Wspomaganie środkami suplementacyjnymi to powszechna czynność wśród piłkarzy. Naukowcy wyróżnili niedawno trzy zasadnicze grupy suplementów diety, na które składają się artykuły sportowe (napoje dla osób wykonujących sport), suplementy diety (kwasy Omega-3, witaminy, żelazo, wapń) oraz specyficzne suplementy diety (keratyna, kofeina, beta-alanina). Piłka nożna to wyczerpujący sport, który wymaga stałego uzupełniania niedoborów witamin i minerałów. Jak wygląda suplementacja w piłce nożnej? O czym warto pamiętać?
Suplementacja w piłce nożnej
Kreatyna
To endogenny związek, który syntezowany jest z glicyny, argininy i metioniny. W większości przechowywana jest w mięśniach szkieletowych, gdzie bardzo łatwo można ją znaleźć pod postacią w wodnej formie, która związana jest z fosforanem. Jednym z najważniejszych zadań kreatyny jest utrzymywanie wewnątrzkomórkowego trifosforanu adenozyny, a właściwie jego prawidłowego poziomu. Bardzo szybko oddaje swoją cząsteczkę z ADP do ATP, dzięki czemu pokrywa zapotrzebowanie mięśni na energię, a co więcej, umożliwia dłuższy i efektywniejszy wysiłek fizyczny. Badania dowodzą, że stosowanie popularnych odmian kreatyny nie przynosi żadnych niepożądanych efektów przy długotrwałym stosowaniu.
Beta-alanina
Suplement ten spożywany jest bardzo chętnie przez sportowców w wielu różnych dziedzinach sportu. Do jej podstawowych zdolności należy zwiększanie poziomu karnozyny domięśniowej, co z kolei przyczynia się do wzmacniania buforowania mięśni, opóźniania zmęczenia wywołanego treningiem i do szybszej regeneracji organizmu po odbytym treningu. Ze względu na fakt, iż mięśnie nie są w stanie samodzielnie syntetyzować l-histydyny i beta-alaniny, dlatego też stężenie karnozyny zależy od spożycia tych aminokwasów.
Azotany
Stosowanie azotanów przyczynia się do zwiększania poziomu azotanów w osoczu. Tlenki azotanu mają kilka efektów metabolicznych i naczyniowych, które mogą przyczyniać się do zwiększania sprawności fizycznej. W przypadku sportowców może modulować pracę mięśni, oddychanie mitochondrialne oraz zmniejszać wykorzystanie tlenu.
Kofeina
To jeden z najpopularniejszych suplementów diety. Działanie kofeiny zostało odnotowane w wielu badaniach i publikacjach. Ma ona działanie ergogeniczne, w dużym stopniu wpływa na wydajność, a co więcej, może zwiększać regenerację glikogenu po ukończonym treningu. To bardzo korzystna forma suplementacji w sportach, takich jak właśnie piłka nożna, ze względu na przerywaną formę tej dyscypliny.
O czym warto pamiętać, trenując piłkę nożną?
Stawy
Zabezpieczanie stawów, które podczas treningu piłkarskiego jest bardzo ważne. Są one stale pobudzane i łatwo można je zniszczyć. Jeżeli wiec chce się uniknąć jakiejkolwiek kontuzji, należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce i stosowaniu wapnia, który ma zdolność wzmacniania kości i wypełniania ewentualnych ubytków w tkance kostnej. Oprócz wapnia warto postawić również na kwas hialuronowy i witaminę C. Taka kompilacja suplementów diety z pewnością pozytywnie wpłynie na stan stawów.
Wydolność, siła i energia
Te trzy przymiotniki najlepiej opisują to, jak czuć powinny się osoby na boisku, uprawiające piłkę nożną. Siła i energia mogą zostać wzmocnione dzięki zastosowaniu kofeiny i guarany. Piłkarze często skupiają się na technikach, trikach i możliwościach pokonania przeciwnika. Niestety często zapominają o dawce solidnej energii, która jest wręcz kluczowym elementem pracy na boisku. Warto jednak pamiętać również o nieprzetrenowaniu,a w tym pomocą szczególnie aminokwasy rozgałęzione BCAA. Warto przyjmować je 2 razy dziennie oraz spożywać rano w dni nietreningowe. Oprócz tego organizm można również wspomóc witaminą B.
Uzupełnianie węglowodanów
Rolą węglowodanów jest dostarczanie energii podczas wykonywania wysiłku fizycznego. Tego typu suplementy warto spożywać przed treningiem, gdyż wtedy dużo lepiej można znieść trud wysiłku. Regularne spożywanie węglowodanów zarówno przed jak i po wysiłku, przyczynia się do stałego dostarczania energii do organizmu.
Komentarze
Napisz komentarz