Najlepsze suplementy dla mężczyzny

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1387

Moda na suplementy diety często jest poddawana krytyce na łamach gazet oraz portali interntowych. Najbardziej skrajne opinie prowadzą nawet do twierdzenia, że cały przemysł suplementów to jedno wielkie oszustwo, coś wymyślonego przez producentów jedynie po to, aby zarabiać pieniądze. Najczęściej jednak w artykułach pisanych pod podobną tezę łatwo znaleźć wiele nieścisłości. Na przykład, autor bierze pod uwagę kilka preparatów zawierających magnez a następnie, posiłkując się opiniami specjalistów dowodzi, że są to suplementy całkowicie nieskuteczne. Po bliższej analizie okazuje się jednak, że analizowane preparaty zawierają na przykład jedynie tlenek magnezu, czyli najgorzej przyswajalną formą chemiczną tego pierwiastka mineralnego. Jednocześnie, autor nie zamieszcza w tekście nawet krótkiej wzmianki o skutecznych i cechujących się wysoką przyswajalnością formach chemicznych magnezu, które na rynku często zresztą są dostępne w postaci leków, a nie suplementów diety.

Magnez to oczywiście jedynie jeden, konkretny przykład, jednak sama zasada jest podobna. Mądra i świadoma suplementacja może przynieść nam naprawdę istotne korzyści. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim, warto zapoznać się dokładniej z tematyką, zamiast ulegać reklamom producentów danych preparatów.

Jakie suplementy mogą okazać się szczególnie korzystne dla mężczyzn? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Suplementy diety dla mężczyzn

Męski organizm dość znacząco różni się od kobiecego. Przede wszystkim, w przypadku mężczyzn niektóre problemy zdrowotne mogą być spowodowane na przykład niedostateczną produkcją testosteronu przez organizm. Z tego powodu suplementacja dla mężczyzny nie może nie uwzlędniać boosterów testosteronu, czyli preparatów naturalnie stymulujących produkcję tego niezwykle wręcz ważnego hormonu. Oczywiście, poprawa czynności gospodarki hormonalnej to nie jedyna sfera, którą należy uwzględnić w suplementacji. Oto lista suplementów, które przydadzą się każdemu mężczyźnie.

1. ZMA

ZMA to popularny suplement kulturystyczny. W jego skład wchodzą trzy substancje: magnez, cynk oraz witamina B6. Na rynku znajdziemy sporo preparatów typu ZMA. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie jednak samodzielne skomponowanie suplementacji magnezem, cynkiem oraz witaminą B6, czyli tak zwane ZMA apteczne.

Na początku należy wybrać odpowiednią formę chemiczną magnezu. Naszą uwagę powinny przykuć przede wszystkim cytrynian, jabłczan oraz taurynian. 

Cytrynian magnezu to najlepiej przyswajalna forma chemiczna tego pierwiastka mineralnego. Nie jest jednak wskazany dla osób mających problemy z wrażliwością układu pokarmowego. Jabłczan magnezu nie odznaca się tak wysoką przyswajalnością, jednak posiada inne istotne zalety, w tym przede wszystkim działanie redukujące zmęczenie a także detoksykacyjne działanie na mózg. 

Wybierając preparaty zawierające cynk oraz witaminę B6, najlepiej zdecydować się na produkty posiadające status leków(niektóre z nich są dostępne bez recepty).

Suplementacja dobrym aptecznym ZMA powinna skutecznie stymulować produkcję testosteronu, co poskutkuje wzmocnieniem układu odpornościowego, lepszą regeneracją podczas snu a także poprawą funkcji seksualnych. Magngez ma także istotny wpływ na działanie układu nerwowego oraz mięśniowego, co oznacza, że suplementacja tym minerałem prowadzi między innymi do redukcji stresu oraz sprawniejszego działania mięśni.

2, Witamina D

Według lekarzy ogromna większość Polaków cierpi na chroniczny niedobór witaminy D. Powodem jest oczywiście nasz klimat, w którym synteza tej cennej witaminy poprzez ekspozycję skóry na promienie słoneczne jest możliwa tylko w od maja do połowy września i jedynie w słoneczne dni. Czasami mówi się, że dobrym źródłem witaminy D są tłuste morskie ryby. Jest to prawda, jednak należy pamiętać o tym, że większość owych ryb jest poławiana w mocno zanieczyszczonych akwenach morskich, Oznacza to, że spożywając taką rybę oprócz witaminy D wprowadzamy do naszego organizmu również spore ilości metali ciężkich.

Jeżeli więc nie zamierzamy spożywać halibuta poławianego w północych rejonach Atlantyku co najmniej 3 razy w tygodniu, warto zdecydować się na suplementację witaminą D. Interesować nas powinny jedynie kapsułki z olejem. Inne rozwiązanie to tran lub olej z wątroby rekina.

3. Potas

Potas to kolejny mikroelement, z którym bardzo często mamy problemy. Wysiłek fizyczny, używki, zbyt mała ilość snu- to wszystko może powodować chronicze niedobory tego pierwiastka mineralnego. Jednocześnie, potas jest dostępny jedynie w niektórych rodzajach pożywienia, na dodatek w niezbyt dużych ilościach. Z tego powodu, warto dostarczać organizmowi ten składnik odżywczy w postaci suplementów diety. Potas wpływa zarówno na układ nerwowy, jak też prawidłowe działanie mięśni. 

4. Nutridrinki

Kolejne ciekawe a zarazem kompleksowe wzbogacenie naszej diety to nutridrinki. Teoretycznie są to preparaty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dedykowane przede wszystkim osobom chorym i mającym problemy z normalnym odżywaniem się. Nie oznacza to jednak, że jedna buteleczka takiego preparatu dziennie jest czymś niewskazanym w przypadku osób zdrowych. Wręcz przeciwnie. Nutridrinki to duża podaż białka, węglowodanów, witamin, mikroelementów oraz tłuszczy w niewielkiej ilości płynu na bazie mleka lub soku owocowego.

Oczywiście, nie należy traktować preparatów tego rodzaju jako zastępstwa dla codziennej diety lub innych, opisywanych form suplementacji. Jednak wypijanie codziennie rano jednej butelki powinnno znacząco wzmocnić nasz organizm i to w wielu różnych sferach. 

5. Kreatyna

Kreatyna to niezwykla popularna odżywka kulturystyczna. Warto jednak korzystać z tej subtancji również po prostu w celu podniesienia siły organizmu oraz poprawy czynności układu immunologicznego. Nowsze badania sugerują również, że kreatyna może pozytywnie wpływać na mózg, przede wszystkim w zakresie poprawy koncentracji. 

Do wyboru mamy wiele form chemicznych kreatyny, od prostego jabłczanu lub monohydratu do zaawansowanych form chemicznych tej subtancji. Wydaje się, że w przypadku stosowania nie-kulturystycznego najlepszym wyjściem będzie zwykły monohdyrat. Dawka: od 3 do 5 mg dziennie. 

Podsumowanie

Czy suplementy diety mogą na dalszą metę zastąpić samą dietę? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że nie. Tym niemniej, dobra i przemyślana suplementacja to świetny sposób na poprawę wielu różnych funkcji naszego organizmu. Naturalnie, należy pamiętać o tym, aby suplementy nie stanowiły jednego źródła danej substancji odżywczej. Magnez należy więc przyjmować nie tylko w postaci tabletek, ale również orzechów, otrębów lub innych produktów stanowiących jego źródło. To samo tyczy się cynku, witaminy B6, potasu oraz wszystkich innych witamin i pierwiastków mineralnych. Wyjątkiem może być tutaj jedynie witamina D, którą w niektórych przypadkach naprawdę lepiej i bezpieczniej jest przyjmować w postaci suplementów diety, niż naturalnie, tj. poprzez ekspozycję na słońce w okresie wiosenno-letnim.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu