Skutki odwodnienia

Dodane przez: . Komentarze: 0 1298

Codzienne picie wody – dlaczego jest tak istotne?

Ludzkie ciało składa się z wody w sześćdziesięciu procentach. Nawet niewielki ubytek wody w organizmie może przyczynić się do wystąpienia przykrych objawów, a nawet schorzeń. Tymczasem o tym, by pić dwa litry płynów dziennie, wiele osób pamięta dopiero przy okazji wystąpienia wysokich temperatur. Tymczasem o odpowiednim nawodnieniu warto jest pamiętać przez cały rok, zwłaszcza jeśli codziennie uprawia się sport.  Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie może bowiem zdarzyć się zawsze i w każdych warunkach. Jakie mogą być skutki odwodnienia i czy można skutecznie im zapobiegać?

Nietypowe objawy odwodnienia

Wiele osób uważa, że wystarczy pić wodę tylko wtedy gdy odczuwa się pragnienie i to wystarczy, aby nie dopuścić do odwodnienia. Tymczasem uczucie pragnienia wraz z wiekiem staje się mniej natężone, dlatego jeśli już się pojawi, oznacza to, że odwodnienie już się pojawiło. Wbrew pozorom nawet małe odwodnienie, której jednak występuje często, może doprowadzić do wystąpienia różnych schorzeń. Dlatego też obecnie coraz częściej przypomina się, aby pić wodę nawet wtedy gdy jeszcze nie chce się pić. Jednocześnie picie zbyt dużych ilości samej wody może również wpłynąć negatywnie na organizm, dlatego też warto to kontrolować.

Nietypowe objawy odwodnienia to przede wszystkim spadek koncentracji, osłabienie, senność oraz ból głowy i pogorszenie nastroju. Takie symptomy rzadko kojarzone są jednak z niedostatecznym nawodnieniem. Dlatego też wiele osób zamiast po wodę lub odpowiedni napój izotoniczny, sięga po kawę, ponieważ takie objawy występują również przy obniżonym ciśnieniu krwi lub przemęczeniu. Tymczasem napoje takie jak kawa i herbata działają moczopędnie, dlatego zamiast pomagać, przyczyniają się do dalszego odwadniania organizmu. Małe odwodnienie może zdarza się niemal u każdej osoby, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i tryb życia. Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na to, by nawet w biurach znajdowały się dyspozytory wody, ponieważ odwodnienie wpływa na pogorszenie efektywności pracowników. Najszybciej skutki odwodnienia odczuwa mózg, ponieważ zmniejszenie ilości wody prowadzi do zmniejszenia objętości krwi. Jeśli krwi jest mniej, wtedy komórki mózgowe nie są właściwie odżywione i dotlenione. Dlatego też pojawia się ból głowy, który także jest sygnałem, że konieczne jest podjęcie działań dla unormowania stanu organizmu. Jeśli poziom płynów nie zostanie odpowiednio uzupełniony, wtedy mogą pojawić się kolejne objawy, które już zazwyczaj są bardziej charakterystyczne.

Dalsze etapy odwodnienia – na co warto zwracać uwagę?

Pierwszym objawem większego odwodnienia mogą być niezwykle kłopotliwe dla osób, które są na diecie. Utrata wody może powodować chęć na posiłki bogate w węglowodany. Tymczasem wypicie odpowiedniej ilości płynu zamiast spożycia posiłku zazwyczaj sprawia, iż ochota na jedzenie znika. Kiedy odwodnienie przekroczy już dwa procent, wtedy osoba, która jest odwodniona, zaczyna odczuwać pragnienie. Jeśli doszło do większej utraty wody, wtedy pojawiają się takie symptomy jak coraz rzadsze wizyty w toalecie oraz suchość języka i spieczenie warg. Wcześniej występujące już osłabienie może znacznie przybrać na sile. Pojawiają się wtedy zawroty głowy, które mogą zakończyć się utratą przytomności. Niepokojącym objawem jest również szybsze bicie serca, spowodowane zmniejszeniem objętości krwi, a tym samym jej zagęszczeniem. Znaczny spadek ilości wody w organizmie może sprawić, że zwiększy się temperatura ciała. Nie będzie to związane z infekcją, ale z pogorszeniem działania systemu chłodzenia. Jeśli wody jest tak mało, iż zatrzymane zostanie efektywne pocenie się, może to doprowadzić nawet do przegrzania organizmu. Długotrwałe odwodnienie skutkuje także zmianami w wyglądzie skóry. Zazwyczaj traci ona jędrność, a po ściśnięciu fragmentu bardzo powoli wraca do stanu poprzedniego. Trzeba jednak pamiętać, że przy tego typu objawach warto jest udać się do lekarza, ponieważ jest to już poważny objaw odwodnienia, które może być trudno opanować samodzielnie. Dość niepokojącym symptomem, który może wskazywać na zbyt małe spożycie płynów jest ciemniejsza barwa moczu. Warto jest zwracać na to uwagę, ponieważ zmiana koloru moczu występuje także przy różnego typu schorzeniach.

Długofalowe skutki odwodnienia

Poważnymi skutkami odwodnienia jest występowanie chorób układu moczowego. Przy każdym niedostatecznym spożyciu wody, zwłaszcza podczas upałów lub wytężonej aktywności fizycznej, może dojść nawet do ostrej niewydolności nerek. Takie schorzenie na zawsze pozostawia ślady w organizmie, dlatego też najlepiej jest unikać odwodnienia, na ile jest to tylko możliwe.

Długotrwałe małe odwodnienie prowadzi także do takich schorzeń jak na przykład kamica nerkowa, ponieważ zbyt mała ilość wody sprawia, że minerały nie rozpuszczają się i osadzają w kanalikach nerkowych. Do zapalenia układu moczowego dochodzi zazwyczaj przez skąpe wydalanie moczu. W takich warunkach w drogach moczowych mogą rozwijać się drobnoustroje, co może skutkować różnymi schorzeniami, także wymienionym wyżej ostrym zapaleniem. Niekiedy może doprowadzić to nawet do konieczności przeszczepu nerki. Zazwyczaj jednak schorzenie rozwija się wolniej, dzięki czemu możliwe jest udzielenie odwodnionej osobie odpowiedniej pomocy.

Większe odwodnienie, które skutkuje suchością w jamie ustnej prowadzi zazwyczaj do powstania nieświeżego oddechu, a także zwiększa ryzyko próchnicy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ to właśnie ślina sprawia, że w jamie ustnej utrzymuje się pH niekorzystne dla drobnoustrojów. Gdy śliny brakuje wtedy właśnie występujące wewnątrz ust bakterie, szczególnie te odpowiedzialne za próchnicę, mają idealne warunki do namnażania się. W takim przypadku odwodnienie prowadzi do pojawienia się ubytków.

Niektóre źródła podają, że odwodnienie może mieć więcej długofalowych efektów w postaci schorzeń serca czy zakrzepicy. Spożywanie zbyt małej ilości wody prowadzi często również do zaparć, szczególnie w przypadku gdy dana osoba spożywa dużo błonnika, na przykład w formie siemienia lnianego. Brak odpowiedniego nawodnienia podczas diety utrudnia organizmowi wydalanie toksyn, dlatego w tym okresie również należy zwracać szczególną uwagę na poziom przyjmowanych płynów, a nawet zwiększyć ich podaż. Innym potencjalnym zagrożeniem wynikającym z permanentnego niewielkiego odwodnienia może być także podwyższenie poziomu cukru we krwi. Stąd już prosta droga do cukrzycy i wszelkich związanych z nią konsekwencji.

Jak nie dopuścić do odwodnienia i co zrobić, gdy jednak się pojawi?

W przypadku osób, które ukończyły 70 lat, warto jest mierzyć, ile wody zostało wypite w ciągu dnia. To właśnie w starszym wieku praktycznie nie odczuwa się pragnienia i może to doprowadzić do różnych schorzeń. Także osoby dorosłe powinny zainteresować się tą kwestią, zwłaszcza gdy często występują u nich pierwsze objawy odwodnienia. Sportowcy powinni zaopatrzyć się w pojemniki na wodę, które posiadają specjalną miarkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu można kontrolować, czy ilość wypijanej wody w trakcie treningu jest odpowiednia. Osoby pilnujące picia właściwej ilości płynów w ciągu dnia często zaczynają dzień od wypicia szklanki ciepłej wody na czczo. Nie tylko ma to wspomagać organizm pod względem nawodnienia, ale także ma na celu jego detoksykację. Jeśli celem jest także to drugie działanie płynów, warto jest dodać do wody sok z cytryny.

Warto pamiętać, że w czasie trwania upałów lub po ciężkim treningu może dojść do poważniejszego odwodnienia. O ile w standardowym przypadku wystarczy jedynie powoli przełykać małe ilości wody, o tyle w trudniejszych przypadkach sama woda może nie wystarczyć, aby rzeczywiście nawodnić organizm. W przypadku odwodnienia organizm często wydala wodę zwykle poprzez większe wydzielanie potu. W takim przypadku nawet powolne picie wody nie przyniesie efektu w postaci szybkiego nawodnienia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Wiele osób poleca obecnie picie wody ze szczyptą soli lub picie samej wody i spożywanie małych słonych przekąsek. Choć sól w standardowych przypadkach nie jest polecana do spożycia, to jednak przyczynia się ona do zatrzymania płynu w organizmie. Dzięki temu możliwe jest nawodnienie, ponieważ woda nie zostanie wydalona. Dodatek soli może być pomocny także w przypadku, gdy oprócz odwodnienia pojawi się niedobór sodu, którego objawy są podobne. Bardziej profesjonalnym sposobem nawodnienia jest zastosowanie elektrolitów, które są dostępne w każdej aptece.

Co powinni pić sportowcy, by nie dopuścić do odwodnienia i poradzić sobie wtedy gdyby jednak się ono pojawiło?

Osoby, które uprawiają sport jedynie rekreacyjnie powinny pamiętać o wzięciu na trening odpowiedniego zapasu wody. W standardowych przypadkach regularne picie wody wystarcza, aby nie dopuścić do odwodnienia, choć w przypadku wysokich temperatur również warto zastanowić się nad metodami nawodnienia, które są stosowane przez zawodowców. Jeśli trening jest bardziej intensywny, warto pomyśleć o czymś skuteczniejszym. Jednym z wyjść jest wtedy picie napojów izotonicznych. Oprócz wody napoje izotoniczne zawierają elektrolity, a często również witaminy i minerały. Przykładem jest Iso Go marki RealPharm, który mogą spożywać zarówno amatorzy, jak i zawodowi sportowcy. Decydując się na zakup napoju izotonicznego warto jest sprawdzić jego skład. Należy wybierać te produkty, które nie tylko poprawią nawodnienie, ale także wspomogą sam trening. Jednymi z istotnych składników są więc nie tylko elektrolity w postaci sodu i potasu, lecz również takie substancje jak na przykład L-karnityna. Pozwala ona na lepsze rozkładanie kwasów tłuszczowych, co nie tylko sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, ale także sprzyja zachowaniu wysokiej energii przez cały czas treningu. Pod tym względem Iso Go wyróżnia się na tle innych produktów tego typu, ponieważ ma w swoim składzie nie tylko elektrolity i L-karnitynę, ale także inne niezbędne substancje, takie jak choćby witaminy z grupy B, które regulują działanie całego organizmu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu