Siemię lniane posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych. Najczęściej stosowane jest wtedy, kiedy dopadają nas dolegliwości ze strony układu pokarmowego – te maleńkie nasiona lnu przynoszą błyskawiczną ulgę, przywracając komfort trawienny. Okazuje się jednak, że siemię lniane ma o wiele więcej właściwości. Dowiesz się, jak działa siemię lniane i dlaczego warto mieć je w swojej kuchni!
Co to jest siemię lniane?
Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, mające około 2-3 mm długości i brązowy kolor. Używane są przede wszystkim jako naturalny środek leczniczy. Stosowane jest od ponad trzech tysięcy lat, a obecnie zalicza się je do grona superfoods. Po zalaniu wrzątkiem nasiona lnu zwiększają swoją objętość, pokrywając się jednocześnie śluzem. W efekcie powstaje swego rodzaju lniany kisiel, który działa cuda w układzie pokarmowym.
Siemię lniane wykorzystywane jest również do produkcji oleju lnianego, który charakteryzuje się nieco cierpkim, dość ostrym smakiem. Nasiona lnu są chętnie wykorzystywane w medycynie naturalnej, ponieważ znajdują się w nim cenne substancje śluzowe. Ponadto siemię lniane zawiera sporo białka, bogatego w aminokwasy.
Siemię lniane – właściwości
Powszechnie uważa się, że siemię lniane wykorzystywane jest jedynie w przypadku silnych dolegliwości trawiennych. Napar z siemienia działa łagodząco na układ pokarmowy, stymulując jelita do pracy. Dzięki temu pozwala pozbyć się uciążliwych zaparć, przywracając codzienny rytm i komfort trawienny. Już jedna łyżka siemienia dostarcza aż 3 gramów błonnika, czyli około 10 procent dziennego zapotrzebowania. Błonnik pęcznieje w żołądku, zapewniając długotrwałe uczucie sytości. Warunkiem jest jednak spożycie odpowiedniej ilości wody. Z tego powodu jest on dobrym wsparciem podczas odchudzania, szczególnie jeśli masz problem ze zbyt dużym apetytem. Ponadto błonnik działa niczym odkurzacz na jelita, usuwając z nich wszystkie niestrawione resztki pokarmowe.
Siemię lniane zawiera również ważne lignany. Są to bioaktywne związki, które mają bardzo silne działanie antyoksydacyjne. Posiadają również właściwości typowe dla estrogenów, czyli hormonów płciowych. Siemię lniane to roślina, która bardzo wyróżnia się pośród innych gatunków – zawiera aż kilkaset więcej lignanów niż jakakolwiek inna znana roślina. Lignany mają bardzo korzystny wpływ na układ krążenia, regulują prace układ hormonalnego, zmniejszając dolegliwości, związane z okresem menopauzy oraz obniżają poziom cholesterolu, glukozy i ryzyko wystąpienia osteoporozy. Z tego powodu spożywanie siemienia lnianego jest zalecane szczególnie kobietom, które zbliżają się do okresu menopauzy.
Nasiona lnu to również kopalnia kwasów tłuszczowych Omega-3, które doskonale oddziałują na układ krążenia oraz stymulują pamięć i pracę mózgu. Oprócz tego siemię lniane może zmniejszać stany zapalne oraz pozytywnie wpływać na wygląd włosów i paznokci.
Siemię lniane a odchudzanie
Próbujesz pozbyć się zbędnych kilogramów i szukasz naturalnego sposobu na wsparcie i przyspieszenie tego procesu? Siemię lniane to doskonała propozycja dla Ciebie. Przede wszystkim zapewnia ono długotrwałe uczucie sytości, dzięki któremu nie sięgniesz po kolejną niezdrową przekąskę, a ilość kalorii, które spożywasz w ciągu dnia, obniży się. Ponadto siemię lniane doskonale oczyszcza układ pokarmowy co jest niezwykle ważne podczas odchudzania, ponieważ w tym okresie metabolizm może zwolnić, prowadząc między innymi do powodujących duży dyskomfort problemów trawiennych. Siemię lniane sprawi, że Twój układ pokarmowy będzie działał bez zarzutu, a Ty z łatwością zmieścisz się w wyznaczonym limicie kalorii.
Jak stosować siemię lniane?
Jeśli chcesz zacząć stosować siemię lniane, wystarczy kupić nasiona w większym sklepie spożywczym lub w sklepie ze zdrową żywnością. Warto wybrać nasiona zmielone lub zmielić je przed spożyciem – dzięki temu będą one łatwiej przyswajalne dla organizmu. Ziarna można zalać wrzątkiem i spożywać je po napęcznieniu. Całe ziarna sprawdzą się jako dodatek do koktajli, jogurtów czy deserów. Zalecana dawka to 10 gramów dziennie – przy tej ilości siemię lniane będzie miało największą moc zdrowotną. Pamiętaj, aby nie spożywać więcej niż 50 gramów siemienia lnianego dziennie oraz by każdą porcję popijać dużą ilością wody. W przeciwnym wypadku siemię lniane może doprowadzić do uciążliwych zaparć, ponieważ błonnik wykazuje swoje właściwości jedynie w towarzystwie odpowiedniej ilości wody.
Na rynku dostępne są również suplementy diety z siemieniem lnianym. Są to najczęściej kapsułki żelowe, które są bardzo wygodnym sposobem na codzienne wsparcie układu pokarmowego. Jeśli nie przekonuje się smak siemienia lnianego, możesz sięgnąć po specjalne suplementy.
Czy warto stosować siemię lniane?
Czy warto stosować siemię lnian
Z pewnością tak. Siemię lniane to wsparcie nie tylko dla układu pokarmowego, ale dla całego organizmu. Warto mieć je w swojej kuchni na wypadek, gdyby dotknęły Cię dolegliwości pokarmowe lub po prostu dorzucać kilka ziaren do zdrowych koktajli. Dzięki temu zyskasz pewność, że dostarczasz sobie wiele cennych substancji, dzięki którym będziesz w formie każdego dnia.
Komentarze
Napisz komentarz