Problem kobiet: miesiączka a trening? Trenować czy zrezygnować?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1937

Wiele kobiet traktuję miesiączkę nie jak naturalny stan, który jest comiesięczną rutyną, ale jak prawdziwą chorobę. Owszem miesiączka może powodować duży dyskomfort, mocne bóle brzucha, czasem nawet omdlenia. U niektórych kobiet wymagana jest interwencja lekarza, podanie odpowiednich leków i kilka dni odpoczynku. U innych natomiast miesiączka przebiega bardzo delikatnie, powodując jedynie lekki dyskomfort, który mija w ciągu kilku godzin. Organizmy są bardzo różne jednak większość kobiet bez względu na objawy, zdecydowanie nie chce ćwiczyć w trakcie miesiączki. To oczywiście w wielu przypadkach idealna wymówka jednak w gruncie rzeczy gdy stan się poprawia, a ból mija, można bez żadnych przeszkód ćwiczyć. Niektóre ćwiczenia wbrew pozorom mogą nawet pomóc nam w walce z uciążliwym bólem.

Jak ćwiczyć by sobie nie zaszkodzić?

Oczywiście trzeba znać swoje możliwości i je szanować. Miesiączka to dla niektórych kobiet poważne osłabienie, dlatego nie warto robić niczego ponad swoje własne możliwości. Należy podejść do tego bardzo rozsądnie, wybierając ćwiczenia, które nie wymagają od nas zbyt wiele, jeśli nie czujemy się na siłach. Wiele osób uważa, że nadmierne ćwiczenia mogą nasilić krwawienia w takim stanie. Jeśli ćwiczy się mądrze, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jednak zbyt intensywne ćwiczenia na brzuch czy też różnego rodzaju skoki, faktycznie mogą sprawić, iż krwawienie będzie większe. Warto zatem brać pod uwagę swoje dyspozycję danego dnia i ogólną kondycję, dostosowując ćwiczenia do ogólnego samopoczucia.

Jednak należy mieć również świadomość tego, iż ból ma wpływ na naszą kondycję i ogólną zdolność do wykonywania ćwiczeń. Tracimy także pewną ilość krwi, dlatego też możemy być w te dni nieco osłabione. Do tego bardzo często dochodzi ból, nawet jeśli umiarkowany, on również odbiera nam nieco sił. Dobrze jest zatem w te dni nie rezygnować całkowicie z ćwiczeń, ale mimo wszystko starać się być dla siebie bardziej wyrozumiałą. Chwycić za mniejsze ciężary, nieco sobie odpuścić. Można zrobić mniej serii, skrócić trening. Aktywność fizyczna jednak nie musi być przez nas całkowicie eliminowana i warto o tym pamiętać.

Jakich ćwiczeń podczas miesiączki unikać?

Niektóre ćwiczenia warto sobie ogólnie odpuścić, przekładając je na czas po miesiączce. Przede wszystkim w takim okresie warto unikać intensywnych treningów siłowych, które mogą nadmiernie sforsować nasz organizm. Warto również nie skupiać się na długim treningu cardio. Bieżnia czy też orbitrek zamiast innej formy treningu w nadmiernej ilości może nam zaszkodzić. Również aerobik w bardzo intensywnej formie, nie jest w tym czasie wskazany. Jeśli mamy obfite krwawienie, również nie powinnyśmy do treningu wplatać skoków, szczególnie tych intensywnych. Mogą one bowiem nasilić krwawienie. Również trening brzucha gdy jest zbyt intensywny, działa w podobny sposób.

Oczywiście każdy organizm jest inny i w niektórych przypadkach może się okazać, że takie ćwiczenia jak najbardziej wchodzą w grę. Jeśli jednak czujemy podczas nich duży ból czy też dyskomfort, nie powinnyśmy w żadnym wypadku tego ignorować. To jest sygnał od naszego organizmu, że zdecydowanie pod tym względem warto zwolnić.

Czy ćwiczenia mogą pomóc w trakcie miesiączki?

Choć dla niektórych może wydawać się to absurdalne, w trakcie miesiączki niektóre ćwiczenia mogą bardzo nam pomóc. Rozluźnią mięśnie brzucha, sprawią, że skurcze nie będą aż tak bardzo intensywne i dokuczliwe. Między innymi spokojny i wolny bieg tak właśnie działa na nasz organizm. Marszobieg na bieżni również może mieć taki dobroczynny wpływ na nasz organizm. Warto zatem odpuścić sobie intensywny bieg, a pozwolić swojemu ciało na dużo bardziej umiarkowany wysiłek. Ważne w takich momentach jest także rozciąganie. Wiele osób pomija ten element. W trakcie miesiączki warto o nim pamiętać, wówczas można nieco rozluźnić swoje mięśnie.

Podczas miesiączki pomocy jest także basen. Oczywiście dla wielu kobiet jest to opcja nie do przeskoczenia, ponieważ obawiają się one iść na basen mając miesiączkę. Dziś jednak tampony bardzo pomagają w pokonaniu tego problemu. Można podczas pływania czuć się bardzo komfortowo, będzie ono również wpływało dobroczynnie na nasz stan podczas miesiączki. Joga, aerobik czy też pilates, także mogą dobrze na nas wpływać. Warto jednak pamiętać o tym, by podczas takich ćwiczeń zdecydowanie choć trochę sobie odpuścić. Nie robić wszystkiego na 100%, ponieważ może być to dla nas zdecydowanie zbyt duże obciążenie. Można natomiast wykonywać ćwiczenia wolniej, być może pomijając także niektóre powtórzenia.

Oczywiście jeśli ćwiczymy regularnie, uczęszczając chociażby na siłownię czy też na inne zajęcia sportowe, nasz kondycja nawet podczas miesiączki jest w miarę wysoka. Jeśli jednak po raz pierwszy pójdziemy gdzieś w trakcie jej trwania, być może nie będziemy zbytnio zachwycone naszymi wynikami. Jest to związane z ogólnym osłabieniem organizmu. Dlatego z pierwszymi treningami lepiej jest zaczekać do czasu po miesiączce. Wówczas można nieco lepiej poznać swój organizm i tak naprawdę ocenić, jaka jest różnica w trakcie trwania miesiączki.

Podczas miesiączki mamy również złe nawyki, szczególnie te związane z pochłanianiem sporej ilości słodyczy. Jeśli ćwiczymy i zdrowo się odżywiamy, nie warto zaprzepaszczać tego z powodu niedyspozycji. Krwawienia sprawiają, że sporo tracimy. Poza tym ból również nas wyczerpuje. Dlatego lepiej jest trzymać się zdrowej diety i zobaczyć, jak ona może wpłynąć na nasze ogólne samopoczucie.

Jak widać ćwiczenia w trakcie miesiączki jak najbardziej mogą być w zasięgu naszej ręki. Oczywiście powinny być one bardziej zrównoważone, warto również nieco sobie odpuścić. Unikać treningów siłowych, zbyt dużej aktywności fizycznej. Może być ona bardziej umiarkowana, przede wszystkim spokojniejsza. To nie oznacza jednak, iż musimy z niej całkowicie rezygnować. Dobrze jest nie porzucać na czas miesiączki dobrych zwyczajów, kontynuując swoje ćwiczenia. Jednak należy również brać pod uwagę fakt, że w tym czasie organizm jest po prostu osłabiony.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu