Matcha - zdrowotna moc zielonej herbaty

Dodane przez: . Komentarze: 0 1015

 Matcha to japońska zielona herbata, która od kilku lat bije rekordy popularności na całym świecie. Ze względu na swoją niecodzienną, sproszkowaną formą, nadaje się nie tylko do picia, ale również jest idealnym dodatkiem do deserów czy koktajli. Ponadto, matcha to ogromne źródło antyoksydantów i witamin. Dlaczego jeszcze warto dołączyć tę herbatę do swojej codziennej diety?

Najzdrowsza herbata świata?

     Ta drobno sproszkowana herbata znana jest już w Japonii od bardzo dawna, do Europy trafiła jednak dopiero w XXI wieku. Mimo, iż tak naprawdę pochodzi z Chin, to właśnie Japończycy odkryli jej zdrowotne właściwości i niespotykaną moc. Do jej popularności w dużej mierze przyczynili się mnisi buddyjscy, którzy zauważyli, że napój ten wpływa na poprawę koncentracji podczas medytacji. To dobroczynne działanie matchy doceniane jest obecnie przez wiele osób, które często wybierają ją zamiast porannej kawy. 
     Matcha często uważana jest za najzdrowszą herbatę na świecie. Szczególny wpływ na to ma już sam proces produkcji. Na kilka tygodni przed zbiorami, wszystkie krzewy herbaciane matchy zostają osłonięte przed słońcem po to, aby odpowiednio spowolnić ich wzrost. Następnie już dojrzałe, bardzo delikatne i miękkie listki są zbieranie ręcznie, po czym poddaje się je działaniu pary i na końcu suszy. Tak powstała mieszanka zostaje sproszkowana na puder, a potem szczelnie pakowana. Samo przygotowanie matchy jest więc bardzo czasochłonne i trwa ponad godzinę, co w dużej mierze przyczynia się do wysokiej ceny tego napoju.


Zdrowotne właściwości herbaty matcha

     Matcha zawiera większość tych samych składników odżywczych, które można odnaleźć w każdej zielonej herbacie. Bogata jest więc w witaminy A, B, C, E, K i PP, a także w wapń, cynk, potas oraz żelazo. Na tle innych herbat, wyróżnia ją jednak ogromna ilość antyoksydantów. Matcha zawiera ich co najmniej kilkanaście razy więcej, niż inne zielone herbaty. Dodatkowo, napój ten charakteryzuje się dużą zawartością przeciwutleniaczy. Pomagają one nie tylko uchronić organizm przed ryzykiem wystąpienia wielu chorób (chociażby nowotworów, cukrzycy czy nadciśnienia), ale również zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, które uwalniają się podczas opalania, palenia papierosów oraz picia alkoholu. Antyoksydanty przeciwdziałają również degeneracji komórek.
     Ten fenomen matchy tłumaczy się tym, że najcenniejsze substancje, które zawarte są w liściach herbaty zostają całkowicie stare na proszek, a następnie spożywane wraz z napojem. Podczas tradycyjnie parzonej zielonej herbaty, wszystkie najważniejsze składniki znajdują się w fusach lub liściach, które wyrzucamy do kosza.


Matcha - zielona moc herbaty

     Matcha zawiera w sobie dużą dawkę kofeiny, dlatego wykazuje również działanie pobudzające. Mimo to, jest nieco łagodniejsza niż klasyczna, czarna kawa czy dostępne na rynku napoje energetyczne. Duży wpływ ma na to L-teanina, czyli aminokwas, który jednocześnie relaksuje, odpręża i stopniowo dodaje energii organizmowi. Odpowiednio stabilizuje nastrój i wewnętrzną równowagę. W przeciwieństwie do kawy, działanie pobudzające trwa o kilka godzin dłużej, poprawia się również koncentracja i ogólna czujność.
     Systematyczne picie matchy spowalnia również proces starzenia się organizmu, wpływa na znaczące wzmocnienie układu immunologicznego, poprawia pracę mózgu oraz wspomaga układ krążenia. Picie matchy zalecane jest również osobom, zmagającym się z demencją starczą. 
    Ta japońska zielona herbata polecana jest również podczas odchudzania. Odpowiednia zawartość kofeiny, błonnika, cholesterolu oraz L-teaniny wpływa na szybszą przemianę materii i pomaga odpowiednio zrzucić zbędne kilogramy w bezpieczny sposób. Dzięki regularnemu piciu matchy organizm pozbywa się także wszelkich toksyn i zanieczyszczeń, co wpływa na pracę układu pokarmowego i wiążące się z tym uczucie lekkości.


Jak właściwie przygotować matchę?

     Matcha może być parzona zarówno na ciepło jak i na zimno. Przygotowując tę herbatę, należy szczególnie pamiętać, aby nie zalewać jej wrzątkiem - trzeba koniecznie odczekać kilka minut, aż temperatura spadnie do 70 stopni Celsjusza. Prawidłowe parzenie matchy powinno odbywać się w urządzeniu zwanym chasenem (jest to bambusowa miotełka lub pędzelek, służący do odpowiedniego rozmieszczania proszku). Wsypaną tam herbatę należy mieszać, wykonując ruchy przypominające literę M albo W, aż do momentu kiedy pojawi się charakterystyczna pianka. Ten japoński napój parzony przez trzy, cztery minuty będzie wykazywał działanie pobudzające, z kolei jeśli jego przygotowywanie będzie trwał dłużej niż pięć minut, wtedy pomoże się zrelaksować i odprężyć. Ta japońska, zielona herbata parzona według tradycyjnych zasad posiada nieco słodkawy, delikatny smak.
     Aby przyrządzić matchę na zimno, wystarczy jedynie wsypać odpowiednią ilość proszku do butelki z zimną wodą, a następnie taką mieszankę energicznie wymieszać. Taka herbata będzie posiadać głównie działanie pobudzające.


     Matcha wykazuje więc wiele właściwości zdrowotnych. Mimo to, należy zawsze pamiętać, że jest to napój, który wpływa na organizm dlatego spożywanie go w zbyt dużych ilościach też nie jest wskazane. Aby skorzystać z dobroczynnych działań matchy, wystarczy pić tylko jedną herbatkę dziennie.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu