Sauna bezpośrednio po treningu?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1541

Wiele osób uwielbia łączyć wizyty na siłowni z relaksem na saunie. Najpierw intensywne ćwiczenia, a potem kilkanaście minut w przyjemnym cieple. W jaki sposób wpływa to na mięśnie i czy wizyta na saunie bezpośrednio po ciężkim treningu jest wskazana? A może przeciwnicy korzystania z sauny zaraz po wysiłku jednak mają rację?

Sauna – same korzyści?

Nie ma wątpliwości, że korzystanie z sauny niesie mnóstwo korzyści dla naszego organizmu. Jest jak kojący, ciepły balsam zarówno na ciało, jak i na duszę. Skutecznie niweluje stres i napięcia, zgromadzone przez cały dzień. Pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Ponadto wizyta na saunie skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, które tracimy razem z wylanymi tam litrami potu. Zabijane są wirusy i bakterie, dlatego pójście na saunę jest świetnym pomysłem, jeśli dokucza Ci katar albo łapie Cię przeziębienie. Wizyta na saunie to również świetne lekarstwo na ból głowy – jeśli dokucza Ci ta przykra dolegliwość, kilka minut na saunie powinno pomóc. Sauna ma także działanie inhalacyjne i korzystnie oddziałuje na drogi oddechowe, oczyszczając je. Oprócz tego sauna świetnie działa na skórę – po seansie jest ona odżywiona, oczyszczona i po prostu piękna, szczególnie jeśli po powrocie do domu wykonasz naturalny peeling.

Wpływ sauny na mięśnie

Wielu kulturystów nie wyobraża sobie treningów siłowych bez późniejszej wizyty na saunie. Oddziałuje ona pozytywnie na mięśnie, pozwalając na ich rozluźnienie. Dzięki temu możesz uniknąć bolesności, wynikającej z napięć. Dodatkowo sauna pobudza układ nerwowy, co przyczynia się do przyspieszenia procesów anabolicznych oraz do wzrostu tempa skurczu mięśniowego. Dzięki wysokiej temperaturze, z organizmu szybciej usuwane są produkty przemiany materii – dotyczy to także kwasu mlekowego, zgromadzonego w mięśniach. Jednak czy pójście na saunę zaraz po treningu jest dobrym pomysłem?

Sauna po treningu to zły pomysł

Jak korzystać z sauny?

Zacznijmy od tego, jak korzystać z sauny. Przed wejściem na saunę pamiętaj o kilku istotnych elementach. Przede wszystkim weź prysznic i dokładnie wytrzyj ciało. Nie powinieneś być zbytnio najedzony, ponieważ przebywanie w wysokiej temperaturze i tak jest obciążeniem dla organizmu i nie ma sensu forsować go bardziej, wymuszając trawienie. Do sauny nie należy wchodzić w klapkach ani w stroju kąpielowym. Owiń nagie ciało w ręcznik i to wystarczy – taka kreacja jest najbardziej odpowiednia podczas wizyty w saunie. Współtowarzysze tego relaksu niekoniecznie mogą mieć ochotę na widok Twojego nagiego ciała. Pamiętaj, aby siadać na ręczniku. W przeciwnym wypadku pozostawiasz na deskach plamę potu.

Kiedy wejdziesz na saunę, uważnie obserwuj swój organizm. Jeśli poczujesz się słabo, zakręci Ci się w głowie albo zauważysz, że ciśnienie jest niepokojąco wysokie, natychmiast wyjdź i odpocznij na ławce w szatni. Będąc w saunie, postaraj się wyciszyć myśli i uregulować oddech. Pamiętaj, że to seans, który ma zrelaksować nie tylko Twoje ciało, ale też umysł, więc zapomnij na chwilę o zmartwieniach i ciesz się pełnią relaksu.

Na saunie spędź od 5 do 15 minut. Nie działa tu zasada, że im dłużej, tym lepsze będą efekty. Jedyne, czego możesz nabawić się podczas zbyt długiej wizyty na saunie, to uporczywa senność przez resztę dnia. Po wyjściu z sauny odpocznij przez kilka lub kilkanaście minut, następnie weź prysznic i możesz wracać do domu. Jeśli wyjdziesz z sauny prosto na mróz w środku zimy, za chwilę będziesz musiał wrócić, by leczyć przeziębienie.

Sauna bezpośrednio po treningu?

Osoby korzystające z siłowni dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to fani wizyt na saunie zaraz po ćwiczeniach. Druga grupa to przeciwnicy tego rozwiązania – uważają oni, że wejście na saunę niszczy efekty treningowe i jest zmarnowaniem całego wysiłku. Dodatkowo może to być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ organizm jest bardzo obciążony, a wizyta na saunie po treningu to dodatkowy wysiłek. Jaka jest prawda?

Jeśli Twój trening był intensywny, nie korzystaj z sauny zaraz po nim. Podczas ćwiczeń organizm zostaje odwodniony, a serce pracuje na podwyższonych obrotach. Logiczne jest, że po zakończonym treningu powinieneś dać sercu odpocząć i dobrze się nawodnić. Wchodząc na saunę, postępujesz wbrew tym zasadom. Nasilasz utratę elektrolitów i obciążasz układ krążenia. Jak zostało opisane wyżej, sauna może mieć świetny wpływ na mięśnie, przyczyniając się do ich rozluźnienia i odżywienia, jednak aby osiągnąć ten efekt, wybierz się na saunę w dzień nietreningowy lub – jeśli wykonujesz trening rano, pójdź na saunę wieczorem. W ten sposób w pełni wykorzystasz kojącą moc, jaką daje wizyta na saunie.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu