Metabolizm – czym jest i jak działa

Dodane przez: . Komentarze: 0 1114

Metabolizm to jeden z ważniejszych procesów, jaki zachodzi w naszym organizmie. Jest to proces, który zachodzi w organizmie, by wytworzyć energię niezbędną do życia. Metabolizm d prawidłowej pracy potrzebuje węglowodanów, tłuszczy, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem są również białka, które regulują jego pracę, a także wspierają proces przemiany materii. To jak pracuje nasz metabolizm zależy od naszego organizmu. Jest to głownie sprawka genetyki, ale niestety, a może całe szczęście możemy wpłynąć na ten proces i sprawić, że będzie on zachodził znacznie sprawniej. Czynniki, które wpływają na metabolizm to dieta, tryb życia, higiena, a także aktywność fizyczna.

Metabolizm – wszystko w szczegółach

Metabolizm jest zbiorem procesów, które zachodzą w organizmie, a dokładniej w komórkach żywych. Są one niezbędne do wytworzenia energii, która pochodzić będzie ze składników odżywczych oraz makroelementów, które wpływają do układu pokarmowego wraz z pokarmem. Medycyna i nauka wyróżnia dwa typy roli metabolizmu. Pierwsza polega na pozyskiwaniu energii dla organizmu. To więc oznacza, że w komórkach żywych dochodzi do procesów przemiany składników odżywczych w czystą energię. Drugim zadaniem tego procesu jest wytwarzanie prekursorów, które wspomagają wytwarzanie makrocząsteczek, czyli aminokwasów, które budują białka. Metabolizm jest również niezbędny do wytwarzania zasad azotowych do budowy DNA.

To więc oznacz, że po dotarciu pokarmu do przewodu pokarmowego jest on podawany procesowi metabolizmu. Składniki odżywcze zostają rozkładane na elementy budulcowe, czyli inaczej zwane prekursory. A podczas tego zadania wytworzona zostaje energia, która niezbędna jest do życia. Budulce, a także energia są produktami, które wykorzystywane są do zachodzenia wszystkich ważnych procesów żywieniowych. Są one również niezbędne do budowania nowych makrocząsteczek.

Podział metabolizmu

Istnieje również inny rodzaj podziału metabolizmu. Ten proces może być również nazywany anabolizmem lub katabolizmem. Anabolizm jest procesem, w którym organizm zaczyna zużywać wytworzoną energię. Dzięki temu w żywych komórkach zaczynają powstawać makrocząsteczki. Katabolizm to proces, który nie buduje, ale rujnuje. Prowadzi on do szybkiego rozpadu cząsteczek. W wyniki katabolizmu zaczynają powstawać mniejsze elementy, a także wytwarzana zostaje energia.

Oba te procesy są niezbędną częścią metabolizmu. Nie może zabraknąć jednego, by drugi mógł istnieć. Anabolizm i katabolizm jest więc ze sobą ściśle powiązany. Dbają one o równowagę. Wielu osobom może wydawać się, że katabolizm jest zbędny i należy go zatrzymać. Jednak prawda jest taka, że anabolizm nie istniałby bez katabolizmu.

Równowaga metabolizmu ma swoją nazwę, a jest nią homeostaza. Tak w uproszczeniu metabolizm jest procesem cyklicznym, który w organizmie zachodzi bez przerwy. Jest on niezbędny do utrzymania funkcji życiowych na odpowiednim poziomie. Metabolizm funkcjonuje dzięki składnikom odżywczym, i to właśnie dzięki nim mamy energię, a procesy w organizmie zachodzą nieprzerwanie.

Kontrolowanie metabolizmu – czy to możliwe?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy metabolizm jest ukierunkowany przez genetykę. A jednak nie jesteśmy skazani na cykliczne działanie metabolizmu w ten sam sposób. Możemy go w szybkim tempie naprawić i wpłynąć na jego działanie. Jest na to kilka sposobów i każdy z nas powinien wiedzieć, jak można to zrobić.

Metabolizm jest siecią reakcji, które zachodzą w naszym organizmie. Ich zadaniem jest osiągnięcie jednego celu – wytwarzanie energii, czyli między innymi glikogenu. Bardzo często możemy usłyszeć, że jedni mają szybki metabolizm. A u innych ten proces spowalnia. Osoby, u których metabolizm jest szybki mogą jeść więcej i mimo tego, że nie są aktywne fizycznie nie mają problemów z nadwagą, czy otyłością.

U osób z wolnym metabolizmem nawet dobrze zbilansowana dieta może przyczynić się do zwiększenia się masy ciała. Konieczne jest więc kontrolowanie tego co się je, a także zwiększenie aktywności fizycznej.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu