Kolagen i jego działanie na twój organizm

Dodane przez: . Komentarze: 0 1040

Kolagen kojarzy się przeciętnej osobie głównie ze składnikiem kremów, które mają opóźniać procesy starzenia, a nawet, zdaniem reklamodawców, zapewniać wieczną młodość.

A jakie korzyści może przynieść kolagen osobie uprawiającej czynnie sport? Takie same, co paniom stosującym kremy, czyli długą młodość. To nie żart. Kolagen zapobiega przedwczesnemu starzeniu, nie tylko skóry, ale też stawów, chrząstek i więzadeł.

Jeśli sport jest dla ciebie ważny i nie chcesz z niego zrezygnować z powodu nagłych problemów z poruszaniem się, koniecznie suplementuj kolagen. Ten składnik, jeśli tylko zażywasz go regularnie, da ci sprawne stawy, nawet w późniejszym wieku.

Co daje kolagen twoim stawom?

 

Czy masz świadomość, że każdy, nawet najprostszy ruch, jaki wykonujesz, zawdzięczasz swoim stawom? Bez zdrowych stawów nie ma mowy nie tylko o wykonaniu ćwiczeń, lecz nawet o wejściu na schody. Wie o tym każda osoba, która cierpi na dolegliwości układu stawowego. Silny ból potrafi nagle nam przypomnieć jak ważne i jak bardzo obciążone podczas codziennych czynności są chociażby łokcie czy kolana.

O stawy najlepiej jest dbać zawczasu, zanim zaczną nam dokuczać. Nie rezygnuj z odpowiedniej suplementacji, nawet, jeśli jesteś przekonany, że twoim stawom nic nie dolega. Czas płynie szybko i jeśli o nie nie zadbasz, pewnego dnia może się okazać, że nawet podniesienie niewielkiego ciężaru, staje się poważnym problemem.

Kolagen jest niezbędny do tego, aby organizm wytworzył maź stawową. Ta substancja zapewnia ruchomość stawom, działając jak smar w urządzeniu mechanicznym. Zapewnia poślizg poszczególnych elementów oraz zapobiega ich tarciu. Kolagen buduje też chrząstkę, a jak wiadomo, zdrowa chrząstka jest kluczowa dla prawidłowego działania stawu. Na tym jednak nie kończy się korzystne działanie kolagenu na stawy. Jest on także niezbędny dla zdrowych ścięgien i więzadeł.

 

Stawy to nie wszystko, czyli na co jeszcze działa kolagen

 

Kolagen jest potrzebny nie tylko do prawidłowego funkcjonowania stawów. Jest białkiem wchodzącym w skład bardzo wielu tkanek naszego organizmu. Znajduje się w skórze, buduje też jelita a nawet rogówkę oka. Zapewnia tkankom sprężystość, odporność na urazy oraz większą zdolność regeneracji.

Gdy kolagenu zaczyna brakować, nasze ciało staje się bardziej podatne na kontuzje. Pogarsza się też stan skóry i paznokci. Niedobory kolagenu odbijają się też na stanie naszych naczyń krwionośnych oraz limfatycznych.

 

Komu kolagen przyniesie największy pożytek

 

Suplementacja kolagenu jest szczególnie ważna w przypadku osób, których stawy są zmuszane do intensywnej pracy. A zatem jego spożywanie zaleca się przede wszystkim sportowcom.

Inna grupa osób o wysokim zapotrzebowaniu na kolagen to wszyscy ci, którzy zmagają się z nadwagą. Jeśli zbudowałeś bardzo dużą masę mięśniową, również powinieneś zadbać o stawy. Obciążenie kolan i bioder dużą masą ciała może powodować w późniejszym wieku problemy z poruszaniem się.

Koniecznie spożywaj dużo kolagenu jeśli przekroczyłeś trzydziesty rok życia. Bowiem w tym wieku organizm produkuje już coraz mniej tej cennej substancji.

 

Jak dostarczać organizmowi kolagen?

Kolagen w naszej diecie występuje w bardzo niewielkich ilościach. Oczywiście można ratować się tradycyjnymi sposobami. Już nasze babcie uważały, że na zdrowe stawy powinno się spożywać dużo galaretek i chrząstek. Faktem jest, że galaretka owocowa zawiera sporo żelatyny, czyli hydrolizatu kolagenu, lecz jej głównym składnikiem jest cukier. Z kolei jedzenie chrząstek, czy galaret mięsnych nie dla każdego jest przyjemnością. Poza tym, zawierają one przeważnie stosunkowo niewielką ilość kolagenu, z którego jedynie część zostanie przyswojona. A spożywanie dużych ilości mięsnych podrobów z żelatyną, w efekcie może powodować podwyższenie poziomu cholesterolu.

Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zatem zaopatrzenie się w dobry suplement z kolagenem.

Polecamy!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu