Sposoby na zatrzymywanie wody w organizmie

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 2090

Zatrzymywanie wody w organizmie to niekorzystny proces, szczególnie jeśli intensywnie trenujesz. Nadmiar wody w tkance podskórnej sprawia, że mięśnie nie wyglądają tak doskonale, jak powinny. Dowiedz się, dlaczego dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie i jak sobie z nim radzić, aby cieszyć dobrym wyglądem mięśni.

Dlaczego dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie?

Problem zatrzymywania wody w organizmie może być nieco zaskakujący. Jak to możliwe, że gromadzimy nadmiar wody, skoro stanowi ona aż 70% ludzkiego organizmu? Niestety wiele osób boryka się z takim problemem. Może to skutkować wzrostem wagi, nieproporcjonalną sylwetką czy też – co dotyczy szczególnie kulturystów – rozmyciem sylwetki i zmniejszoną widocznością mięśni.

Istnieje kilka głównych przyczyn, z powodu których dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie. Jednym z najpopularniejszych powodów są zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet, wynikające między innymi z poszczególnych etapów cyklu miesiączkowego czy ciąży. Do zatrzymywania wody dochodzi z reguły w drugiej fazie cyklu. Kolejnym powodem możebyć przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej – u niektórych kboiet może ona skutkować gromadzeniem nadmiaru wody, a tym samym przybieraniem na wadze.

Bardzo często przyczyną zatrzymywania wody w organizmie jest tryb życia – brak ruchu w połączeniu z niezdrową dietą to prosta droga do gromadzenia nadmiaru wody. Jeśli często sięgasz po fast foody, bardzo słone potrawy, niezdrowe napoje i węglowodany proste, powinieneś liczyć się z ryzykiem zatrzymywania wody. Inną przyczyną może być przyjmowanie niektórych leków.

Warto pamiętać, że przyczyną gromadzenia wody w organizmie może być także odwodnienie. Wypijanie niewystarczającej ilości płynów powoduje w organizmie poczucie zagrożenia – woda jest niezbędna do życia jeszcze bardziej niż jedzenie. Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, zaczyna je gromadzić. Kolorowe napoje gazowe, pełne cukru lub kawa nie powinny być wliczane w niezbędną ilość płynów, którą należy spożyć każdego dnia. Mogą one powodować odwodnienie lub wzmagać pragnienie. Minimalna ilość wody, którą należy wypisać w ciągu dnia to półtora litra. Jeśli intensywnie trenujesz, powinieneś spożywać nawet cztery litry wody dziennie.

Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie produktów bogatych w sód i jednocześnie ubogich w potas.Tego typu dieta prowadzi do zaburzeń gospodarki wodnej organizmu, a tym samym do gromadzenia wody – a w dalszej perspektywie do nadwagi.

Jak zapobiegać gromadzeniu wody w organizmie?

Istnieje wiele sposobów, które pomagają zapobiegać zatrzymywaniu wody w organizmie. Najczęściej związane są one ze zmianą stylu życia. Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, powinieneś przede wszystkim zmienić swoje przyzwyczajenia. Dotyczy to oczywiście tych sytuacji, kiedy zatrzymywanie wody spowodowane jest nieprawidłową dietą, a nie chorobą.

W pierwszej kolejności należy usunąć z diety wszystkie fast foody i niezdrowe przekąski. W ten sposób ograniczysz ilość spożywanej soli. Ponadto zrezygnuj z kolorowych napojów oraz z nadmiaru węglowodanów. Postaraj się wzbogacić dietę o dużą ilość warzyw i owoców, szczególnie tych, które zawierają potas.

Bardzo istotnym elementem naszej diety, o którym niestety często zapominamy, jest woda. Postaraj się wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie. W ten sposób Twój organizm otrzyma sygnał, że nie grozi mu odwodnienie i po pewnym czasie zacznie “wypuszczać” zgromadzone zapasy wody.

Sport to równie ważny element walki z gromadzeniem wody w organizmie. Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymywania wody jest brak ruchu. Jeżeli nie trenujesz na siłowni, wyjdź na spacer, na basen lub na rower stacjonarny, aby poruszyć swój organizm z fasady bezruchu – w ten sposób jeszcze bardziej wzmocnisz efekt zmiany diety, a woda z Twojego organizmu zniknie bezpowrotnie. Oczywiście tylko ta niechciana!

Zioła na zatrzymywanie wody w organizmie

Jeżeli chcesz jeszcze skuteczniej pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, możesz sięgnąć po specjalne herbatki ziołowe.Najlepiej sprawdzi się pietruszka, skrzyp polny, pokrzywa czy melisa – mają one działanie moczopędne, pozwalają więc szybko pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Pomocna może być również herbata Pu erh. Pamiętaj, żeby uzupełniać płyny, ponieważ same herbaty moczopędne nie wystarczą, aby pozbyć się zgromadzonej w organizmie wody. Do każdego kubka herbaty wypijaj szklankę wody – taka terapia być może brzmi ekstremalnie, ale dzięki niej szybko poczujesz się mniej “opuchnięty”.

Nadmiar wody w organizmie a trening

Zatrzymywanie wody w tkance podskórnej to zmora dla wielu kulturystów. Powoduje ona rozmycie sylwetki i sprawia, że długo trenowane mięśnie wcale nie wyglądają na tak twarde, jakby się chciało. W tym przypadku warto oczywiście wykorzystać przedstawione szybciej sposoby, ponieważ to najlepsze i najbardziej bezpieczne metody na pozbycie się nadmiaru wody.

Niektórzy kulturyści, szczególnie przed zawodami, decydują się na przyjmowanie diuretyków, które szybko usuwają nadmiar wody z organizmu i tym samym sprawiają,że mięśnie są lepiej widoczne. Jeśli nie startujesz w zawodach sylwetkowych, nie warto wykorzystywać tych preparatów. Co prawda są one bezpieczne, ale lepiej zacząć od tradycyjnych metod – zmiana diety powinna przynieść efekty.

Dobrym pomysłem jest również wizyta na saunie. Dzięki intensywnemu poceniu przynajmniej częściowo pozbędziesz się wody podskórnej, a dodatkowo oczyścisz organizm z toksyn. Pamiętaj jednak, aby nie iść na siłownię zaraz po treningu – może to być zbyt duże obciążenie dla organizmu.

Podsumowanie

Gromadzenie wody w organizmie to problem, który dotyka obecnie wiele osób. Niezdrowa dieta w połączeniu z siedzącym trybem życia to recepta na nadmiar wody w organizmie. Wykorzystaj nasze proste metody na poradzenie sobie z tym problemem i ciesz się estetyczną sylwetką niezależnie od dnia czy – w przypadku kobiet – od fazy cyklu miesiączkowego.



Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu