Dlaczego rozciąganie to podstawa?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1555

Jak pewnie większość z nas wie, codzienna aktywność fizyczna jest bardzo ważna, ponieważ znacząco wpływa na poprawę zdrowia, samopoczucia oraz sylwetki. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że oprócz ćwiczeń ważne jest też rozciąganie. Przydatne zwłaszcza dla osób, które regularnie uprawiają sport. Bez odpowiedniego rozciągania możemy nabawić się nawet poważnych kontuzji. Stretching jest istotnym elementem, ponieważ przynosi wiele korzyści. Odpowiedzmy na pytanie jakie i dlaczego jest tak ważne?

Przygotowuje do treningu

Rozciąganie przed wzmożonym wysiłkiem fizycznym możemy potraktować jako formę rozgrzewki. Mięśnie rozciągnięte, wykonujące większy zakres ruchu, mogą pracować przez dłuższy czas z większym wydatkiem energetycznym.

Poprawia elastyczność mięśni

Rozciąganie wpływa na elastyczność mięśni i ścięgien. Dzięki regularnie wykonywanemu stretchingowi zwiększamy elastyczność naszego ciała i jesteśmy w stanie wykonać większy zakres ruchu. Wobec tego, rozciąganie bezpośrednio wpływa na jakość treningu, bowiem lepsza gibkość pozwala nam na większą swobodę. Warto przed treningiem poświęcić na to kilka chwil, dzięki czemu trening będzie bardziej efektywny, co przełoży się na lepsze wyniki sportowe.

Ochrania stawy i więzadła

Rozciągnięte komórki mięśniowe są mniej podatne na kontuzje, ponieważ mięsień o większej długości przyczynia się do zmniejszenia nacisku na stawy. Niejako wiąże się to też z poprzednim akapitem, bowiem ścięgna i więzadła są mniej podatne na obciążenia, dzięki większej elastyczności.

Utrzymuje prawidłową postawę ciała

W momencie kiedy jedne mięśnie naszego ciała są krótsze, inne ulegają rozciągnięciu. Lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji, ponieważ najkorzystniej jest, gdy oba mięśnie mają zrównoważoną długość. Wpływa to na ustawienie naszego kośćca. Mięśnie o nieprawidłowej długości powodować mogą wychylenia z pierwotnych płaszczyzn, a to oznacza nieodpowiednią postawę ciała. Zatem stretching uskuteczniany regularnie może temu zapobiec, a nawet przyczynić się do poprawy postawy.

Poprawia regenerację

Trening to czas, w którym nasze mięśnie doznają mikrourazów, natomiast po wysiłku fizycznym odbudowują się. Rozciąganie poprawia właśnie proces regeneracji, ponieważ zwiększa przepływ krwi, a wraz z nią dostarczane są do włókien substancje odżywcze i tlen.

Zmniejsza ryzyko upadku

Ćwiczenia rozciągające dość często polegają na konieczności utrzymania równowagi. Regularnie wykonywany stretching sprawi, że łatwiej będzie nam balansować ciałem i utrzymać równowagę. Zatem zmniejsza to ryzyko upadku i ewentualnych urazów wynikających z tego.

Relaksuje organizm

Podczas intensywnego treningu nasz organizm pracuje na wysokich obrotach, dlatego ważne jest, aby odprężyć się po zakończonej aktywności fizycznej. Pomocne będą w tym spokojne ćwiczenia rozciągające, które pozwolą ustabilizować rytm serca i uspokoić organizm. Rozciąganie po treningu pozwoli nam też dość szybko odzyskać straconą energię.

Zmniejsza zmęczenie

Rozciąganie ważną rolę odgrywa w zmniejszeniu zmęczenia, bowiem, jak już zostało wcześniej wspomniane, wprowadza nasz organizm w stan relaksu. Tym samym, zmęczenie będące efektem treningu, będzie zdecydowanie mniej odczuwalne. Rozciąganie potrafi także przyczynić się do zminimalizowania efektu zakwasów, które najczęściej pojawiają się dzień po treningu.

Jak widać, rozciągania nie powinniśmy bagatelizować i potraktować jako nieodłączny element treningu. Z całą pewnością przyniesie nam wiele korzyści, których efektem jest lepsza jakość, a przede wszystkim bezpieczeństwo treningu. Rozciąganie możemy wykonywać przed wysiłkiem fizycznym, jak i po nim. Jednak pamiętajmy, aby dobrze odczytywać sygnały, jakie daje nam nasz organizm. Rozciąganie bowiem powinno być dla nas przyjemnością, a nie elementem wykonywanym na siłę. Jeżeli rozciąganie przynosi nam ból lub dyskomfort, to oznaka, że przesadziliśmy i powinniśmy podejść do tego bardziej rozsądnie. Przecież celem tego jest poprawa naszego zdrowia i samopoczucia, a nie efekt przeciwny do tego.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu