi oczami. To pierwszy krok do szybkiego powstawania tak niechcianych przez nas zmarszczek. Na szczęście świadomość w tym aspekcie ostatnimi czasy znacząco wzrosła.
Czym w ogóle jest joga twarzy i czy faktycznie może wpłynąć na naszą skórę? W tym miejscu warto przypomnieć sobie proste powiedzenie ludowe ,,śmiech to zdrowie”. Może nie każdy odbiera je we właściwy sposób. Podczas szczerego uśmiechu, przyjmujemy naturalną mimikę twarzy, która zmusza do pracy nasze włókna (oraz mięśnie). Zbyt długie utrzymywanie uśmiechu nie jest wskazane, ale takie ,,porcje” ćwiczeń sprawiają, iż wzmacniamy nasze naturalne mięśnie. Uelastyczniamy włókna, które lepiej w przyszłości ujędrnią naszą cerę. Skóra będzie wyglądała na zdrowszą oraz zdecydowanie młodszą.
Joga twarzy nie jest niczym innowacyjnym, ponieważ opiera się na podobnych zasadach. Aby poprawić naturalną kondycję skóry, musimy tylko przyjmować określony asany. Pojęcie wytłumaczone wcześniej, przenosi się teraz w obręb jednej partii ciała. Prostym wyjaśnieniem tego zjawiska będzie po prostu wykonywanie odpowiednich min. Przy jednoczesnej kontroli oddechu, który pozwala nam na zachowanie właściwej harmonii.
Systematyczne wykonywanie takich ćwiczeń przed lustrem, przywraca naturalne napięcia w mięśniach. Owal twarzy staje się bardziej widoczny, a problemy skórne zanikają. Ważna jest regularność oraz właściwy dobór ćwiczeń. Gdzie w ogóle szukać inspiracji?
Miejsca, w których odnajdziemy harmonię ducha...
Często mawia się, że dzisiejsze czasy pozwalają na natychmiastowe znalezienie informacji. Postęp przełożył się na sieć, a powszechny dostęp do niej jest źródłem garści porad. Jeżeli zatem chcemy szybko zacząć ćwiczenia, powinniśmy rozpocząć poszukiwania od Internetu.
Znaleźć można tutaj ogólne porady ekspertów, lekarzy oraz amatorskich miłośników jogi. Na zainteresowanych czekają także filmy instruktażowe oraz opis bardziej skomplikowanych asan. Niektóre strony oferują określony harmonogram treningowy, który pozwala na zastosowanie wyselekcjonowanych, szczególnie korzystnych pozycji. Polepszają one efekty końcowe w szybszym tempie oraz w znakomity sposób uzupełniają się.
Pomocy można szukać także w formie książek oraz poradników. Niektórzy lubią mieć coś na papierze, blisko siebie. Wtedy pozostaje im zakup danej propozycji albo wydrukowanie jej z formy elektronicznej. Czasami można się oprzeć na urządzeniu multimedialnym (na przykład iPadzie). Jak widać sposobów jest bardzo dużo, a nie wspomnieliśmy jeszcze o najbardziej atrakcyjnym, treningu grupowym.
Nic nie pomoże nam tak jak zorganizowany trening. Zaletą jogi jest jej duża uniwersalność. Wystarczy znaleźć miejsce do ćwiczeń oraz zasięgnąć inspiracji. Jeżeli jednak potrzebujemy początkowych rad, warto wyszukać miejsca, w których spotykają się miłośnicy sztuki medytacji. Zostaniemy poprowadzeni krok po kroku przez poszczególne pozycje, a obecność innych ćwiczących przysparza nam dodatkowej motywacji. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jaką istotną kwestią jest na samym początku, gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z ćwiczeniami. Później wystarczającą zachętą będą widoczne efekty z praktyki jogi!
Joga – aktywność dla każdego
Problem ludzi polega na tym, że często dostrzegamy rzeczy ,,po fakcie”. Warto uzmysłowić sobie, że joga to ćwiczenie dla każdego. Nie musimy mieć obwisłej skóry, zmarszczek ani bruzd na twarzy. Aktywność może uprawiać każdy bez względu na płeć, wiek oraz początkowe pobudki. Dla niektórych joga jest wyłącznie ćwiczeniem ,,po godzinach". Takie osoby nie zwracają uwagi na inne efekty, chociaż osiągają je mimowolnie.
Dużą zaletą sztuki medytacji jest nikły nakład początkowy, jaki wydamy na zakup potrzebnego asortymentu. Niektóre sporty wymagają specjalistycznego ekwipunku oraz drogiego sprzętu. W jodze najważniejsza jest mata, stosowne ubranie, a także chęć do ćwiczeń. Istnieją oczywiście stroje mniej lub bardziej przystosowane do sztuki medytacji. Ważne jednak, aby ubranie było:
- odpowiednio dopasowane do naszej sylwetki (nie za luźne, ani nie nazbyt opięte),
- wykonane z przyjaznego nam materiału.
Nie potrzebujemy właściwie niczego więcej! Pamiętać trzeba również o tym, aby przed ćwiczeniami maksymalnie ,,uwolnić organizm”. Mowa tutaj chociażby o zdjęciu zbędnej biżuterii, czy też naręcznego zegarka. Do rozpoczęcia przygody z jogą nie potrzeba specjalnego obuwia. Trening na macie sprawia, że najczęściej stajemy na niej bosą stopą.
Podsumowanie
Praw natury nie da się oszukać, ale proces starzenia można znacznie spowolnić. Nasza skóra nie musi być obwisła oraz nieelastyczna tylko dlatego, że przekroczymy ,,magiczny" trzydziesty rok życia (według naukowców właśnie wtedy tracimy powoli jędrność naszej skóry). Joga jest treningiem dla ciała oraz duszy, który pozwala zredukować napięcie, stres oraz wzmocnić mięśnie organizmu. Buduje harmonię oraz równowagę, a przy tym jest niezwykle praktyczna. Do jej uprawiania nie trzeba wiele, przez co Polacy sięgają po nią coraz częściej.
W przypadku treningów należy jednak pamiętać o szczególnie istotnej regularności. Zwłaszcza, gdy mówimy o jodze twarzy. Szacuje się, że pakiet sześciu serii ćwiczeń tygodniowo znacząco poprawia kondycję naszej cery. Joga twarzy przez niektórych żartobliwie nazywana jest ,,darmowym, naturalnym botoksem”. W sieci można znaleźć wiele poradników na temat tej sztuki wraz z przykładowymi ćwiczeniami. Zachęcać powinny nas głównie sprawdzone opisy, najlepiej z filmami instruktażowymi.
Jeżeli chcemy poprawić elastyczność skóry oraz ogólne samopoczucie, warto spróbować jogi! Nawet jeżeli jesteśmy dumnymi samcami i uważamy ją za mało ,,męską" aktywność, szybko zrozumiemy zbawienny wpływ ćwiczeń dla naszego organizmu.
Komentarze
Napisz komentarz