Olej z pestek malin wytwarzany na zimno na rynku kosmetycznym sprzedawany jest w formie filtrowanej, surowej, niefiltrowanej i z osadem owocowym. Posiada charakterystyczny zapach, który nieco przypomina oliwę z oliwek. Po aplikacji na skórę aromat ten szybko utlenia się i traci swoją intensywność. Olej z pestek malin posiada także lekką, aksamitną konsystencję oraz ciemny, brunatno-żółty kolor. Nie barwi skóry, a jednocześnie bardzo szybko się wchłania. Po jego nałożeniu skóra jest elastyczna i tłusta.
Olej z pestek malin - krótka charakterystyka
Malina ( z łac. Rubu idaeus) to krzew z rodziny Rosacea o czerwonych, słodkich owocach jagodowych, które są bogate w składniki o działaniu antyoksydacyjnymi. Chronią one przed działaniem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu i nie tylko.
Olej z pestek malin to stosunkowo mało znany jeszcze olej roślinny. Jednak ze wszystkich olejów otrzymywanych z pestek owoców jagodowych, olej ten został zdecydowanie najlepiej przebadany pod kątem składu i efektywnego działania na skórę człowieka.
Określenie surowy w przypadku oleju z pestek malin, oznacza, że po wytłoczeniu na zimno, a więc w niskiej temperaturze, olej ten nie jest poddawany procesowi filtrowania. Dlatego w produkcie znaleźć można niewielkie pestki malin czy osad owocowy. Olej z pestek malin w formie surowe w porównaniu z olejem zimnotłoczonym, ale filtrowanym posiada ciemniejszy kolor, możliwe osady oraz mocniejszy aromat.
Olej z pestek malin i jego właściwości
Olej z pestek malin pełni w zasadzie funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego, który absorbuje promieniowanie UVB, tak szkodliwe dla ludzkiej skóry. Jednak nie posiada on określonego faktora SPF, a więc nie można traktować go jako wyłączną ochronę skóry w czasie letniego opalania czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Kosmetyki z dodatkiem oleju z pestek malin skutecznie wspomagają ochronę przeciwsłoneczną w pielęgnacji osób, które na co dzień nie stosują filtrów UV.
Olej z pestek malin zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak Omega-3 i Omega-6. Organizm człowieka nie produkuje ich samodzielnie, a więc należy dostarczać je razem z pożywieniem lub z produktami kosmetycznymi. Kwasy te odpowiadają bowiem za odpowiednie nawilżenie skóry i znacznie zwiększają penetrację składników aktywnych wgłąb skóry. Przy okazji hamują proces produkcji melaniny, która powoduje powstawanie mało regularnych przebarwień. Poza tym wykazują delikatne działanie rozjaśniające.
Olej z pestek malin posiada także silne właściwości antyoksydacyjne. W swoim składzie zawiera bowiem witaminę E w formie alfa-tokoferolu i gamma-tokoferolu, a także karotenoidy czy flawonoidy, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Składniki te działają przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Ponadto olej z pestek malin działa łagodząco, redukuje rumień i przyspiesza proces gojenia się ran. W dużym stopniu wzmacnia barierę lipidową skóry, zwiększają jej nawilżenie, elastyczność itd. Reguluje też pracę gruczołów łojowych.
Olej z pestek malin - zastosowanie w kosmetyce
Olej z pestek malin stosowany jest do pielęgnacji skóry przesuszonej, podrażnionej i ze skłonnością do alergii. Ponadto wspomaga proces produkcji elastyny i kolagenu, co w połączeniu z właściwościami przeciwutleniającymi i rozjaśniającymi sprawia, że olej z pestek malin wykorzystywany jest również do pielęgnacji cery dojrzałej. Nie zatyka porów i posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. W jego składzie znaleźć można sporo witaminy A i E, dlatego olej z pestek malin sprawdza się dobrze również w przypadku problemów skórnych oraz skłonności do powstawania zaskórników i wyprysków.
Olej z pestek malin stosowany może być zarówno na dzień, jak i na noc. Sprawdza się także jako baza pod makijaż. Nakłada się go w okolicy oczu, ale warto pamiętać o tym, że jest to produkt pochodzenia naturalnego. Ewentualne reakcje alergiczne są więc kwestią indywidualną. Przed pierwszą aplikacją zaleca się więc przeprowadzenie testu na niewielkim fragmencie skóry. Olej z pestek malin łączyć można z żelem hialuronowym, tworząc w ten sposób dwufazowy nawilżacz. Składniki łączy się w tym przypadku, wlewając i mieszając je w zagłębieniu dłoni lub aplikuje się olejek, a po około 20 minutach nakłada się na to warstwę żelu.
Olej z pestek malin może także stanowić dodatek do innych kosmetyków - kremów do twarzy (zwiększa wówczas ich właściwości antyoksydacyjne), balsamów do ciała i masek w proszku. Olejek z malin dodawany jest do produktów kosmetycznych tuż przed ich aplikacją na skórę, wówczas daje najlepsze rezultaty.
Olej z pestek malin można więc stosować zarówno samodzielnie, jak i łączyć go z innymi olejami. Po przetarciu szyi dekoltu, szyi czy twarzy hydrolatem, należy kilka kropli oleju rozgrzać w dłoniach i zaaplikować je na czystą, ale wilgotną skórę. Olej powinno się wklepywać lub wmasowywać okrężnymi ruchami aż do całkowitego wchłonięcia.
Olej z pestek malin jako bio-olej
Olej z pestek malin zawiera sporą ilość (ponad 80%) niezbędnych organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT. Są to przede wszystkim kwas linolowy (kwas omega-6) i kwas alfa-linolowy (kwas omega-3), które stanowią podstawowy składnik płaszcza lipidowego skóry ludzkiej. Kwasy te nie są produkowane przez organizm, dlatego należy je dostarczać wraz z pożywieniem lub jako element różnego rodzaju preparatów kosmetycznych. Zastosowanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe ma ogromne znaczenie z punktu widzenia utrzymania zdrowej i odpowiednio nawilżonej skóry. Kwas linolowy i alfa-linolowy odgrywają bardzo ważną rolę w odpowiednim funkcjonowaniu cery tłustej i suchej. Poza tym obydwa wykazują lekkie działanie rozjaśniające i hamują proces produkcji melaniny. Melanina to brązowy barwnik skóry, który w nadmiarze produkowany na skutek promieniowania słonecznego prowadzi powstawanie nieregularnych przebarwień. Kwasy te zalicza się też do składników, które zwiększają penetrację substancji aktywnych wgłąb skóry.
Olej z pestek malin jest także bogatym źródłem witaminy E 2 postaci alfa--tokoferolu i unikalnego gamma-tokoferolu. Witamina E to powszechnie znany przeciwutleniacza, który usuwa z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się.
Poza witaminą E olej z pestek malin zawiera również i inne przeciwutleniacze - karotenoidy, flawonoidy, w tym elagotaniny, które są prekursorem kwasu elagowego. To składnik o mocnym działaniu przeciwrodnikowym, który chroni DNA komórek. Ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne, antyseptyczne oraz antypigmentacyjne, chroniąc skórę przed ewentualnymi przebarwieniami.
Czy olej z pestek malin jest odpowiedni dla każdej skóry?
Oleje roślinne podzielić można na schnące, półschnące i nieschnące. Na tej podstawie olej z pestek malin zaliczany jest do grupy olejów roślinnych schnących, a więc takie, które sprawdzają się w przypadku skóry tłustej, mieszanej oraz skłonnej do zapychania się. Jednak posiadaczki skóry suchej nie muszą się tym martwić. Po olej z pestek malin mogą również sięgnąć panie o skórze zaczerwienionej, suchej czy podrażnionej, której brakuje elastyczności i blasku.
Olej z pestek malin nie posiada działania komegodennego, a więc nie zapycha porów skórnych. Nie przyczynia się ponadto do tworzenia się stanów zapalnych. Jest wręcz przeciwnie - olej ten zapobiega ich powstawaniu i łagodzi ewentualne podrażnienia skórne.
Olej z pestek malin jako ochrona przed słońcem?
Wprawdzie naukowo udowodniono to, że olej z pestek malin posiada właściwości ochronne i neutralizuje działanie szkodliwego promieniowania UVB, ale nie należy stosować go jako wyłącznej ochrony przed słońcem. Z jakiego powodu? Okazuje się, że olej ten chroni jedynie przed promieniowaniem UVB, a te jest odpowiedzialne jedynie za zewnętrzne podrażnienia skóry. Nie neutralizuje on zatem promieniowania UVA, które przenika przez skórę i sprzyja procesowi fotostarzenia się. Ponadto przyczyniać się można do rozwoju groźnych chorób skórnych. Przy okazji warto wspomnieć, że wartość ochronna oleju z pestek malin na poziomie 28-50 SPF jest jedynie szacunkowa.
Jednak olej z pestek malin można z powodzeniem stosować jako wspieranie ochrony skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym wiosną, latem i zimą. Przy okazji neutralizuje wolne rodniki, łagodzi wszelkie podrażnienia i chroni skórę przed utratą wilgoci.
Jak w praktyce stosować olej z pestek malin?
Olej z pestek malin, tak jak i inne oleje roślinne stosuje się bezpośrednio na skórę. Warto przy tym jednak pamiętać, że olej sam w sobie skóry nie nawilża, a jedynie chroni ją przed utratą nawilżenia. Dlatego też najlepiej nakładać go na skórę razem z substancjami nawilżającymi takimi jak kwas hialuronowy. Ponadto olej aplikuje się przed nałożeniem kremu czy serum.
Olej z pestek malin warto dodać także do kąpieli. Można go wcierać w wilgotną skórę czy połączyć z żelem pod prysznic. Stanowi doskonały dodatek do domowych kosmetyków i świetnie współdziała z innymi olejami roślinnymi.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że olej z pestek malin stosować można również do włosów. Sprawdza się w przypadku włosów farbowanych i o każdym typie porowatości. Posiada działanie powlekające, dlatego chroni włosy przed utratą nawilżenia, szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym promieniowania słonecznego i utlenianiem się barwnika włosa - naturalnego i sztucznego. Olej z pestek malin można wykorzystać do olejowania całych włosów lub jedynie ich końcówek.
Fenomen oleju z pestek malin
Olej z pestek malin to produkt kosmetyczny wciąż mało znany szerszemu grono odbiorców. Tymczasem posiada wiele cennych właściwości, które sprawiają, że stanowi doskonały dodatek do wielu kosmetyków i warto go stosować podczas codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Przede wszystkim chroni skórę przed utratą wilgoci i nadaje jej elastyczności. Delikatnie ją rozjaśnia i stanowi skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVB. Dlatego też stosuje się go wspomagająco do ochrony skóry przed słońcem w zasadzie przez cały rok.
Komentarze
Napisz komentarz