Kawa ropuszczalna vs kawa parzona?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1248

Kawa to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych napojów, które pije się pod każdą szerokością geograficzną. Istnieje wiele odmian kaw a jej ostateczny smak i właściwości zależą też w dużej mierze od formy, w jakiej występują. Jednym z głównych dylematów, które pojawiają się przy okazji wyboru kawy, jest jej sposób przyrządzania. Zarówno kawa rozpuszczalna, jak i parzona niesie ze sobą wiele korzyści, lecz która jest najlepsza ? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie oraz podajemy kilka cennych informacji, które z pewnością przydadzą się podczas wyboru odpowiedniego rodzaju tego trunku.

Kawa rozpuszczalna

Kawa rozpuszczalna to jedna z najbardziej popularnych rodzajów kaw — szczególnie doceniana w biurach lub w miejscach, gdzie liczy się szybkość przygotowania i wygoda. Jak powstaje taki typ kawy ? Jest to bardzo skomplikowany proces, w którego trakcie ziarna kawy są poddawane wielu czynnościom. W ich trakcie istnieje możliwość ingerencji w smak, konsystencję oraz mieszanie kilku mieszanek w celu uzyskania konkretnego wyniku. Rozróżnia się dwa rodzaje pozyskiwania kawy rozpuszczalnej. Pierwsza z nich to suszenie fizyczne gdzie przygotowuje się wywar z kawy, a potem suszy się ją ciepłym powietrzem. Drugą metodą jest liofilizacja. Ekstrakt suszy się zimnym powietrzem o temperaturze - 40 C. Następnie kryształki lodu są usuwane i pozostaje sam granulat.

Kawa rozpuszczalna ma mniejszą zawartość kofeiny i nieco słabszy smak. Będzie to szczególnie korzystne dla osób, które preferują łagodniejsze aromaty lub piją kawę w dużych ilościach. Jeśli będziemy wybierać kawę rozpuszczalną warto unikać kaw w postaci proszku z dodatkami cukru czy mleka. Mogą one zawierać szkodliwe dodatki lub ogromne ilości cukru. Najkorzystniejsze są kawy w bryłkach. Sprawdza się tutaj idealnie zasada, że im kawa mniej przetworzona tym jest zdrowsza. Znajdziemy tam mniej dodatkowych substancji, które w dużej mierze wpływają negatywnie na jakość całej mieszanki.

Do korzyści płynących z używania kawy rozpuszczalnej można zaliczyć też nieco mniejszą zawartość cholesterolu w porównaniu do kawy naturalnej. Jest on mniejszy dzięki procesowi przetwarzania.

 

Kawa parzona

Kawa parzona, czyli popularna kawa po turecku to kawa, która powstaje w wyniku mielenia całych ziaren na drobny — znanym wszystkim proszek. Najczęściej przygotowywana w szklance i zalać gorącą wodą. Jej charakterystyczny smak i zapach pozna każdy amator kawy, ale oprócz tych cech różni się też innymi właściwościami od swoich konkurentek. Kawa parzona ma mocny, intensywny aromat i zawiera w sobie dużo kofeiny. Przy takich samych porcjach kawa parzona będzie miała ok. 100 mg. kofeiny, co jest o ok. 30 mg. większym rezultatem w porównaniu do kawy rozpuszczalnej. Do korzystnych cech zaliczyć także można obecność antyutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Kawa do parzenia to ekstrakt kawowy. Ziarna poddaje się wysokiemu ciśnieniu, suszeniu, filtrowaniu czy czyszczeniu. Do produkcji tego rodzaju kawy używa się też jak w przypadku kawy rozpuszczalnej gorszej jakości ziaren — z tego względu, iż te bardziej okazale sprzedaje się w całości.

Przy okazji tego rodzaju kawy należy wspomnieć, że zawiera ona też związki eteryczne i substancje drażniące. W dużych ilościach będą one szkodliwe dla naszego organizmu. Dzieje się tak ze względu na proces parzenia. Często zbyt wysoka temperatura wodzy i powolne wchodzenie w reakcje powoduje uwalnianie się tych gorzkich i niezdrowych substancji. Najlepszym sposobem przyrządzania kawy będzie użycie ekspresu przelewowego, który zapewnia odpowiednią temperaturę wódz i czas parzenia. Minimalizuje to ryzyko uwolnienia się zbyt dużej ilości szkodliwych substancji i zapewnia lepszy smak. Dobrym sposobem na polepszenie właściwości kawy parzonej jest dodanie do niego mleka. Neutralizuje on część kwasów oraz ma korzystne ph dla żołądka. Będzie zapobiegało ono też podrażnieniom, a kawę będzie piło się znacznie przyjemniej. Przydatnym sposobem na zmniejszenie dawki kofeiny w takim rodzaju kawy jest też nieco dłuższe jej parzenie.

Najlepszym sposobem na kawę parzoną jest własnoręczne zmielenie ziaren. Taki proces gwarantuje nam kilka korzyści. Pierwszą z nich jest możliwość wyboru konkretnych, najlepszych jakościowo ziaren. Kawa mielona przed podaniem jest też najbardziej aromatyczna. Wykonując samemu mielenie, zapobiegamy też dodawaniu ulepszaczy czy innych konserwantów. Kawa taka będzie zawierała dużo dobroczynnych olejków eterycznych, dzięki którym kawa ma smak. Długo przechowywana w nieodpowiedni sposób wietrzeje i traci swoje właściwości.

 

Kawa rozpuszczalna vs kawa parzona ?

Wbrew pozorom kawa parzona uważana za bardziej naturalną i uważa się też z tego powodu za zdrowszą. Nie jest jednak to deszczujący czynnik i przeczą temu fakty o niekorzystnych substancjach eterycznych czy związkach drażniących. Wyższa zawartość kofeiny jest też niekorzystnej sza pod względem zdrowotnym. Kawa rozpuszczalna wydaje się być w tym zestawieniu bardziej przystępna, lecz powinniśmy wybierać o lepszej jakości.

Niestety nie ma jednej złotej i uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, która kawa jest lepsza. Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy zarówno estetyczne wpływające na nasze odczucia smakowe, jak i zdrowotne. Dla osób lubiących ostre aromaty lub poszukujących dużej dawki kofeiny dobrą opcją będzie wybór kawy parzonej. Możemy przyrządzić ją samodzielnie i dostarczyć dużej dawki energii organizmowi. Amatorzy kawy, którym zależy na szybkości i wygodzie lub mniejszej zawartości kofeiny powinni wybierać dobrej jakości kawę rozpuszczalną.

Niezależnie od wyboru, na jaki się zdecydujemy, powinniśmy też zwrócić na jakość kawy. Im uboższy i bardziej szczegółowy skład, tym lepiej a dodatkowe konserwanty czy barwniki powinny definitywnie dyskwalifikować kawę na wstępie. Zaopatrywać się też warto w specjalnych sklepach, które zajmują się tym profesjonalnie. Kawa jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie dnia, dostarczenie dawki energii lub na wspólne spędzenie czasu. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu