Otyłość i nadwaga – czym są i kiedy się pojawiają

Dodane przez: . Komentarze: 0 1223

Otyłość i nadwaga stają się coraz większym problemem osób na całym świecie. Są one uznawane za choroby przewlekłe dwudziestego pierwszego wieku, a statystyki pokazują, że w ciągu ostatnich lat wzrosła liczba osób, które borykają się z otyłością. Najbardziej uderzające jest to, że otyłość dotyczy osób dorosłych i dzieci. Ze względu na to, że jest to tak duży i szerzący się problem, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat otyłości i nadwagi. Dziś dowiemy się jak one powstają i jak je rozróżniać, co jest szczególnie ważne jeśli nie wiemy jaka jest przyczyna naszych problemów z sylwetką.

Cała prawda o nadwadze

Nadwaga jest pierwszym tranem, który zwany jest również przedotyłościowym. Tak więc jak sama nazwa wskazuje jest to pierwszy etap, który prowadzić nam może do choroby otyłości. Podczas nadwagi organizm człowieka zaczyna gromadzić większe ilości tkanki tłuszczowej. Jest to spowodowane nadwyżką kalorii, które są dostarczane go układu pokarmowego, a organizm nie jest w stanie ich przetworzyć w energię. W czasie nadwagi tkanka tłuszczowa gromadzi się w różnych częściach naszego ciała. Jednak najczęściej widoczna jest ona na brzuchu. Często u kobiet tłuszcz gromadzi się w nadmiernych ilościach na pośladkach, a także udach. Biały tłuszcz jest czynnikiem, który może zaprowadzić nas do otyłości.

Cała prawda o otyłości

Nadwaga jest pierwszym krokiem do otyłości, która nie jest już stanem organizmu, a chorobą przewlekłą. Są różne stopnie otyłości, a każdy z nich ma inne działanie na organizm i przyczynia się do zaostrzenia objawów choroby. Otyłość dzieli się na trzy stopnie. Jeśli chcemy uniknąć tego problemy zdrowotnego, to konieczne jest dostosowanie się do zasad zdrowego trybu życia. Niezbędna jest również aktywność fizyczna. Wiele osób zapomina o tym, by regularnie sprawdzać swoje BMI. Im wcześnie wykryjemy, że mamy nadwagę, tym szybciej możemy zareagować, a to da nam szasnę na zatrzymanie rozwoju choroby.

Środowiskowe czynniki wpływające na gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie

Jest wiele czynników zwiększa ryzyko rozwoju otyłości. Jedne z nich to środowiskowe. To więc oznacza nieprawidłowe odżywianie. Jeśli nasza codzienna dieta bogata jest w składniki takie jak węglowodany i tłuszcze i częściej jemy na mieście niż w domu, to zwiększanie masy ciała jest kwestią czasu. Kolejnym czynnikiem są tradycje w rodzinie. Dokładniej oznacza, to nasze zwyczaje w przygotowaniu pożywienia do spożycia. W niektórych regionach polski je się tłuste i tuczące dania, a jest to zwyczaj ludowy. Przyczyną otyłości może być również stres, który sprawia, że praca układu hormonalnego zostaje zaburzona, a to sprawia, że mamy większy apetyt.

Psychologiczne czynniki wpływające na gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie

Istnieją również czynniki psychologiczne czynniki, które sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie. Przyczyną tego problemu może być niska samoocena, która sprawia, że mamy ochotę na podjadanie słodkich przekąsek. Obniżony nastrój również prowadzić może do zwiększenia ochoty na słodkie- jak każdy dobrze wiek czekolada jest doskonałym sposobem na poprawę humoru. Wiele osób, które mają nadwagę lub otyłość cierpią również z powodu zespołu nocnego jedzenia. To więc oznacza, że podjadają one w porach nocnych, kiedy metabolizm pracuje najwolniej.

Hormonalne czynniki wpływające a gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie

Niestety nie zawsze czynniki zewnętrze mają wpływ na nasz wygląd. Wiele osób, zwłaszcza kobiet ma problemy z nieregularną pracą układu hormonalnego co przyczyniać się może do zaburzeń metabolicznych. Wiele osób cierpi z powodu nadwagi i otyłości, a przyczyną tego są właśnie zaburzenia układu hormonalnego. W takim wypadku pojawiać się mogą również inne objawy takie jak nadmierne wypadanie włosów z głowy, a większe owłosienie na ciele, trądzik, problemy ze snem, bóle głowy, czy szyi. Jeśli podejrzewasz, że masz zaburzenia hormonalne koniecznie udaj się na konsultację do specjalisty.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu