Potas – podstawa gospodarki elektrolitowej

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1071

Prawdopodobnie myślisz, że nie grozi Ci niedobór potasu, ponieważ znajduje się on w wielu produktach spożywczych. Faktycznie – o niedoborach potasu mówi się rzadko, a niesłusznie, bo występują one częściej niż nam się wydaje. Sprawdź, dlaczego potas jest tak ważny i czy w Twojej diecie pojawia się wystarczająco dużo jego źródeł.

Potas – co musisz wiedzieć?

Potas to pierwiastek chemiczny z grupy metali alkalicznych. Został odkryty i wyodrębniony w roku 1807 przez H. Davy’ego, a jego polską nazwę potas zaproponował chemik Filip Walter. Podobnie jak sód, potas jest ważnym elektrolitem, który rozpuszcza się w wodzie i przenosi ładunki elektryczne. Potas znajduje się niemal w całym naszym organizmie – we krwi, w komórkach i w przestrzeni międzykomórkowej.

Rola potasu w organizmie

Potas pełni niezwykle ważną rolę w organizmie. Przede wszystkim łatwo przemieszcza się przez błony komórkowe, dzięki czemu zapewnia komórkom podaż składników odżywczych, jednocześnie usuwając z nich szkodliwe efekty przemiany materii. Ponadto potas bierze udział w spalaniu białek i węglowodanów i pobudza wydzielanie insuliny. Dzięki niemu mięśnie i układ nerwowy mogą funkcjonować prawidłowo. Potas reguluje również ciśnienie krwi, pracę nerek i całą gospodarkę wodną organizmu. Reguluje także pH oraz ciśnienie osmotyczne, czyli to pomiędzy wnętrzem komórki a jej środowiskiem zewnętrznym.

Objawy niedoboru potasu

Główne objawy niedoboru potasu to nieregularne bicie serca, problemy z ciśnieniem krwi oraz puchnięcie rąk i nóg. Jeśli podczas upału lub intensywnego wysiłku fizycznego odczuwasz uporczywe skurcze mięśni nóg i rąk, to również może być objawem niedoboru potasu. Pojawia się także zmęczenie, senność, podenerwowanie i apatia. Do niedoboru potasu może dojść wtedy, gdy nie dostarczasz go z pożywieniem lub jeśli używasz środków moczopędnych lub leków na serce i nadciśnienie.

Główne źródła potasu

Potas jest pierwiastkiem, który w dużej mierze występuje w produktach spożywczych. Jego główne źródła to nasiona roślin strączkowych, kakao, orzechy włoskie i arachidowe, suszone owoce oraz warzywa: pomidory, ziemniaki, brokuły, buraki i seler. Jego źródłem są też owoce: banany, brzoskwinie, morele i owoce cytrusowe. Ponadto potas znajduje się w mięsie, rybach i produktach mlecznych. Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na potas to około 2000-3000 mg. W 1000 gramach moreli suszonych znajduje się aż 1666 mg potasu, w awokado 600 mg, a w bananach 395 mg, dlatego uzupełnienie jego poziomu w organizmie i codzienne dbanie o odpowiednią podaż nie jest trudnym zadaniem.

Czym skutkuje nadmiar potasu?

Zbyt duże spożycie produktów bogatych w potas nie powinno nieść ze sobą skutków ubocznych, jedno nierozważne stosowanie suplementów potasu już tak Zbyt duża ilość potasu w organizmie może upośledzać działanie niektórych leków, szczególnie tych na serce i nadciśnienie. Ponadto osoby, które chorują na nerki, mogą ryzykować gromadzenie się zbyt dużej ilości jonów, co również może zaburzyć pracę serca. Jeśli przyjmujesz tego typu leki lub cierpisz na dysfunkcje nerek, przyjmowanie suplementów z potasem powinieneś skonsultować z lekarzem.

Polecamy!

Polecamy suplement diety z optymalną dawką potasu prosto od Real Pharm!  

Real Pharm Potassium 90 tabs

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu