Rola sodu w organizmie.
Sód to bardzo ważny dla zachowania zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastek, który wraz z potasem, magnezem oraz wapniem należy do grupy elektrolitów, dzięki którym możemy utrzymać ciśnienie krwi na właściwym poziomie oraz zapewnić prawidłową pracę serca.
Do najważniejszych zadań sodu w organizmie należą:
* Regulacja wodnej gospodarki organizmu oraz zatrzymywanie wody, a także prawidłowe rozmieszczenie jej w ustroju.
* Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowego.
* Bierze udział w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
* Pomaga w prawidłowym wchłanianiu glukozy, aminokwasów oraz innych cennych składników odżywczych.
Prawidłowe, dzienne zapotrzebowanie na sód w organizmie dorosłego człowieka wynosi 1500 mg, co jest odpowiednikiem niecałej łyżeczki soli. Do niedawna zalecano stosowanie jak najmniejszych ilości soli podczas przygotowywania codziennych posiłków, ponieważ sól dostarczana jest do organizmu także mimowolnie - jako zawartość wielu gotowych produktów spożywczych, do których produkcji oraz konserwacji jest ona niezbędna. Warto jednak zauważyć, że zarówno namiar jak i niedobory sodu prowadzą do bardzo groźnych dla organizmu oraz zdrowia zaburzeń - dlatego bardzo ważnym jest utrzymywanie poziomu tego pierwiastka na właściwym poziomie.
Hiponatremia, czyli niedobór sodu w organizmie przyczynia się do rozcieńczenia krwi oraz odwodnienia organizmu. Ponadto do częstych objawów związanych z niedoborami sodu należą także obrzęki nadgarstków i kostek, a także suchość skóry, brak apetytu, nudności, obniżenie ciśnienia krwi, drżenie mięśni, problemy z koordynacją oraz silne bóle głowy.
Bardzo często przyczyn występowania hiponatremii szukać należy nie w zbyt niskim spożyciu soli, ale w dostarczaniu do organizmu zbyt dużych ilości czystej wody, która nie zawiera w swoim składzie sodu. Poprzez wypijanie bardzo dużych ilości czystej wody sód zostaje w organizmie rozcieńczony i wydalony wraz z moczem. Dodatkowo podczas bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, kiedy to intensywnie się pocimy - nasz organizm wraz z wodą wydala także przez skórę cenne substancje i elektrolity - między innymi sód. Mówi się, że w jeden litr potu zawiera od 1 do 4 gramów sodu, dlatego bardzo ważne jest aby podczas intensywnych treningów zwłaszcza w wysokich temperaturach zadbać o utrzymanie jego prawidłowego stężenia w organizmie. W tym celu zaleca się:
* Spożywanie napojów izotonicznych bogatych w cenne elektrolity w czasie intensywnego treningu.
* Spożywanie specjalnych przekąsek po treningowych bogatych w cenne pierwiastki zwłaszcza sód, magnez oraz potas lub chociażby słonego precla bądź kanapki z żółtym serem.
* Uzupełnienie poziomu sodu w organizmie za pomocą pełnowartościowych posiłków. Najwięcej sodu znajduje się w pieczywie, ogórkach kiszonych oraz wodzie z ogórków, a także bulionie warzywnym.
Chcąc utrzymać właściwy poziom sodu w organizmie można także podczas treningu wypijać wodę wysoko zmineralizowaną - o dużej zawartości sodu, jednak zdecydowania nie jest to wskazane dla osób cierpiących na nadciśnienie oraz mających problemy z sercem. Dlatego zdecydowanie bezpieczniejszym będzie postawienie na napoje izotoniczne, które możemy stosować naprzemiennie wraz z piciem wody oraz odpowiednie posiłki. To czy poziom sodu w naszym organizmie utrzymuje się na właściwym poziomie jest dosyć trudne do oszacowania przez nas samych - dlatego warto bardzo uważnie wsłuchiwać się w swój organizm oraz obserwować jak duże straty potu ponosimy przez regularne ważenie się przed i po treningu. Jeżeli zaobserwujemy u siebie złe samopoczucie oraz objawy hiponatremii, na przykład podczas intensywnego biegu powinniśmy niezwłocznie przerwać trening i udać się do lekarza - jeżeli nasze samopoczucie, w krótkim czasie nie ulegnie poprawie.
Jak już wcześniej wspomniano utrzymywanie prawidłowego poziomu sodu w organizmie jest niezwykle ważne - nie tylko hiponatremia- czyli jego niedobory, ale także nadmiar sodu mogą poważnie zaszkodzić.
Hipernatremia, czyli nadmiar sodu w organizmie przyczynia się do groźnego zatrzymania sodu w organizmie oraz znacznie zwiększa ryzyko wystąpienie nadciśnienia tętniczego krwi. Ponadto zwęża naczynia krwionośne oraz zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak rak żołądka oraz udar mózgu.
Jeśli jednak należymy do osób, które aktywnie bądź też zawodowo uprawiają sporty, w których ekstremalnie się pocimy - takie jak chociażby biegi to zdecydowanie nie należy obawiać się spożywania napojów izotonicznych z obawy o wystąpienie nadmiaru sodu oraz hiparnatremię. ,,Izotoniki'' bowiem są tak skomponowane, że zawierają one bezpieczny dla naszego organizmu poziom cennych elektrolitów - w tym także sodu oraz w prawidłowy sposób nawadniają. Taki napój możemy również przygotować sami w warunkach domowych na przykład dodając do wody odrobinę soku pomarańczowego oraz dosłownie szczyptę soli.
Obok sodu bardzo ważnym pierwiastkiem z grupy elektrolitów jest także potas, którego powinniśmy dostarczać do organizmu w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem. Najwięcej potasu zawierają pomidory, brokuły, banany oraz daktyle i awokado.
Utrzymując odpowiedni poziom elektrolitów w naszym organizmie jesteśmy w stanie cieszyć się dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem, a także nawodnieniem organizmu na właściwym poziomie - bez utraty cennych pierwiastków - co pozwoli zmaksymalizować wydolność organizmu podczas długich oraz intensywnych treningów takich jak na przykład maraton.
Komentarze
Napisz komentarz