Wydaje Ci się, że odwodnienie Ci nie grozi, bo w ciągu dnia wypijasz przynajmniej trzy kawy i sporo kolorowych napojów? Niestety – to nie takie proste. Nawet minimalne odwodnienie może powodować wiele przykrych dolegliwości. Warto wiedzieć, które płyny naprawdę nawadniają organizm, a które wręcz przeciwnie. Dowiedz się, jak rozpoznać odwodnienie i jak skutecznie mu zapobiegać!
Odwodnienie – na czym polega?
Odwodnienie to stan, w którym ilość wody w organizmie spada poniżej poziomu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Stan ten jest groźny przede wszystkim dla dzieci oraz osób starszych. Przyjmuje się, że człowiek jest w stanie przeżyć od czterech do siedmiu dni bez wody – powszechnie uważa się, że ilość ta wynosi zawsze siedem dni, jest to jednak błąd. W ciągu pierwszych dni może dojść do znacznego osłabienia, utraty świadomości oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych. Oczywiście większości osób nie zagraża tak skrajne odwodnienie, okazuje się jednak, że zaskakująco wiele osób nie dba o to, aby każdego dnia dostarczyć swojemu organizmowi zalecanej ilości wody – jednocześnie nie zwracamy uwagi na objawy, które mogą ustąpić po wypiciu szklanki wody.
Objawy odwodnienia
Objawy odwodnienia mogą być bardzo mylące – z tego powodu często nie łączymy ich z faktem, że danego dnia nie wypiliśmy nawet szklanki wody, a zamiast tego spożyliśmy trzy kawy i litr kolorowego napoju gazowanego. Do podstawowych objawów odwodnienia należy przez wszystkim ból głowy – jeśli dopada Cię on w ciągu dnia, postaraj się spożyć przynajmniej 500 ml wody, najlepiej małymi łykami w ciągu godziny. Inne objawy to zmęczenie i ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, światłowstręt, brak apetytu, a także zaparcia i kłopoty trawienne.
To, jakie objawy będzie miało odwodnienie, zależy przede wszystkim od jego stopnia. Niewielkie odwodnienie na poziomie dwóch procent może objawiać się uczucie bardzo silnego pragnienia – pamiętajmy, że w ciągu dnia organizm ludzki traci dużo wody i ilość te należy przez cały czas uzupełniać. Minimalne odwodnienie nie niesie ze sobą żadnych konkretnych objawów, jednak nie należy dopuszczać do uczucia pragnienia – kiedy ono następuje, świadczy to o odwodnieniu przynajmniej na poziomie 1%. Większość z nas traktuje to jako normalne, jednak należy spożywać wodę w taki sposób, aby pragnienie pojawiało się jak najrzadziej.
W przypadku odwodnienia na poziomie 4% objawy nasilają się. Pojawia się nieprzyjemna suchość w ustach, silne bóle głowy, zawroty głowy, zmniejszona ilość moczu, nudności zaburzenia widzenia, podwyższenie temperatury ciała, skurcze mięśni, usta stają się suche i popękane, a wydzielanie śliny ustaje. Do takiego odwodnienia może dojść w wielu sytuacjach – warto mieć świadomość tego, że odwodnienie może być naprawdę niebezpieczne i nie należy go ignorować.
Odwodnienie – jakie ma przyczyny?
Kiedy myślimy o odwodnieniu, najczęściej przychodzą nam do głowy upalne dni kiedy cała spożyta woda jest niemal natychmiast wydalana przez organizm w postaci potu. Dodatkowo nasze zapotrzebowanie na wodę rośnie podczas intensywnego wysiłku fizycznego czy na saunie. W takich sytuacjach należy mieć przy sobie butelkę wody i popijać ją małymi łykami, tak by nie doszło do odwodnienia. Inne przyczyny odwodnienia to między innymi biegunka, wymioty i choroby, powodujące podniesienie temperatury ciała. Jeśli któreś z tych jednostek chorobowych wystąpią u Ciebie, należy zwrócić szczególną uwagę na spożywaną ilość wody. Do odwodnienia może prowadzić także spożywanie dużej ilości substancji o działaniu odwadniającym, na przykład alkoholu czy kofeiny – warto pamiętać, że kawa nas nie nawadnia, a raczej wręcz przeciwnie! Do odwodnienia może prowadzić również stosowanie diety bogatej w błonnik lub w białko przy niewystarczającym spożyciu wody, a także sięganie po różnego typu środki diuretyczne, na przykład przed zawodami.
Jak zapobiegać odwodnieniu?
Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien pić około 2-2,5 litra płynów dziennie, a dzieci do dziewiątego roku życia około 1,7 litra. Około 500-900 ml dziennie dostarczamy wraz z pożywieniem, jednak nie oznacza to, że dwie miseczki zupy i herbata wystarczą. Warto pamiętać, że w ciągu dnia wraz z moczem wydalamy około 1,5 litra wody, a około 900 ml tracimy przez skórę. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody mineralnej każdego dnia – stopniowo, małymi łykami co pewien czas lub pijąc szklankę wody co godzinę. Warto urozmaicać wodę cytryną, limonką lub innymi owocami cytrusowymi, a także miętą. Wody mineralne dostarczą Ci dodatkowych ilości wapnia, magnezu i innych minerałów, dlatego taki wybór będzie najbardziej rozsądny.
Dodatkowo warto spożywać owocowe i warzywne soki, najlepiej przygotowane samodzielnie, a podczas dużych upałów czy intensywnego wysiłku – napoje izotoniczne. Te przygotowane osobiście, na przykład na bazie soli i miodu oraz cytryny, to dobry wybór – nie zawierają one niezdrowych dodatków, konserwantów i barwników, a jednocześnie świetnie nawadniają.
Odwodnienie – podsumowanie
Większość osób nie traktuje odwodnienia jako realnego zagrożenia dla swojego organizmu – jest to duży błąd, ponieważ niedostateczna ilość wody może skutkować uporczywą migreną czy osłabieniem. Pojawianie się tych objawów, szczególnie podczas upałów, to sygnał od organizmu – jeśli wystąpią, zastanów się, czy tego dnia wypiłeś odpowiednią ilość płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania, dlatego każdego dnia powinniśmy zadbać o to, aby spożyć przynajmniej dwa litry wody – dzięki temu będziemy cieszyć się dobrym samopoczuciem i energią, a także promiennym wyglądem!
Komentarze
Napisz komentarz