Sok z brzozy – naturalny izotonik

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1861

Sok z brzozy to nieco tajemniczy napój, na który możemy trafić w sklepach ze zdrową żywnością lub w dużych marketach. Choć nie cieszy się on wielką popularnością, ma swoje grono wiernych zwolenników. Z pewnością warto nieco bliżej poznać sok z brzozy, aby móc wykorzystać jego nadzwyczajne właściwości. Dowiedz się, dlaczego warto regularnie pić sok z brzozy!

Sok z brzozy – podstawowe informacje

Sok z brzozy, zwany również Oskołą, to niegdyś bardzo popularny wśród Słowian napój. Otrzymuje się go poprzez 4-centymetrowe nacięcie w pniu lub gałęzi brzozy – najlepiej robić to wczesną wiosną. Przy średniej wielkości pniu można otrzymać około pięć litrów soku dziennie – wymaga to jednak wielu godzin i sporej cierpliwości. Taki sok warto przechowywać w szklanych butelkach, aby nie stracił swoich cennych, zdrowotnych właściwości. Inną metodą jest wyciskanie soku z liści i pąków. Sok z brzozy stosowany jest jako orzeźwiający napój, jednak osoby bardziej zainteresowane alternatywnymi metodami wspierania organizmu piją go przede wszystkim w celach zdrowotnych. Sok ten można stosować w tygodniowych cyklach, które mają na celu podniesienie witalności organizmu i poprawienie stanu zdrowia. A jaki jest wpływ soku z brzozy na nasz organizm?

Właściwości soku z brzozy

Sok z brzozy zawiera cenne kwasy organiczne, takie jak kwas cytrynowy i jabłkowy, a także sole mineralne, aminokwasy i peptydy. Jest on również źródłem witamin z grupy B witaminy C, a także potasu, magnezu, fosforu, wapnia, żelaza i miedzi. Jest to prawdziwa bomba witaminowa, dlatego osoby zmagające się z niedokrwistością powinny jak najczęściej sięgać po sok z brzozy. Dzięki dużej zawartości witaminy C, sok ten w naturalny sposób wspiera pracę układu immunologicznego, poprawiając tym samym naszą odporność. Jest on również całkiem niezłym źródłem antyoksydantów, a – jak wiadomo – wsparcie w walce z wolnymi rodnikami z pewnością się przyda. Sok z brzozy sprawdzi się również u osób, mających problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu i chorobami układu sercowo-naczyniowego – skutecznie obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega miażdżycy. Dzięki zawartości salicylanu metylu działa on jako naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny – osoby, które nie przepadają za tradycyjnymi środkami przeciwbólowymi, powinny bliżej zainteresować się sokiem z brzozy i mieć go w pogotowiu na wypadek bólu głowy lub innych dolegliwości. Picie soku z brzozy może również łagodzić bóle reumatyczne. Warto zaopatrzyć się także w specjalną maść z soku z brzozy – wmasowywanie jej w sprawiające problem miejsca przynosi naprawdę szybką ulgę w bólu, również w przypadku schorzenia, jakim jest rwa kulszowa.

Co ważne, sok z brzozy ma bardzo silne właściwości oczyszczające organizm. Działa on moczopędnie, dzięki czemu pozwala na usunięcie nadmiaru wody z organizmu. Usuwa on nagromadzone w organizmie toksyny i skutecznie zapobiega kamicy nerkowej. Sok z brzozy ma również pozytywny wpływ na żołądek – sprawdzi się u osób z wrzodami lub nieżytem żołądka. Niektórzy wskazują również na jego działanie przeciwnowotworowe, w szczególności może on zapobiegać rakowi płuc. Z tego powodu polecany jest palaczom. Te właściwości nie zostały jednak udowodnione naukowo – wynikają jedynie z wieloletnich wierzeń w medycynie ludowej.

Warto wiedzieć, że sok z brzozy to doskonały izotonik. Jest on bogaty w witaminy i minerały oraz zawiera cukry i minerały w doskonałych proporcjach, dlatego świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla sklepowych napojów izotonicznych. Izotoniki świetnie sprawdzają się szczególnie podczas intensywnych treningów i upalnych dni, ponieważ wraz z potem tracimy duże ilości minerałów – izotoniki pozwalają na bieżąco uzupełniać te zapasy, zapobiegając przykrym skutkom utraty nadmiaru wody.

Sok z brzozy – podsumowanie

Sok z brzozy to swego rodzaju żywieniowa ciekawostka, którą z całą pewnością warto wypróbować. Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym jest on nie tylko świetnym napojem orzeźwiającym, ale też cennym wsparciem dla organizmu. Sok ten najlepiej sprawdzi się u osób, cierpiących na anemię, u wszystkich, którzy chcą oczyścić swój organizm lub szukają alternatywy dla tradycyjnych napojów izotonicznych. Warto również wypróbować sok z brzozy z uwagi na jego pyszny, ciekawy smak – bardzo delikatny, niezwykle świeży, z pewnością każdemu przypadnie do gustu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu