Kawa i dzienny bilans nawodnienia.

Dodane przez: . Komentarze: 0 1279

W większości przypadkach o kawie mówi się w bardzo pozytywny sposób, ponieważ znanych jest wiele korzyści, jakie wynikają z jej codziennego picia. Jest to nowością, gdyż dwie dekady temu sytuacja była zupełnie inna. Wówczas kawę uznawano za niedobrą dla ludzkiego zdrowia używkę. Przeciwnicy sięgania po ten napój, dalej wskazują na negatywne skutki, jakie ze sobą niesie kawa i podkreślają to, iż jej konsumpcja szkodzi każdej osobie. Znane jest również twierdzenie, iż jest to napój odwadniające, a zatem raczej odradzany sportowcom. Znane jest także jej działanie moczopędne, chociaż coraz częściej uznaje się to za mit. Badania jednak nie są jednoznaczne. Informacje, jakie możemy znaleźć na temat kawy, nie są ujednolicone, istnieje wiele odmiennych zdań naukowców, jak i badań. Pierwszym problemem jest ustalenie optymalnego poziomu nawodnienia. Nie istnieje także jedna powszechna definicja na temat odwodnienia i sposoby jego pomiaru. Za odwodnienie uznawany jest stan nadmiernej utraty wody z komórek czy ciała. Jednak w różnych słownikach medycznych definicja ta ma wiele nieścisłości. Ciężko jest również wybrać jedną metodę badawczą, gdyż zawartość wody w organizmie można zmierzyć na niezliczoną ilość sposobów. W celu zmierzenia wpływu kofeiny na nawodnienie pomiaru należy dokonać przed i po spożyciu kawy.

Kawa i dzienny bilans nawodnienia



Kawa, jak i również herbata, posiadają w składzie związki należące do rodziny alkaloidów. W kawie znajduje się kofeina a w herbacie teina. Kofeina wpływa na zwiększenie koncentracji, lepszą sprawność umysłową, sprawność fizyczną już po spożyciu jednej filiżanki napoju. Kawa przyczynia się również do przyspieszenia krążenia krwi i wyższego ciśnienia, co za tym idzie do większej ilości wydalanego moczu. Ten alkaloid wykazuje takie działanie jedynie przez niewielką ilość czasu. Organizm ludzki w szybkim czasie przyzwyczaja się do tej substancji. Po upływie paru tygodni kawa, jak i również herbata może w ogóle nie wpływać już na organizm, o ile przyjmujesz je w takich samych ilościach. Jeśli chcesz uzyskać efekt pobudzenia umysłowego czy fizycznego, musisz przyjąć większą ilość kofeiny, jednak wówczas znowu napój ten zadziała moczopędnie. Naukowcy uważają, iż, jeśli codziennie wypijasz 2 filiżanki kawy, nie musisz bać się odwodnienia i napój ten zaliczyć możesz do bilansu wszystkich przyjętych w ciągu doby płynów.



Skąd wzięło się stwierdzenie, że kawa jest napojem odwadniającym?



W każdym stwierdzeniu znaleźć można ziarenko prawdy, dlatego stwierdzenie to posiada również w sobie sens. Naukowcy poprzez swoje badania dowiedli, że kofeina, czyli alkaloid znajdujący się w nasionach kawy, wykazuje działanie tak zwane diuretyczne. Możemy więc stwierdzić, iż przyjmowanie tego napoju zwiększa ilość wydalanych płynów z organizmu. Następnym wnioskiem jest to, iż skutkiem tego efektu będzie odwodnienie organizmu, do jakiego może doprowadzić. Twierdząc, iż kofeina ma właściwości diuretyczne, można sądzić, że kawa działa w ten sam sposób, gdyż posiada w sobie jej bardzo dużą ilość. To założenie ma sens, jednak nie jest do końca poprawne.

To, w jaki sposób wypijanie kawy wpływa na równowagę wodno-elektrolitową, już sporo czasu temu zaciekawiło naukowców, którzy chcieli zająć się tym zagadnieniem. Dzięki nim przeprowadzono odpowiednie badania. Bardzo istotne wnioski przekazuje nam eksperyment zorganizowany przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Birmingham. Zdecydowali się oni sprawdzić jaki wpływ na stan nawodnienia ma regularne wypijanie kawy. Naukowcy pragnęli w jak najbardziej naturalny sposób przedstawić codzienne warunki życia, miłośników tego napoju.



W jaki sposób wyglądało całe badanie?



W badaniu wzięło udział 50 ochotników, amatorów kawy. Wszyscy ochotnicy regularnie wypijali kawę. Odbyło się losowanie uczestników i umieszczenie ich w jednej z dwóch wyselekcjonowanych grup. Pierwsza grupa składała się z osób, które przez 3 dni z rzędu, musieli wypić cztery kupki kawy dziennie o łącznej ilości 800 ml płynu. Zadaniem drugiej grupy było wypijanie takiej samej ilości wody. Eksperyment uległ powtórzeniu po przerwie trwającej 10 dni, po niej zmieniono każdej grupie wypijany napój. Następnie zbadano poziom nawodnienia każdej z grup, po zakończonym eksperymencie.



Wyniki całego badania



Wyniki, jakie naukowcy otrzymali, były bardzo ciekawe, gdyż zmieniały one pogląd na temat kawy i jej wpływu na stan nawodnienia ludzkiego organizmu. Okazało się bowiem, iż wypijanie kawy nie wpływa źle na bilans elektrolitowy i wodny. Efekt całkowitego nawodnienia okazał się niemal identyczny jak w przypadku wypijania samej wody. Naukowcy wzięli pod uwagę takie parametry jak: łączna zawartość wody w organizmie, zmiany w całkowitej masie ciała, ilość wydalanego moczu, poziom elektrolitów we krwi.



Wnioski wysuwające się z wyników badania



Wyniki badania wykazują, że rozsądna konsumpcja tegoż napoju, nie spowoduje zwiększonej ilości utraty płynów. Badania dowiodły również, że kawa to również dobry napój nawadniający i można porównać ją z wodą. Jednak należy mieć na uwadze, iż ochotnicy tego eksperymentu nie pili kawy pod postacią espresso, tylko w 200 ml kubkach. Wszystkie osoby, które wypijają kawę w umiarkowanych ilościach oraz w niezbyt wysokim stężeniu samej kawy, nie muszą martwić się o odwodnienie, gdyż taki skutek picia kawy na pewno się nie pojawi.

Polskie normy określają, iż kobieta powinna wypijać około 2 litry płynów dziennie, z tego 30 procent, czyli 500 ml może pochodzić z pożywienia. Warto z tego faktu korzystać zwłaszcza w lecie, kiedy w sklepach dostępne są owoce z bardzo dużą zawartością wody takie jak arbuzy albo truskawki. 1500 ml powinny stanowić napoje nieposiadające kalorii.



W jaki sposób pokryć zapotrzebowanie na płyny?



Kawa- 1 filiżanka- 150 ml

Woda pochodząca z żywności (koktajle, owoce, warzywa, zupy) 500 ml

Woda- 950 ml

Herbata: 2 kubeczki po 400ml

Nawodnienie w okresie letnim jest szczególnie ważne, zwłaszcza kiedy dokuczają nam bardzo wysokie temperatury. Zapotrzebowanie w gorące dni może wzrosnąć nawet do 3 litrów na dobę.

 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu