Krzem to jeden z tych pierwiastków, do których nie przywiązujemy wielkiej wagi. O wiele częściej zwracamy uwagę na magnez, żelazo czy wapń. Okazuje się jednak, że krzem pełni niezwykle ważną rolę w naszych organizmie, a jego niedobory możemy dostrzec nie tylko w lustrze. Dowiedz się, jaką funkcję odgrywa krzem, dlaczego jest tak ważny i gdzie go znajdziesz!
Krzem – co musisz wiedzieć?
Krzem, widniejący na tablicy Mendelejewa pod skrótem Si, to pierwiastek chemiczny z grupy półmetali. Już w 1787 roku krzem został zdefiniowany jak pierwiastek przez Antoine Lavoisiera. Występuje on w postaci stałej jako minerał. Spotkać go można także w roślinach – tam znajduje się w formie płynnej. W organizmie ludzkim występuje przede wszystkim w tkance łącznej, w przysadce mózgowej, nadnerczach, a także we włosach, skórze i paznokciach.
Organizm ludzki potrzebuje około 20-30 mg krzemu na dobę. Zwiększone zapotrzebowanie występuje u kobiet w ciąży i u osób starszych, ponieważ ilość krzemu w organizmie spada wraz z wiekiem. Najlepsze źródła krzemu to chleb razowy, otręby, płatki owsiane, warzywa, owoce i mięso. Duże ilości krzemu znaleźć można także w skrzypie polnym, kozieradce czy pokrzywie.
Właściwości krzemu
Krzemu ma mnóstwo właściwości zdrowotnych, dlatego z pewnością warto zwrócić na niego uwagę. Najpopularniejszą właściwością krzemu jest jego wpływ na włosy, skórę i paznokcie – wiele suplementów diety, które mają zapewnić nam zdrowy i piękny wygląd, bazuje właśnie na krzemie. Zapobiega on ich starzeniu, Krzem skutecznie zapobiega wypadaniu włosów, wzmacniając ich cebulki. Przeciwdziała także łamaniu i rozdwajaniu się paznokci.
Bardzo ważną właściwością krzemu jest jego wpływ na stan kości i stawów. Jest on ważnym elementem budulcowym, zapewniając kościom zdrowy wzrost oraz poprawiając ich strukturę. Jest on doskonałym sposobem na zapobieganie osteoporozie. Krzem zalecany jest również w przypadku chorób nowotworowych stawów lub po zabiegach chirurgicznych, ponieważ znacząco przyspiesza zrosty.
Krzem skutecznie oczyszcza organizm, wiążąc metale ciężkie i zapobiegając ich negatywnemu oddziaływaniu na organizm. Szybko usuwa toksyny z organizmu, a ponadto uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne. Dzięki temu może on zapobiegać miażdżycy. Oprócz tego krzem wspiera układ immunologiczny, zwalcza stany zapalne i pozytywnie wpływa na pracę nerek.
Niedobory krzemu
Niedobory krzemu bardzo łatwo zauważyć, ponieważ objawiają się widocznymi zmianami na włosach, skórze i paznokciach – kiedy w organizmie brakuje krzemu, ich kondycja zauważalnie się pogarsza. Pojawiają się zmiany skórne, takie jak trądzik czy przedwczesne zmarszczki, paznokcie zaczynają się łamać, a włosy kruszyć i wypadać. W dłuższej perspektywie niedobory krzemu mogą negatywnie wpłynąć na kości i stawy. Warto pamiętać, że błonnik i magnez mogą ograniczyć wchłanianie krzemu w przewodzie pokarmowym.
Podsumowanie
Krzem to pierwiastek, którego nie powinno zabraknąć w naszym menu. Warto uzupełnić codzienną dietę o produkty, które zawierają duże ilości krzemu, aby móc cieszyć się zdrowym wyglądem oraz silnymi kośćmi. Suplementy diety z krzemem sprawdzą się u osób, które zmagają się w trądzikiem, a ich włosy i paznokcie są w bardzo złej formie. Zapewnij swojemu organizmowi naturalne wsparcie i ciesz się korzyściami, jakie daje ten niepozorny pierwiastek.
Komentarze
Napisz komentarz