Kreatyna to jeden z najbardziej popularnych i najlepiej przebadanych suplementów diety używanych przez kulturystów. Coraz więcej osób przekonuje się do jej stosowania, gdyż dzięki kreatynie można szybciej uzyskać pożądane efekty treningowe. Istnieje wiele rodzajów kreatyn, które mimo że są działają podobnie, to mają pewne niuanse, które wpływają na ostateczny efekt. Istnieją także stacki kreatynowe, które są połączeniem kilku różnych rodzajów kreatyn. Przyjrzyjmy się dokładniej temu jak kreatyna działa na nasz organizm i kiedy warto korzystać ze stacków kreatynowych.
Działanie kreatyny
Kreatyna znana jest już od ponad połowy wieku. Taki długi czas obecności na rynku sprawił, że suplement ten został znakomicie przebadany i sposób jego działania jest już bardzo dobrze znany. Kreatyna składa się z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Jest to środek, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie i jest wytwarzana w wątrobie, skąd jest transportowana do mięśni, gdzie jest wykorzystywana do ich rozbudowy..Kreatyna jest również substancją niezbędną do pozyskiwania energii w trakcie treningu, w momencie gdy organizm przechodzi na beztlenowy szlak metaboliczny ATP. Ze względu na swoje właściwości, kreatyna jest magazynowana pod postacią fosfokreatyny i w trakcie największego wysiłku, który trwa nie więcej niż 6 sekund, jej zapasy są wykorzystywane. ATP czyli adenozynotrifosforan rozpada się w trakcie wysiłku, a fosfokreatyna ma za zadania przyspieszyć proces przemiany ADP (adenozynodifosforanu) do ATP. Mówiąc prościej - kreatyna ma wpływ na szybszą regenerację i większy zapas energii potrzebnej przy najbardziej intensywnych ćwiczeniach. Jest ona niezbędna szczególnie u osób, które trenują sporty, w których dochodzi do częstych wysiłków beztlenowych.
Wedle badań, stosowanie kreatyny prze długi okres, wpływa na wzrost masy mięśniowej i prowadzi do hipertrofii włókien mięśniowych. Stają się one znacznie grubsze, mocniejsze i lepiej odżywione. Dzieje się tak, na początku, ze względu na zatrzymanie większej ilości wody w organizmie (mięśnie składają się w około 75% z wody). Jednakże długotrwałe stosowanie kreatyny przyczynia się ostatecznie do wzrostu czystej masy mięśniowej bez zwiększenia całkowitej ilości wody w ciele.
Podsumowując, kreatyna jest stosowana przez sportowców w celu zwiększenia siły i masy mięśniowej oraz zwiększenia wytrzymałości w trakcie ćwiczeń.
Efekty stosowania kreatyny
Przyjrzyjmy się na co i jak działa kreatyna:
- Kreatyna wspomaga wydolność organizmu i regenerację - osoby regularnie suplementujące kreatynę mogą liczyć na znacznie poprawione procesy regeneracyjne mięśni oraz ich wytrzymałość. Dzieje się tak ze względu na proces odnowy ATP. Przyjmowanie kreatyny z zewnątrz pozwala na zwiększenie jej ilości w organizmie, a także na szybsze i skuteczniejsze odnawianie cząsteczek energetycznych. Kreatyna wspiera także procesy regeneracyjne, ze względu na lepsze nawodnienie włókien mięśniowych, które nie tylko budują tkankę mięśniową, ale także regenerują mikrouszkodzenia. W takim wodnym środowisku dużo lepiej i szybciej zachodzą procesy metaboliczne. Dodatkowo poprawia się nawodnienie mięśni, z którym to zazwyczaj jest problem, po ciężkich i intensywnych treningach.
- Kreatyna pomaga przy metabolizmie glukozy - wedle badań, kreatyna wspomaga magazynowanie glukozy w organizmie w postaci glikogenu. Ma to ogromny wpływ na tempo odnowy zużytych w trakcie treningu zapasów energetycznych. Wykazano także zwiększony poziom białka transportującego glukozę do mięśni, co również ma wpływ na jej magazynowanie.
- Redukcja stresu oksydacyjnego - Stres oksydacyjny to jeden z efektów ubocznych treningu fizycznego. Jest to bardzo niebezpieczny stan, który może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, nawet nowotworów. Na stres oksydacyjny narażone są także osoby żyjące w stresie i źle odżywiające się. Polega on na zaburzeniu równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami i antyoksydantami występującymi w organizmie. Wolne rodniki, które powstają w tym czasie, przechwytują potrzebne organizmowi związki, wpływając niekorzystnie na regenerację komórek i ogólne funkcjonowanie organizmu. Kreatyna jest związkiem przeciwutleniającym, zapobiega więc tym procesom i sprawia, że dostarczane do organizmu substancje odżywcze będą wykorzystane w jak najlepszym stopniu.
- Zwiększenie gęstości mineralnej kości - wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na zwiększenie gęstości kości. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy coraz więcej osób zmaga się z osteoporozą związaną z utratą wapnia. Wymuszony aktualnie, mocno siedzący tryb życia również nie sprzyja naszym kościom. Badania wykazały jednak, że treningi z zastosowaniem kreatyny dają znakomite efekty, również u osób starszych. Kości stają się gęstsze, mniej łamliwe, dzięki czemu można dłużej zachować sprawność fizyczną.
- Kreatyna wspomaga funkcjonowanie mózgu i chroni go przed urazami - kreatyna występuje nie tylko w mięśniach, ale także i w mózgu. Nie są to duże ilości, ale jej regularna suplementacja może poprawić sprawność naszego umysłu. Kreatyna wpływa na obniżenie zmęczenia podczas intensywnego wysiłku umysłowego i pozwala na pracowanie z wysoką wydajnością przez dłuższy czas. Ostatnie badania wykazały również, że w przypadku urazów głowy, suplementacja kreatyną może zmniejszyć uszkodzenia mózgu.
Rodzaje kreatyny
Na rynku spotkamy wiele różnych rodzajów kreatyny. Najbardziej popularne są:
- Monohydrat kreatyny - najstarsza i najlepiej przebadana forma kreatyny. Jest dobrze przyswajalna i wykazuje bardzo pozytywne działanie wzmacniające i regeneracyjne. Jest polecana przede wszystkim na początek przygody z suplementacją kreatyny, ale jest także popularna wśród zawodowych sportowców.
- Jabłczan kreatyny - połączenie kreatyny i kwasu jabłkowego. W porównaniu z monohydratem jest lepiej rozpuszczalna i przyswajalna. Wykazuje także mniejszą tendencję do retencji wody w organizmie.
- Pirogronian kreatyny - zwany także cytrynianem, jest to połączenie kreatyny z kwasem cytrynowym. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością.
- Chelat magnezowy kreatyny - charakteryzuje się bardzo wysoką biodostępnością.
- Chlorowodorek kreatyny - przez wielu uważany za najlepszą formę. Charakteryzuje się wysoką koncentracją cząstek kreatyny, dużą stabilnością biologiczną i odpornością na zmiany pH w układzie pokarmowym. Chlorowodorek nie zamienia się w kreatyninę i zmniejsza retencję wody w mięśniach.
- Alfaketoglutaran kreatyny - charakteryzuje się bardzo dobrym wchłanianiem i nasyceniem mięśni.
- Ester etylowy kreatyny - bardzo zaawansowana forma kreatyny, która pozwala na wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej, bez retencji wody. Ten rodzaj kreatyny nie potrzebuje glukozy do transportu.
- Azotan kreatyny - stosowany głównie przez osoby, które chcą osiągnąć wzrost objętości mięśni. Połączenie kreatyny i cząsteczki azotu wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia transport cząsteczek do włókien mięśniowych.
- Kre-alkalyn - kreatyna, która działa podobnie jak monohydrat, ale nie zatrzymuje wody w organizmie.
Stacki kreatynowe
Stacki kreatynowe to preparaty, które zawierają w sobie różne formy kreatyny. Stosowanie takich preparatów zapewni większe działanie anaboliczne niż ma to miejsce przy stosowaniu jednej formy kreatyny. Bardzo często zdarza się, że oprócz kreatyn, środek ten wzbogacony jest o zestaw witamin i minerałów, potrzebnych organizmowi w trakcie wysiłku. Stacki kreatynowe różnią się między sobą, składem, więc może zająć trochę czasu znalezienie optymalnej dla siebie kompozycji.
Kreatyna jest jednym z niezbędnych elementów dla każdego ćwiczącego fizycznie. Jej zadanie jest proste - zwiększyć ilość energii w mięśniach. Dzięki stackom kreatynowym, zawierającym wiele rodzajów kreatyny w jednym produkcie, mamy ten komfort, że doznajemy pozytywnych efektów stosowania każdego rodzaju kreatyny, a musimy przyjmować tylko jeden produkt. Dodatkowe substancje zwiększające przyswajalność jej cząsteczek i dodatki polepszające jakość treningu znacząco poprawiają efekty treningu.
Stack kreatynowy to połączenie zaawansowanych form kreatyny i składników dodatkowych zwiększających komfort treningu w jednym produkcie. Do najczęściej wykorzystywanych chemicznych form kreatyny w stackach należą:
- monohydrat
- jabłczan
- czlorowodorek
- chelat aminokwasowy
- pirogronian
- ester etylowy
Idealny stack kreatynowy powinien wyróżniać się przede wszystkim dużą zawartością składników aktywnych wykazujących działanie wzmacniające i pozwalające na szybszy przyrost mięśni i poprawę siły i wytrzymałości. Na rynku możemy znaleźć wiele różnych mieszanek kreatynowych. Są one przeznaczone przede wszystkim dla dwóch grup osób - nastawionych na krótkie i intensywne treningi z częstymi zrywami (dla nich najlepsze będą stacki kreatynowe bogate w formy kreatyny uczestniczące bezpośrednio w szlaku fosfagenowym, wzbogacone w węglowodany i aminokwasy) i osób, które trenują z mniejszą intensywnością, ale za to trenują dużo dłużej (dla nich poleca się stacki złożone z chelatów magnezowych kreatyny, cytrynianu kreatyny, węglowodanów, aminokwasów, witamin i minerałów).
Kiedy warto sięgnąć po stacki kreatynowe?
Organizm człowieka jest tak zbudowany, że po pewnym czasie przyzwyczaja się do danej substancji. Łatwo zauważyć, że regularne picie kawy sprawi, że w końcu przestaniemy odczuwać pobudzającego "kopa". Podobnie jest z kreatyną. Na początku niesamowite efekty będziemy osiągać stosując zwykły monohydrat kreatyny, ale z biegiem czasu ta forma przestanie działać na nas tak dobrze jak wcześniej. Oczywiście nie przestanie działać całkiem, jednak jej walory zostaną nieco przytłumione. W tym momencie warto zastanowić się nad zmianą rodzaju kreatyny bądź na skorzystanie z stacku kreatynowego. Korzystanie z zestawu kreatynowego nie ma sensu na początku przygody z treningiem, ale gdy jesteśmy już na zaawansowanym poziomie może się to okazać najlepszym rozwiązaniem. Połączenie kilku rodzajów kreatyny sprawi, że będą one wzajemnie się wzmacniać i działać w różnych okresach czasu po spożyciu, dzięki czemu nasz organizm będzie stale "zasilany".
Komentarze
Napisz komentarz