Nietolerancja histaminy - przyczyny, objawy, zalecenia

Dodane przez: . Komentarze: 0 2568

Jeżeli spożywanie niektórych alkoholi lub niektórych produktach spożywczych sprawia, że dostajesz objawów alergii, możesz cierpieć na nietolerancję histaminy. Jest to rodzaj nietolerancji, który bardzo szybko można zweryfikować dzięki testom na nietolerancję pokarmową. Jeżeli obawiać się, że ten problem dotyczy właśnie Ciebie- Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co możesz jeść, a czego powinieneś unikać!

Kiedy histaminy jest za dużo?

Chociaż histamina nie kojarzy się dobrze, warto wiedzieć, czym jest i gdzie można ją znaleźć. Rozwiązanie podstawowych problemów może rozjaśnić wiele nieścisłości, dlatego przyjrzyjmy się jej bliżej. Co prawda nietolerancja histaminy nie jest związana z genetyką człowieka, to spożywanie produktów długo dojrzewających może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Często reakcja organizmu mylnie interpretowana jest jako nietolerancja. Nasz organizm wytwarza histaminę w sposób samodzielny, po dostarczeniu do organizmu tak zwanych wyzwalaczy.

W czym można znaleźć histaminę?

Duże dawki histaminy znajdują się w:

  • Owocach morza, 
  • winach,
  • wędlinach dojrzewających,
  • śledziach (marynowanych).

Powyżej podanej zostały źródła, w których znaleźć można duże dawki tego związku. Należy bezwzględnie również pamiętać o tym, iż w organizmie znaleźć mogą się również stymulatory, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Produkty, które stymulują produkcję histaminy to:

  • Czekolada,
  • truskawki,
  • orzechy włoskie,
  • ananas.

Warto również pamiętać, że na rynku dostępne są leki, które hamują wytwarzanie bardzo niekorzystnego enzymu DAO, jednak ich stosowanie jest rzadkie i często pomijane przez lekarzy. Jeżeli enzymu DAO mamy zbyt mało w organizmie i spożyjemy jakikolwiek produkt z listy powyżej, odczujemy nieprzyjemne skutki działania histaminy w organizmie. W niektórych przypadkach reakcja alergiczna może być wysoce zagrażająca życiu!

Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

Objawy nietolerancji histaminy ukazują się po spożyciu produktów zawierających histaminę, przy niedoborach enzymu DAO. Przyczynami nietolerancji histaminy może być przyjmowanie leków, picie zbyt dużych dawek alkoholu oraz choroby układu pokarmowego. Nietolerancja histaminy bardzo często mylona jest z innymi dolegliwościami. Warto zaznaczyć, że pomyłka może być dokonana nawet przez najbardziej doświadczonego lekarza, który chce pomóc swojemu pacjentowi. Lekarze oraz dietetycy stosują enigmatycznej nazwy ,,pseudoalergia''. Dlaczego tak się dzieje? Podstawowym powodem jest to, iż nietolerancja histaminy bardzo często przypomina zwyczajną alergię. Dolegliwości, jakie jej towarzyszą, mogą mieć różny przebieg i różne nasilenie. Dolegliwości te to na przykład:

  • Zgaga,
  • biegunka,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • katar,
  • duszność,
  • kaszel,
  • omdlenia,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Objawy pojawić mogą się również po spożyciu niektórych leków oraz alkoholi dojrzewających. Z powodu braku postawienia przez lekarza trafnej diagnozy, nietolerancja histaminy może mieć również przebiegły charakter, co jest niekorzystne dla zdrowia. Może to skutkować zespołem przewlekłego zmęczenia, ogólnym rozdrażnieniem oraz chwiejnymi stanami emocjonalnymi. Kobiety dodatkowo mogą skarżyć się na bolesne miesiączkowanie oraz na bezsenność. 

Objawy nietolerancji histaminy

W przypadku złego samopoczucia oraz podejrzenia, że cierpi się na nietolerancję histaminy, konieczne jest udanie się do lekarza w celu postawienia trafnej diagnozy. Niestety obecnie zauważa się, że lekarze przerzucają winę na intensywny tryb życia, złą dietę oraz zmiany hormonalne. Nie można dać się zwieść, gdyż przewlekła nietolerancja histaminy może mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Prawidłowe stężenie histaminy w osoczu to wynik 0,7 ng/ml. Nietolerancja zazwyczaj widoczna będzie pod postacią wysypek leczonych sterydami. Mozę się również zdarzyć, że wysypce towarzyszyć będzie biegunka, zawroty głowy, wymioty i znaczne pogorszenie się samopoczucia. W zależności od tego, jakie stężenie histaminy znajduje się w osoczu, obserwować będziemy nieco inne objawy. 

  • Jeżeli stężenie wynosić będzie 1-2 ng/ml, wówczas odczuwalne będzie zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego,
  • stężenie 3-5 ng/ml będzie objawiało się zwiększoną pracą serca oraz większą ilością uderzeń na minutę,
  • wzrost stężenia 6-8 ng/ml może doprowadzić do znacznego spadku ciśnienia krwi,
  • wartość 7-12 ng/ml może wskazywać na skurcz oskrzeli.

Przyczyny nietolerancji histaminy

Nietolerancja histaminy nie jest spowodowana jednie uszkodzonymi kosmkami jelitowymi. Niestety wiele produktów spożywczych przez swoją modyfikację genetyczną, blokuje działanie enzymów DAO, co prowadzi do podniesienia się stężenia histaminy w organizmie. Do napojów, które hamują działanie tego enzymu, zaliczamy yerba mate, herbaty oraz kawę. Kiedy zauważymy jakiekolwiek objawy nietolerancji histaminy, musimy koniecznie wyeliminować wspomniane wcześniej napoje z diety lub chociaż ograniczyć ich spożywanie. Niestety szczególną uwagę powinny zwrócić również osoby, które stosują leki, bez względu na ich rodzaj oraz na fakt, iż przepisał je lekarz. Nie należy naturalnie ich samodzielnie odstawiać, jednak warto porozmawiać z lekarzem.

 

Jaką dietę należy stosować?

Osoby, które cierpią na nietolerancję histaminy, bardzo często zastanawiają się, w jaki sposób mogą pomóc sobie z tym problemem i co należy w takim przypadku jeść. Dieta, która stosowana jest przez ludzi dotkniętych nietolerancją histaminy, nazywa się potocznie dietą niskohistaminową. Polega ona na ograniczeniu pokarmów, które zawierają histaminę oraz takich, które mogą powodować jej gwałtowne wzrosty w organizmie. W takiej diecie spożywanie kaw i herbat ograniczone jest do minimum. Oprócz tego należy również pamiętać o ograniczeniu stresu i na przeznaczeniu kilku minut dziennie tylko dla siebie. Oprócz wspomnianych wcześniej potraw należy unikać również mleka w proszku, jaj, mrożonych ryb, pomarańczach, truskawkach i grejpfrutach. Nietolerancja histaminy to często jednak przejściowa zmiana, która po pewnym czasie zanika samoistnie.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu