
W czasach PRL czerwona herbata gościła na stołach wielu Polaków. Była ona powszechnie dostępna, a jej cena była niebywale niska. Znana pod spolszczoną nazwą Ulung, herbata Pu erh ceniona była za swoje walory smakowe, a nie właściwości zdrowotne. Niewiele osób wiedziało, że herbata ta to w wielu rejonach świata prawdziwy rarytas, stosowany także jako remedium na poważne choroby…
Kilka słów o herbacie Pu erh
Pu erh, zwana również herbatą Oolong lub Puszong, to herbata półfermentowana. W Polsce zaliczana jest do herbat czerwonych, jednak w krajach azjatyckich, między innymi w Chinach, traktowana jest jako herbata czarna – dzieje się tak, ponieważ w tamtych rejonach kolor herbaty określa się na podstawie naparu, a nie koloru liści tak jak w Europie. Chińczycy nazywają ją również smoczą herbatą.
Herbata Pu erh uprawiana jest w Chinach od ponad 1700 lat, a jej ojczyzną jest znajdujący się na południu kraju region Pu’er. Poddawana jest lekkiej fermentacji, która zostaje przerwana w momencie, gdy listki robią się delikatnie czerwone. Herbata ta ma odrobinę ziemisty, mocno orzeźwiający smak oraz brunatny kolor. Jest jedną z najbardziej aromatycznych herbat na świecie. Nie wszyscy w pierwszej chwili zostają fanami smaku herbaty Pu erh, jednak po pewnym czasie niemal każdy oddaje jej serce, rozkoszując się niebanalnym smakiem naparu. Faktem jest, że należy do niego przywyknąć, ponieważ znacząco różni się od popularnych w Polsce, subtelnych i słodkich herbat.
Istnieje kilka odmian herbaty Pu erh, a każda z nich należy do herbat półfermentowanych. W bardzo krótkim procesie fermentacji wytwarzane są głównie herbaty jaśminowe, natomiast herbata Pu erh musi dojrzewać przez pewien czas po fermentacji, aby zyskała pełnię smaku i właściwości. Warto wiedzieć, że najdoskonalsze herbaty leżakują nawet 50 lat – są to jednak najdroższe herbaty typu Pu erh.
Właściwości zdrowotne herbaty Pu erh
Czerwona herbata Pu erh posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych, które z pewnością warto poznać. Przede wszystkim ma najsilniejsze ze wszystkich herbat działanie przeciwutleniające, dlatego błyskawicznie blokuje nadmierną aktywność wolnych rodników i chroni organizm przed stresem oksydacyjnym. To właśnie wolne rodniki przyczyniają się do przedwczesnego powstawania zmarszczek oraz do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych – Pu erh jest zatem dobrym sposobem na zachowanie młodego wyglądu i zdrowia.
Pu erh obniża również stężenie złego cholesterolu we krwi, normalizuje ciśnienie i ma właściwości moczopędne. Ponadto jest ona bogatym źródłem polifenoli i minerałów, między innymi manganu, wapnia i fluoru. To dzięki zawartości fluoru czerwona herbata skutecznie chroni zęby przed próchnicą. Ostatnie badania wskazują, że czerwona herbata wykazuje również działanie przeciwnowotworowe, dlatego warto wprowadzić ją do swojego herbacianego menu jako element profilaktyki. Pu erh skutecznie zwalcza wirusy i bakterie, dlatego świetnie sprawdzi się podczas przeziębienia. Można ona również zmniejszać stany zapalne w organizmie.
Czerwona herbata wpływa także na zdolności poznawcze – znacząco poprawia pamięć i koncentrację. Dzięki zawartości kofeiny pobudza łagodzie i w sposób długotrwały, nie powodując uczucia rozdrażnienia, które może pojawić się po spożyciu tradycyjnej kawy.
Herbata Pu erh a odchudzanie
Jedną z najbardziej znanych, a zarazem cenionych właściwości czerwonej herbaty, jest jej działanie odchudzające. Wspomaga ona proces utraty masy ciała, ponieważ doskonale reguluje trawienie i przyspiesza spalanie tłuszczu. Jest ona skutecznym sposobem na złagodzenie dolegliwości trawiennych, takich jak wzdęcia i zaparcia. Sprawdza się także po bardzo obfitym, tłustym posiłku – Pu erh niweluje przykre uczucie przejedzenia.
Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, herbata Pu erh świetnie sprawdzi się 30 minut po posiłku – w tym czasie działa najlepiej, a jej właściwości odchudzające oddziałują najbardziej intensywnie. Jeśli planujesz bardzo obfity i niezbyt dietetyczny posiłek, zaopatrz się w czerwoną herbatą i wypij ją po jedzeniu, a nie będziesz czuł się ociężały.
Czerwona herbata nie jest oczywiście doskonałym remedium na nadwagę i odkładanie zbędnej tkanki tłuszczowej, jednak picie kilku filiżanek dziennie w połączeniu ze zdrową dietą i treningami sprawi, że odchudzanie przebiegnie zauważalnie szybciej, a Ty prędzej zyskasz swoją wymarzoną sylwetkę.
Czerwona herbata – skutki uboczne
Picie sporych ilości herbaty Pu erh może przynieść również niepożądane konsekwencje. Jedną z nich są problemy z zasypianiem, które mogą pojawić się, jeśli spożyjesz duże ilości czerwonej herbaty w godzinach wieczornych. Zawiera ona kofeinę, dlatego lepiej sięgać po nią o wcześniejszej porze.
Inną konsekwencją może być wypłukiwanie wapnia. Jeśli spożywasz naprawdę duże ilości herbaty, zwróć szczególną uwagę na ilość wapnia w Twoim menu. Dzięki temu nie zakłócisz gospodarki wapniowej, której odpowiednia praca zapewnia dobrą strukturę kośćca.
Jak parzyć czerwoną herbatę?
Parzenie czerwonej herbaty to rytuał, który warto wprowadzić do swojej kuchni. Aby wydobyć pełnię smaku i właściwości Pu erh, należy parzyć ją w miękkiej wodzie przez 3 do 7 minut. Optymalna temperatura to 80 stopni.
Pu erh można parzyć kilka razy. Za pierwszym razem napar będzie miał bardzo mocny, intensywny smak i silne właściwości pobudzające. Po drugim parzeniu znacząco złagodnieje oraz zadziała relaksująco. Jeśli potrzebujesz odprężenia, sięgnij po napar z drugiego parzenia. W krajach azjatyckich to właśnie on uznawany jest za rarytas, posiadający najdoskonalszy smak.
Czy warto pić czerwoną herbatę?
Tak, czerwona herbata to napój, po który naprawdę warto sięgnąć. Wykorzystaj właściwości lecznicze Pu erh oraz ciesz się jej niezwykłym smakiem. Herbata ta sprawdzi się szczególnie u osób, które interesują się medycyną naturalną i chcą w sposób bliski naturze wspierać swój organizm. A zatem nie zwlekaj i zaopatrz się w dobrej jakości czerwoną herbatę, a prawdopodobnie już niebawem nie będziesz mógł wyobrazić sobie dnia bez tego napoju.
Komentarze
Napisz komentarz