Przyczyny zatrzymania wody w organizmie
Poziom wody w ludzkim organizmie wynosi ponad 60%. Znajduje się ona w tkankach, krwi, mięśniach i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka. To właśnie woda pełni niezwykle ważne zadanie jakim jest rozpuszczanie składników odżywczych. W momencie, w którym organizm przestaje eliminować ze swojego wnętrza wodę a także przestaje ją wykorzystywać w odpowiedni sposób – taki stan nazywany jest powszechnie zatrzymaniem wody – retencją. Zatrzymanie wody jest na szczęście zazwyczaj tymczasowe i łatwo mu zaradzić w odpowiedni sposób, niemniej jednak nie powinna być lekceważona. Brak reakcji i przedłużenie takiego stanu fizjologicznego może doprowadzić do poważnych powikłań i hospitalizacji. Jeżeli retencja utrzymuje się dłużej niż tydzień, a przedstawione w artykule sposoby jej przerwania nie zadziałają należy skonsultować się z lekarzem celem wykluczenia innych możliwych chorób wpływających na taki stan. W innych przypadkach, kiedy zatrzymanie wody nie jest związane ze stanem chorobowym, można w naprawdę prosty sposób poradzić sobie z obrzękiem ciała spowodowanym nadmiarem wody i szybko przynieść sobie ulgę.
Czym jest retencja i czym jest spowodowana?
Retencją płynów w ciele można nazwać taki stan, w którym dość zauważalny jest obrzęk całego ciała. Oprócz widocznych oznak spuchnięcia w kończynach, pierwszym symptomem zatrzymania wody może być zauważalne po rozmiarze ubrań pozorne nadprogramowe kilogramy. Retencja płynów jest często spowodowana wzrostem ciśnienia krwi w żyłach, co zwiększa ciśnienie w naczyniach włosowatych. Nieregularne zmiany w naczyniach krwionośnych często wiążą się z nawykami żywieniowymi.
Co to jest zatrzymywanie wody?
Kiedy poziom nawodnienia organizmu nie jest odpowiednio zbilansowany, ciało ludzkie ma charakterystyczną cechę, którą jest tendencja do zatrzymywania w takich stanach płynów. Zatrzymanie wody powoduje uczucie ciężkości, zmniejszenie chęci do jakichkolwiek aktywności a w przypadku osób ćwiczących regularnie – gorsze wyniki sportowe i mniejszą zwinność. Zatrzymanie wody jest częstą dolegliwością osób regularnie podróżujących samolotem ( wpływ tu ma zmiana czasu, ciśnienia i szerokości geograficznej, na którą ciało może zareagować właśnie w taki sposób), różnego rodzaju zmiany hormonalne a także zła dieta, która zawiera w swoim składzie zbyt dużo soli. Zatrzymanie wody w ciele człowieka powoduje także obrzęki kończyn i widoczne na twarzy a także niekomfortowe wzdęcia. Retencja wody jest dość powszechnym problemem zdrowotnym i może wystąpić każdego dnia. Sprzyjają jej czynniki na podłożu genetycznym ( tak – skłonność do retencji może być dziedziczna), dietetycznym a u kobiet kwestie hormonalne – jednym z głównych objawów PMS, czyli syndromu napięcia przedmiesiączkowego jest obrzęk ciała, który ustępuje wraz z rozpoczęciem cyklu miesiączkowego.
Objawy retencji wody:
- wzdęcia, zwłaszcza w okolicy brzucha
- opuchnięte nogi, stopy i kostki
- obrzęk brzucha, twarzy i bioder
- sztywne stawy
- wahania wagi
- wgniecenia w skórze, podobne do takich, które występują na dłoniach i skórze stóp o długotrwałym narażeniu na działanie wody np. w wannie i pod prysznicem.
Główne czynniki posiadające wpływ na zatrzymanie wody w organizmie:
- Częste podróże samolotem – wpływ tu ma głównie ciśnienie w kabinie podczas lotu, pozycja siedząca, zmiana czasu i strefy.
- Stojący i siedzący tryb życia. Grawitacja ma skłonność do zatrzymywania krwi w kończynach dolnych – od długotrwałego stania i niepoprawnego siedzenia kończyny puchną i zaczynają być bolesne. Ważne jest aby często poruszać się stawać i chodzić aby pobudzić prawidłowy przepływ krwi.
- Zmiany zachodzące w ciele mężczyzn i kobiet pod wpływem hormonów. Czynniki te są uzależnione od wieku, przebiegu cyklu (w przypadku kobiet), ale mogą też być spowodowane chorobą na tle
- Spożywanie zbyt dużej ilości sodu, które może wystąpić przy zbyt dużej ilości soli kuchennej w codziennej diecie lub przy spożywaniu przetworzonych produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych o „chemicznym”, kiepskim składzie.
- Leki – niektóre z nich może mieć działanie zatrzymujące wodę jako niepożądany efekt uboczny ich zażycia. Wpływ na retencje mają zabiegi chemioterapii, niektóre leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne i te, które mają za zadanie regulować ciśnienie krwi.
- Problemy z sercem – osłabione serce może nieprawidłowo pompować krew do krwioobiegu, czego efektem może być właśnie retencja wody.
- DVT – czyli zakrzepica żył głębokich – dość duży obrzęk nóg, związany z zatrzymaniem wody i złym krążeniem może być przyczyną zakrzepów, które blokują prawidłowy przepływ płynów w kończynach.
- Ciąża – charakterystycznym i dla wielu kobiet niezbyt przyjemnym objawem ciąży (nawet tej wczesnej) jest zatrzymanie wody w organizmie, Stan taki, może utrzymać się aż do porodu. Zazwyczaj po rozwiązaniu ciąży, sylwetka kobiety stopniowa wraca do normy a zatrzymana wcześniej woda zostaje wydalona z organizmu. Na końcowym etapie ciąży retencja najbardziej jest zauważalna w opuchniętych i obolałych nogach, kostkach i stopach. Ciężarne często narzekają, że nie mieszczą swoich stóp w dotychczas używane obuwie.
Czy trwałe zatrzymywanie wody może powodować komplikacje?
Długotrwały stan zatrzymania wody w ciele niestety może powodować dość poważne konsekwencje zdrowotne, które mogą być bardzo poważne w swoich skutkach. Retencja może być przyczyną rozwoju:
- Zakrzepicy żył głębokich
- obrzęku płuc lub gromadzeniu się płynu w płucach
- rozwoju włókniaków u kobiet
Z uwagi na tak poważne konsekwencje, jeżeli po jakimś czasie organizm nie powraca do swojego naturalnego stanu fizjologicznego a obrzęk nie ustępuje, powinno się poszukać porady u lekarza. Prawdopodobnie pomoże on ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy i zaleci odpowiednie środki farmakologiczne wspomagające łagodzenie tego typu stanów. Mogą to być tak zwane diuretyki, specjalne suplementu diety a dla kobiet zmagających się z PMS tabletki antykoncepcyjne, które dzięki zawartym w nich odpowiednim hormonom pomogą uregulować cykl miesiączkowy i złagodzić nieprzyjemne objawy związane z jego przebiegiem.
Skuteczne i sprawdzone sposoby na pozbycie się zatrzymanej wody z organizmu:
- Stosowanie diety o niskiej zawartości soli – Należy starać się ograniczyć spożycie sodu do nie więcej niż 2300 miligramów dziennie. Oznacza to często rezygnacje z wizyt w hipermarketach a częstsze korzystanie z „bazarków” i zakupy u lokalnych rolników (w dobie internetu można zamówić zdrową żywność prosto z pola do domu i to całkowicie online!), nie spożywanie przetworzonych, pakowanych produktów spożywczych. Zamiast soli do przygotowanych dań warto dodawać rozmaite przyprawy, dzięki którym dania nie będą pozbawione smaku i na dodatek dużo zdrowsze.
- Spożywanie pokarmów bogatych w potas i magnez – wspomagają one w zrównoważeniu poziomu sodu w organizmie. Do naturalnych źródeł potasu i magnezu zalicza się banany, awokado, pomidory, bataty tak zwane słodkie ziemniaki, różne warzywa liściaste takie jak szpinak i jarmuż.
- Suplementacja witaminy B-6 - Według amerykańskich badań, witamina B-6 znacznie wspomaga w łagodzeniu objawów przedmiesiączkowych, takich jakimi właśnie jest zatrzymywanie wody.
- Spożywanie protein - Białko przyciąga wodę i utrzymuje równowagę ciała. Specjalne białko o nazwie albumina zatrzymuje płyn w krwioobiegu i zapobiega jego wyciekaniu i powodowaniu obrzęku, wywołanym retencją wody. Jeżeli nie ma możliwości korzystania z protein znajdujących się w pokarmach, lub nie ma pewności jaka jest ich odpowiednia dawka, zapewniająca dobroczynne działanie, warto sięgnąć po sprawdzony suplement diety. Powszechnie polecanym w gronie kulturystów (i nie tylko) produktem zawierającym czyste proteiny pozbawione niepotrzebnych dodatków jest Pro Whey marki Muscle Care.
- „Sztuka stania i siedzenia” – Częste podnoszenie stóp i unikanie bezruchu, może pomóc przesunąć wodę w górę od dolnych partii kończyn dolnych.
- Noszenie kompresyjnej specjalnej bielizny i/lub legginsów - Skarpety kompresyjne stają się coraz popularniejsze i łatwiejsze do znalezienia. Są one dostępne w sklepach z odzieżą sportową i wielu witrynach internetowych. Skarpety kompresyjne są bardzo ciasno dopasowane, ponieważ celem odzieży uciskowej jest silne uciskanie nóg i tym samym zapobieganie gromadzeniu się w nich zbędnego płynu.
- Konsultacja z lekarzem – jeśli problem retencji utrzymuje się długo, jest kłopotliwy, sprawia dyskomfort i prowadzi do złego samopoczucia warto skonsultować ten problem z lekarzem, który rozważy wszystkie możliwości. Być może przepisze specjalne leki moczopędne wspomagające usuwanie nadmiaru zatrzymanej w ciele wody.
Najlepszym rozwiązaniem, które może okazać się wsparciem z lubiącym jak bumerang wracać kłopotem dotyczącym retencji wody jest zdrowa zbilansowana dieta, o małej ilości soli i ograniczeniu innych produktów żywieniowych, które mogą być źródłem szkodliwego sodu. Bardzo istotny i skuteczny jest także ruch fizyczny – może być zarówno umiarkowany jak i bardziej intensywny – liczy się pobudzenie krążenia i rytmiczne poruszanie kończynami, co pozwala na prawidłowy przepływ krwi w ciele a także usuwanie nadmiaru wody poprzez wypacanie jej przez pory skóry. Mimo przewrotności tej tezy – warto dużo pić i nawadniać odpowiednio swój organizm – wbrew pozorom częste nawadnianie prowadzi do równie częstego usuwania wody – takie działanie zapewnia prawidłowy obieg płynów w ciele.
Warto pamiętać
Zatrzymywanie wody jest częstym problemem zdrowotnym, który może być spowodowany przez wiele czynników, w tym dietę, cykle menstruacyjne a także predyspozycje genetyczne. Można w dość prosty sposób samodzielnie łagodzić odczuwalne skutki retencji wody, zmieniając swój styl życia i żywienia. Jeżeli jednak, mimo wprowadzenia działań prewencyjnych, nadmiar wody nadal utrzymuje się w ciele, należy skonsultować swój problem z lekarzem. Może się okazać, że powody retencji mają podłoże zdrowotne i wymagane będzie wdrożenie odpowiedniego farmakologicznego działania.
Komentarze
Napisz komentarz