Najczęstsze urazy i kontuzje na siłowni

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 274

Trenowanie na siłowni to zajęcie, które ma olbrzymią ilość zalet, co sprawia, że jest ono bardzo wartościowe dla sposobu w jaki funkcjonuje nasz organizm. Zawsze jednak trzeba pamiętać by technika wykonywania ćwiczeń była odpowiednia, co zabezpieczy nas przed możliwością pojawienia się problemów zdrowotnych lub unieruchomienia na jakiś czas. Jeśli zastanawia was jakie są najpowszechniejsze urazy i kontuzje na siłowni oto ich lista!

Zaczniemy jednak od tego co sprawia, że kontuzje występują. 
Dla osób,które są aktywne fizycznie urazy są sprawą bardzo nieprzyjemną, a także bardzo powszechną. Prędzej czy później spotkają one każdego, nawet najlepszych. Wystarczy lekkie rozluźnienia ciała w złym momencie, rozgrzewka, która nie będzie o odpowiedniej intensywności lub zbyt duże obciążenie ciała treningami. To wszystko może doprowadzić się do nieoczekiwanych i niechcianych urazów. 

Do najczęstszych przyczyn występowania kontuzji należą:
- brak koncentracji w trakcie wykonywania ćwiczeń
- nieodpowiednia rozgrzewka o złej intensywności
- zła technika wykonywania ćwiczeń
- brak rozciągania dynamicznego w trakcie rozgrzewania się
- przeciążenie organizmu
- zaburzony proces regeneracji
- stosowanie zbyt dużych obciążeń podczas treningu
- niedostosowanie treningów do możliwości swojego organizmu
- nieprawidłowe stosowanie metod treningowych takich jak metoda powtórzeń wymuszonych lub ruchów oszukanych
- zła asekuracja
- nieodpowiednia dieta
- źle dobrany strój sportowy

Najczęstsze urazy i kontuzje Złamania
 to przerwania ciągłości kości. Mogą one występować z wielu przyczyn - nadmiernego zgięcia trzonów kości długich, skręcenia, przesunięcia, ale także na oderwaniu się kości, które będzie spowodowane zbyt silną pracą innych struktur wobec osłabionych kości. Istnieje również wiele sposobów podziału złamań. Ten najpopularniejszy to jednak klasyfikacja dzieląca je na: złamania proste oraz złożone oraz złamania otwarte i zamknięte. Pierwszy podział dotyczy złożoności złamanych kości,a drugi zaś mówi o tym czy przy złamaniu kości została także przerwana ciągłość skóry. 

Zwichnięcia to zaś urazy, które polegają na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu danego stawu. Skutkiem zwichnięcia jest przemieszczenie powierzchni stawowych oraz naruszenia struktury torebek stawowych oraz chrząstek więzadeł. Dodatkowo pojawia się utrata styczności stawowej. Tego typu kontuzja najczęściej zaś dotyka stawów kolanowych, biodrowych, ramiennych, ale także stawów pleców.

Naciągnięcia to urazy, które wynikają z nadmiernego przeciążenia naszych mięśni bez ich wcześniejszego przygotowania lub też w wyników nie kontrolowania ruchów lub ich zbyt dużej dynamiczności. W wyniku tego urazu powstają także liczne mikrourazy, które przyczyniają się do naruszania ciągłości struktury.Naciągnięcia mogą dotyczyć:

- mięśni,
- ścięgien,
-więzadeł,
- pachwin

Skręcenia polegają na naderwaniu, nadmiernym rozciąganiu lub w najgorszym przypadku zerwaniu więzadeł stawowych co wynika z przekroczenia zakresu ruchomości w obrębie danego stawu. Na skutek tego urazu może zostać uszkodzona także torebka stawowa, chrząstki stawowe, przyczepy struktur ścięgnistych czy więzadła. Na skręcenia najbardziej narażone są stawy skokowe oraz kolanowe ( odpowiednio kontuzja stopy oraz kolana). Wyróżnia się natomiast cztery stopnie skręcenia:
- naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej
-rozwłóknienie
-rozerwanie
- rozerwanie połączone z oderwaniem fragmentu struktury kostnej. 

Stłuczenia to urazy o charakterze zamknięty. Mechanizm tego urazy jest oparty o uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów,zgnieceniu komórki, ale także rozerwaniu ciągłości włókien substancji międzykomórkowej. Konsekwencją tego typu kontuzji jest upośledzenie funkcjonowania tkanki. 

Zerwanie to uraz prowadzący do przerwania danej struktury. W sytuacji gdy mowa o tkance mięśniowej następuje destrukcja zaopatrujących ją nerwów oraz naczyń krwionośnych,a to zaś w konsekwencji sprawia, że mięsień jest niezdolny do wykonywania jakichkolwiek ruchów. 

Naderwanie  oparte jest zaś na częściowym zerwaniu włókien, które są częścią aparatu mięsniowo- więzadłowego, kostnego lub ścięgnistego. Naderwanie ścięgna opiera się na zniszczeniu struktur, które łączą mięsień z kością, a naderwanie mięśnia jest zaś umiejscowione w miejscu łączenia brzuśca ze ścięgnem.

Przeciążenie mięśnia to sytuacja w której mięsień poddanych jest zbyt dużemu wysiłkowi. Mowa tutaj na przykład o gwałtownych szarpnięciach lub zbyt dużym długotrwałym obciążeniu. Powodem przeciążenia może być także za krótki czas regeneracji. Powtarzający wysiłek bowiem nakłada się na siebie, a to zaś prowadzi do tego rodzaju kontuzji. Tego typu uraz najczęściej dotyczy stawów barkowych i łokciowych, ale także bardzo często jest przyczyną powstawania bólu pleców.

Jak unikać kontuzji?


1) Należy poprawnie wykonywać ćwiczenia
2) Odpowiednio dobierać obciążenia
3) Rozgrzewać się przed treningiem
4) Odpowiednio balansować trening z regeneracją
5)Koncentrować się na treningu
6) Odpowiednio dobierać ćwiczenia.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu