Kolka- Jak z nią walczyć?

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 1118

Problem związany z tak zwaną kolką dotyczy nie tylko sportowców, ale również osoby, które nie uprawiają żadnego sporu. Dotyka ona najczęściej niespodziewanie i mocno. Charakteryzuje się ona zazwyczaj ostrym bólem pod żebrami. Ból ten często uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Zazwyczaj mona ją spotkać jednak u biegaczy i u osób, które poruszają się w szybkim tempie. Dlaczego w ogóle kolka powstaje? Jak walczyć z tym zjawiskiem, aby nie zawładnęła naszym życiem i jakością treningów?

Kolka- Czym się charakteryzuje?

Od wielu lat prowadzone są w tym zakresie liczne badania, które miałyby wytłumaczyć nam zjawisko kolki i możliwych czynników, które odpowiadają za jej powstawanie. Zaliczyć można do nich między innymi płytki oddech, niewzmocniony mięśniami brzuch i brak błonnika w diecie. Na dalszych pozycjach klasyfikuje się również niski poziom elektrolitów i silny stres. To wszystko sprawia, że ciało staje się napięte i wskutek tego powstaje często groźna i niemożliwa do zniesienia kolka, która utrudnia poruszanie się i uprawianie sportu. Często do powstania kolki doprowadza spożycie obfitego posiłku przed wykonywaniem sportu. Z pewnością pełny brzuch nie sprzyja efektywności treningów. W celu uniknięcia powstania kolki należy unikać spożywania posiłków przed pójściem na trening. Przed treningiem warto również wykonać kilka ćwiczeń rozwojowych dla brzucha. W sieci można znaleźć wiele ćwiczeń rozluźniających poszczególne partie i struktury. Można na przykład wciągać brzuch i mocno go wydymać. To rozluźni poszczególne struktury zlokalizowane w okolicach przepony. To wiele nam pomoże. Warto wiec postarać się wykonać takie ćwiczenia, co pozwoli nam odbyć niezwykle intensywny i efektywny trening. 

Jak zmniejszyć kolkę podczas treningu?

Jeżeli jesteś osobą, którą często dotyka ten problem, powinieneś dowiedzieć się, czy istnieją jakiekolwiek sposoby na to, aby zminimalizować ból i uczucie, jakie jej towarzyszy. Kiedy odczuwasz ból podczas biegania, koniecznie musisz zwolnić tempo. Szybszy bieg stanie się niemożliwy ze względu na piekący ból zlokalizowany pod żebrami. Nie udowadniaj sobie nic na siłę. Wielu ekspertów zaleca również naciskanie na bolące mięśnie i masowanie go, aby nastąpił rozkurcz poszczególnych struktur. Osoby, które często borykają się z kolkami, powinny się zastanowić, czy poziom elektrolitów w ich organizmie jest dobry. Pomoże nam w tym odpowiednia suplementacja, która doskonale nawadnia organizm i minimalizuje ryzyko powstawania bolesnej kolki.

Co polecamy?

Real Pharm ISO GO 600g

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu