Przyjrzyjmy się bliżej cytrulinie!

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 746

Cytrulina to związek, które w organizmie pełni wiele kluczowych funkcji. Jest ona ściśle związana produkcją azotu, czyli pierwiastka niezbędnego dla ludzkiego funkcjonowania. To jeden z najczęstszych dodatków, jakie możemy dostrzec w odżywkach potreningowych. Wiele osób podczas wyboru idealnego suplementu diety do stosowania po odbytym treningu, ma problem z tym, na jaki rodzaj cytruliny postawić. Istnieją jej dwa rodzaje- jabłczan cytruliny oraz l-cytrulina. Którą wybrać? Który rodzaj lepiej działa na nasze ciało? Przyjrzyjmy się nieco bliżej.

Co to jest cytrulina?

Jest to aminokwas, który stanowi prekursor argininy. Oznacza to, że cytrulina jest zazwyczaj wykorzystywana do jej wytworzenia. Wspiera ona produkcję tlenku azotu, rozszerza dopływ naczyń krwionośnych, co z kolei przyczynia się do lepszego napływu substancji odżywczych do mięśni. Niestety w przypadku tego aminokwasu zauważyć można nieco skomplikowaną formę trawienia. Najpierw przechodzi przez jelito cienkie, następnie dostaje się do wątroby po to, aby na końcu uwolnić się do ogólnego obiegu organizmu. To dziwne, ale cytulina znacznie mocniej podnosi poziom argininy, niż sama arginina w czystej postaci. Można powiedzieć, że jest to tak zwany aktywator. Dodatkowo nie wywołuje ona skutków ubocznych i jej stosowanie jest bardzo przystępne. Każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z suplementacją, musi wiedzieć, że istnieje więcej, niż jeden rodzaj cytruliny. Wyróżnić można przede wszystkim jabłczan cytruliny oraz l-cytrulinę. Teraz porównamy, czym różnią się te formy i kto powinien je stosować.

Rodzaje cytruliny

L-cytrulina

Jest to najbardziej naturalna i jednocześnie najmniej przetworzona forma cytruliny. Organizm jest w stanie wytworzyć ją w sposób samodzielny, jednak jej dodatkowa suplementacja może wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Można powiedzieć, że bierze ona udział w dwóch kluczowych procesach w ciele. Pierwszym z nich jest podnoszenie poziomu tlenku azotu, który doprowadza do znacznego rozszerzenia się naczyń krwionośnych, co umożliwia substancjom dopływ do mięśni. Oczywiście mowa nie tylko o azocie, ale o innych cennych pierwiastkach. Drugą ważną zaletą stosowania l-cytruliny jest usuwanie amoniaku z organizmu, czyli niezwykle toksycznego związku wywołanego nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Badania, które prowadzone były z udziałem l-cytruliny wykazały, że substancja ta:

 • Poprawia wydolność organizmu,
 • poprawia wydajność po odbytym treningu,
 • zwiększa liczbę markerów azotu.

Duże ilości l-cytruliny znajdują się w arbuzach, jednak zanim zaczniemy pochłaniać ich ogromne ilości, musimy zdawać sobie sprawę, że spożycie zbyt dużej ilości tej substancji może negatywnie wpływać na organizm. Negatywny skutek może być odczuwany zwłaszcza przez biegaczy w trakcie treningów z maksymalnym wysiłkiem fizycznym.Nie będzie miała ona jednak aż tak negatywnych skutków u osób trenujących na siłowni. Nie należy jednak stosować trj substancji w nadmiarze przed zawodami sportowymi.

Jabłczan cytruliny

Jabłczan cytruliny odróżnia od samej cytruliny dodatkowa cząsteczka kwasu jabłkowego. Dla wielu osób różnica może wydawać się nieznaczna, jednak nie jest to prawda. Ten jeden składnik może mieć duży wpływ na zwiększenie wytrzymałości danego sportowca. Badania, w których wykorzystywany był jabłczan cytrulinysą niezwykle obiecujące. Ten składnik daje również ciału wiele korzyści. Spożycie zaledwie 8 g jabłczanu skutkują dużą siłą dolnych kończyn. Jakie zalety ma stosowanie tego składnika?

 • Zwiększona siła eksplozywna dolnych partii ciała,
 • poprawa wydajności,
 • redukcja potreningowej bolesności mięśni,
 • zwiększa pompę mięśniową.

Która forma jest lepsza?

Obie z przedstawionych powyżej form są bezpieczne w zastosowaniu i wykazują duże działanie. Wielu sportowców poleca jednak formę jabłczanu cytruliny, gdyż za jej korzyścią przemawia możliwość uzyskania ,,pompy mięśniowej'', która jest pożądanym zjawiskiem wśród wielu sportowców. Dodatkowo zwiększa się również wydajność i efektywność ćwiczeń, dzięki możliwości wykonania większej ilości powtórzeń. Należy pamiętać, aby stosować odpowiednie dawki dostosowane do potrzeb naszego organizmu. L-cytrulina powinna być stosowana w przedziale 4-6 g na dobę, natomiast jabłczan cytruliny w przedziale 6-8 kg. 

L-arginina i L-cytrulina

Oba z tych zwązkó są chętnie stosowanie w przemyśle suplementacyjnym. Dzieje się tak ze względu na możliwość uzyskania świetnych efektów oraz ze względu na to, że nie wykazują one wielu skutków ubocznych i są proste w użyciu. Tak naprawdę ciężko stwierdzić jednoznacznie, który z powyższych preparatów jest lepszy. Oprócz syntezy tlenku azotu arginina przyczynia się również do powstawania wielu nowych struktur białkowych oraz do powstawania agmantyny. Jej stosowanie niesie wiele pozytywnych korzyści organizmowi oprócz wspomnianych wcześniej korzyści. Po przeciwnej stronie mamy cytrulinę, która wspomaga regenerację potreningową i wyzwala ,,pompę mięśniową''. Można zwiększać jego dawki, gdyż preparat ten bezpieczny jest dla organizmu. Warto wypróbować oba preparaty na sobie, gdyż jeden może spisać się lepiej akurat w naszym przypadku i lepiej przyczynić się do uzyskania pożądanych efektów. Warto stosować te substancje również z innymi suplementami, które jemy po odbytym treningu. Każdy organizm różni się od siebie, dlatego ważna jest uwaga i obserwacja organizmu. 

Działanie cytruliny

 • Usprawnianie metabolizmu,
 • branie udziału w cyklu mocznikowym,
 • poprawa ogólnego ukrwienia organizmu,
 • zwiększanie produkcji tlenku azotu,
 • wpływ na skurcze włókien mięśniowych,
 • zmniejszanie uczucia zmęczenia,
 • zmniejszanie nasilania rozpadu tkanki mięśniowej,
 • pozytywny wpływ na równowagę kwasowo zasadową,
 • zmniejszanie wydalania cennych pierwiastków z organizmu,
 • stymulacja nerwowa wytwarzania energii,
 • regulacja przepływu krwi do tkanek,
 • przyspieszanie regeneracji po treningu.

Cytrulina i jej wykorzystanie w sporcie

Cytrulina to substancja, która wykorzystywana jest w dużym stopniu przez sportowców. Cytrulina sprawia, że w organizmie zahamowane zostają procesy kataboliczne, które towarzyszą po treningu. Dzięki niej można dodatkowo zredukować uporczywą tkankę tłuszczową i uzyskać lepsze samopoczucie. Spożywanie cytruliny ma korzystny wpływ również na budowę masy mięśniowej. To bardzo przydatny suplement, który wykazuje duże działanie. Trening może być dzięki temu suplementowi diety dużo wydajniejszy, gdyż cytrulina wzmacnia wydajność organizmu. To jeden z głównych składnikiem wielu mieszanek potreningowych. Warto łączyć ją z argininą, ponieważ dwie te substancje działają synergistycznie. 

Dawkowanie cytruliny

To preparat zalecany osobom, które uprawiają sport i dużo trenują. Dzienna dawka cytruliny wynosi 2-6 g, jednak najlepsze efekty uzyskuje się w momencie dzielenia cytruliny na pół. Warto spożywać ją rano i wieczorem, gdyż wtedy efekty będą widoczne ze względu na stałą jej podaż. Przed zakupem danego suplementu diety warto sprawdzić skład i wybrać ten, który cechować się będzie największą dawką tego składnika w preparacie. Oczywiście trzeba przestrzegać zasad dawkowania umieszczonego na danym produkcie, gdyż producenci samodzielnie ustalają dawkę, ze względu na zawartość dodatkowych substancji, którymi uzupełniają skład. 

Skutki uboczne stosowania cytruliny

Wiele osób uważa, że stosowanie cytruliny nie jest niebezpieczne dla zdrowia, jednak nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki do stosowania. Jak dotąd nie wykazano żadnych niepożądanych zjawisk po zastosowaniu nawet dużych dawek cytruliny. Niestety niektóre osoby nie powinny stosować tego składnika. Chodzi o osoby cierpiące na choroby układu krążenia i na choroby serca. Zaleca się, aby w przypadku stwierdzonych chorób, poradzić się lekarza lub dietetyka. 

Zastosowanie cytruliny

Działanie odkwaszające

Cytrulina w dużym stopniu wpływa na równowagę kwasowo zasadową. Badania dowiodły, że cytrulina zwiększa wychwyt wodorowęglanów przez nerki. Dodatkowo zmniejsza się katabolizm. Poprawienie równowagi kwasowo zasadowej jest niezwykle korzystne dla całkowitego funkcjonowania organizmu i ma dalekie skutki. Dzięki temu zauważalna jest poprawa wydajności, lepsze samopoczucie, większe siły podczas treningu. 

Zmniejsza zakwasy

Ból po treningu i uczucie zakwasów to bardzo nieprzyjemne uczucie, które może popsuć nawet największą radość po odbytym treningu. Badania dotyczące zmniejszania zakwasów, badane były na sportowcach. Warto uzupełnić suplementację rozgałęzionymi aminokwasami BCAA. Cytrulina, zupełnie inaczej, niż inne środki, zmniejsza zakwasy i wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Dzięki zmniejszaniu zakwasów nie maleją chęci do odbycia kolejnego treningu. Rosną nie tylko siły, ale również ogólna motywacja. 

Nie wywołuje skutków ubocznych

To ciekawe, jednak cytrulina nie wykazuje skutków ubocznych. Dowiodły tego badania, które potwierdził, że stosowanie tego środka jest bezpieczne i nie jest w ogóle ryzykowne. Oczywiście trzeba pamiętać o umiarze i stosować dawki optymalne. Niestety nie wszystkie preparaty, które zawierają cytrulinę, są warte uwagi. W wielu przypadkach twórcy suplementów diety zawyżają ceny i uzupełniają preparaty sztucznymi wypełniaczami. Nie należy przepłacać. 

Czy warto stosować cytrulinę?

Zawsze trzeba wiedzieć, po co stosuje się dany suplement diety. Dzięki temu uzyskamy korzyści, jakich oczekujemy. Cytrulina ma działanie na organizm, jednak warto stawiać na produkty sprawdzonych firm, które produkują suplementy z największą starannością i precyzją, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Niewątpliwym atutem stosowania cytruliny jest zwiększanie wytrzymałości fizycznej, która przekłada się na skuteczność ćwiczeń fizycznych i na widoczne efekty. Zmniejszają się również przemiany kataboliczne, które pojawiają siew przypadku uprawiania sportu. Każdy suplement diety musi być przyjmowany według zaleceń producenta. Jeżeli więc zależy Ci na zwiększeniu wytrzymałości fizycznej, pompie mięśniowej i poprawie funkcjonowania organizmu, cytrulina to preparat bez wątpienia dla Ciebie!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu