Nadmiar wody w organizmie- Co go powoduje?

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 1235

Nadmiar wody w organizmie to naturalny stan, który nawet nieświadomie mógł mieć każdy człowiek. Problemy związane z retencją płynów mogą przydarzyć się każdemu i jest to zupełnie normalne. Okazuje się, że nadmiaru wody można się szybko pozbyć. W jaki sposób tego dokonać?

Czym jest zatrzymanie wody w organizmie?

To zjawisko zwane jest również retencją. To magazynowanie wody przez organizm. Woda może zalegać pod skórą lub w poszczególnych organach wewnętrznych. Najczęściej jednak woda odkłada się w okolicach brzucha i bioder. Często obwód tych miejsc nie zmienia się mimo intensywnych ćwiczeń fizycznych. Dlaczego dochodzi do takich procesów w ciele człowieka?

Co jest powodem zatrzymania wody?

Badania naukowe dowodzą, że człowiek składa się z wody w około 60%. Poziom płynów w organizmie zmienia się pod wpływem diety i trybu życia. Wiele osób cierpi z powodu zatrzymania retencji, jednak istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają poradzić sobie z tym problemem. Na początku warto jednak zastanowić się, co powoduje te zmiany w ciele. 

Sód

To jedna z najczęstszych przyczyn magazynowania wody w organizmie. Jeżeli w ciele człowieka nastąpi zbyt wysokie stężenie sodu, wówczas dochodzi do zatrzymania wody. Sód ma ogromny wpływ na ilość spożywanej wraz z pożywieniem soli. Sól powoduje, że człowiek zaczyna puchnąć. To sprawia, że wygląda on na osobę większą, niż w rzeczywistości. 

Kreatyna

Ona również może odegrać kluczową rolę w procesie retencji wody. Dzieje się tak tylko i wyłącznie w przypadku, gdy zażyta zostanie zbyt duża jej ilość (ponad 5 g dziennie). To dzięki kretynie mamy siłę, aby wykonywać trudniejsze ćwiczenia na siłowni. Niestety jej stosowanie ma też swoje ciemne strony. To ona sprawia również, że spalane jest więcej tkanki tłuszczowej. Warto więc stosować dawki odpowiednie do preferencji i oczekiwań. 

Odwodnienie organizmu

Kiedy do organizmu nie jest dostarczana wystarczająca ilość wody, wówczas organizm tworzy zapasy i przechowuje wodę do ponownego wykorzystania. Bez względu na to, czy ktoś trenuje, czy też nie, należy pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej dawki wody dziennie. Przyjęło się, że są to minimum 2 litry dziennie. Spożywanie wody nawadnia organizm, poprawia urodę, ale również nawadnia organy wewnętrzne, dzięki czemu mogą one swobodniej pracować. 

Hormony

Hormony mają ogromny wpływ na całe życie człowieka. Często ulegają jednak zachwianiu. Zwłaszcza kortyzol, estrogeny i insulina mają wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie. Warto wykonywać regularne badania hormonalne. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu