Kinesiotaping – na czym polega?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 2166

Kinesiotaping cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – plastrowanie dynamiczne to tani i prosty sposób na przyniesienie ulgi zmęczonym mięśniom. Dowiedz się, na czym polega kinesiotaping i w jaki sposób możesz wykorzystać tę metodę, jeśli intensywnie trenujesz na siłowni.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping, zwany również plastrowaniem dynamicznym, to naturalna metoda fizjoterapeutyczna, wykorzystująca procesy samoleczenia, zachodzące w ludzkim organizmie. Jej nazwa jest połączeniem słowa kinezjologia, czyli nauka o ruchu oraz ang. taping, czyli oklejanie taśmą. Polega na plastrowaniu problematycznych miejsc w określony sposób. Technika ta wynaleziona została w latach 70 XX wieku przez japońskiego lekarza Kenso Kase. Początkowo plastry stosowane były przez zawodników sumo, jednak szybko zaczęły zdobywać popularność wśród zawodników różnych dyscyplin sportowych.

Plastry dynamiczne zyskały rozgłos podczas igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 roku, jednak ich popularność najbardziej wzrosła w roku 2008, po igrzyskach letnich w Pekinie. Zarówno w roku 2008, jak i 2012 łatwo można było zauważyć zawodników igrzysk, których ciała oklejone były kolorowymi taśmami. Wbrew niektórym opiniom nie był to element ozdobny, a wsparcie dla mięśni. Z kinesiotapingu korzystają nie tylko olimpijczycy, ale też wielu popularnych sportowców, między innymi David Beckham w czasie kariery.

Jak działają plastry dynamiczne?

Kinesiotaping jest techniką, która przynosi mnóstwo korzyści. Główny efekt, uzyskiwany po naklejeniu taśmy, to uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji. Pozwala to nie tylko na zwiększenie zakresu ruchu danego mięśnie, ale też jego siły. Z tego powodu olimpijczycy tak chętnie korzystają z plastrowania dynamicznego – zwiększenie siły nawet o ułamek może zdecydować o wygranej.

Plastrowanie dynamiczne sprawia, że skóra jest delikatnie naciągana, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią, czyli błoną osłaniająca mięśnie. W ten sposób układ limfatyczny pracuje sprawniej, zwiększa się ilość przepływającej limfy – w efekcie dochodzi do redukcji stanów zapalnych i zakrzepów czy krwiaków. Poprawa mikrokrążenia pomaga również w szybszej redukcji siniaków, a także w niwelowaniu cellulitu, co jest szczególnie ważną informacją dla kobiet.

Co ciekawe, kinesiotaping pomaga redukować ból. Dzięki oddziaływaniu na tak zwane zakończenia Ruffiniego, będące receptorami bólu głębokiego i czucia, następuje efekt swoistego znieczulenia. Kinesiotaping stosowany jest w przypadku takich problemów, jak ból kolan, pleców, mięśni i ścięgien, zapalenia stawów, skręcenia i wiele innych. Metoda ta świetnie sprawdza się nie tylko u osób aktywnych fizycznie, ale też u borykających się z bólami, wynikającymi z siedzącego trybu życia, takimi jak bóle pleców – plastry mogą być tutaj dużą pomocą.

Plastry dynamiczne to doskonałe wsparcie dla mięśni. Pozwala nie tylko zwiększać zakres ruchu i siłę, ale też ich wydolność. Świetnie redukuje zmęczenie mięśni, ponieważ nie muszą wykonywać aż takiego wysiłku w celu zachowania optymalnego napięcia.

Kolejną korzyścią ze stosowania plastrów jest stabilizacja stawów. Nie tylko zwiększa się ich zakres ruchu, ale też korygowane są niewłaściwe pozycje stawów. Co ważne, odpowiednie wykorzystanie plastrów może być dużą pomocą w korygowaniu nieprawidłowej postawy.

Metoda kinesiotapingu wykorzystywana jest w sporcie oraz w leczeniu różnego typu kontuzji i urazów. Stosowana jest przez kobiety w ciąży w celu zredukowania bólu oraz przez osoby po zabiegach operacyjnych – taśmy przyspieszają proces gojenia ran oraz poprawiają wchłanianie blizn i zwłóknień. Warto dodać, że plastry dynamiczne nie wywołują reakcji alergicznej i są dobrze tolerowane przez znaczną większość osób.

Kinesiotaping a sporty siłowe

Zastanawiasz się, czy wykorzystywany przez fizjoterapeutów kinesiotaping może znaleźć zastosowanie wśród kulturystów i osób, uprawiających sporty siłowe? Z pewnością tak – plastrowanie dynamiczne sprawdzi się w przypadku każdej aktywności fizycznej. Osoby uprawiające sport są szczególnie narażone na różnego typu urazy i kontuzje. Plastrowanie dynamiczne przynosi ulgę zbolałym, zmęczonym mięśniom i przyspiesza proces regeneracji. Jeśli dokucza Ci nieustannie powracająca kontuzja, warto udać się do fizjoterapeuty, który pomoże w odpowiednim przyklejeniu plastrów.

Metodę kinesiotapingu możesz wykorzystać samodzielnie. Są one w pełni bezpieczne, więc nie wyrządzisz sobie krzywdy. Plastry należy przyklejać wzdłuż przebiegu mięśnia – różnego fragmenty plastrów aplikowane są w różnym ułożeniu i stopniu napięciu mięśnia. Opakowania plastrów zawierają specjalne poradniki, w których znajdziesz informację na temat tego, w jaki sposób przyklejać plastry na poszczególne mięśnie. Sam plaster utrzymuje się nawet do dziesięciu dni – klej jest wodoodporny. Dzięki temu działa na mięsień właściwie przez całą dobę. Obecność plastrów na ciele nie powoduje dyskomfortu. Są one bardzo cienkie i rozciągliwe. Do wyboru jest mnóstwo kolorów i szerokości taśm. Wyglądają one bardzo estetycznie. Przed aplikacją plastra warto zaokrąglić końce nożyczkami – w ten sposób zapobiegniesz przedwczesnemu odklejaniu się plastra.

Czy warto stosować kinesiotaping?

Od czasu do czasu można spotkać się z informacją, że plastry dynamiczne nie oddziałują na mięśnie w sposób istotny. Warto jednak zauważyć, że najlepsi fizjoterapeuci chętnie stosują tę metodę, a pacjenci i sportowcy są naprawdę zadowoleni z efektów. Biorąc pod uwagę, że samodzielne skorzystanie z tej metody wsparcia mięśni nie pochłania zbyt wiele czasu i pieniędzy, z pewnością warto spróbować, kiedy kolejny raz dopadną Cię potreningowe bóle mięśni – kto wie, może kinesiotaping okaże się najskuteczniejszym sposobem na przyniesienie mięśniom ukojenia i przyspieszenie regeneracji?

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu