Świeże soki vs soki z butelki

Dodane przez: . Komentarze: 0 1976

Nie ma wątpliwości, że soki to jedna z najpopularniejszych grup produktów. Dostać je można nie tylko w sklepach spożywczych, ale również w automatach z przekąskami, a nawet na stacjach benzynowych. Wybór jest ogromny, od owocowych po warzywne. Poza smakiem, ważnym elementem jest zamknięcie – lepiej samodzielnie wycisnąć sok czy kupić ten butelkowany, posiadający dłuższą datę ważności? Który z nich korzystniej wpłynie na zbilansowaną dietę? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!

Garść faktów na temat soków

Informacja ta może dziwić, jednak nie zawsze soki z kartonów są „złe”. Okazuje się, że one także stanowią istotne źródło witamin oraz składników mineralnych. Według Instytutu Żywności i Żywienia, 200-mililitrowa szklanka soku może stanowić jedną z pięciu porcji warzyw i owoców, które każdego dnia powinien zjadać człowiek. Jeśli zdecydujesz się wybrać sok w kartonie, koniecznie kup „100%” – jego spożycie pozytywnie wpływa na organizm.

Jaki jest najpopularniejszy sok w Europie? Oczywiście pomarańczowy! Z badań wynika, że jedna szklanka może zaspokoić około 60% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Co daje jej odpowiednia ilość? Poza tym, że wspomaga utrzymywanie prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomaga w funkcjonowaniu dwóch układów – nerwowego i odpornościowego. Równie dobry wpływ na organizm mają soki warzywne. Już pół szklanki marchwiowego pozwala na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na witaminę A, przyczyniającą się do prawidłowego widzenia.

Okazuje się, że soki odgrywają wyjątkowo istotną rolę w zapobieganiu chorobom niezakaźnym, takim jak zawał, udar, bądź nowotwór, redukując ryzyko przedwczesnego zgonu z ich powodu o około 3%. Poza dostarczaniem organizmowi odpowiednich witamin, pomagają więc w profilaktyce dolegliwości, które mogą być śmiertelne. Wystarczy jedynie spożywać odpowiednią dawkę dziennie, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania.

Soki wyciskane czy soki butelkowane?

Nie od dziś wiadomo, że picie świeżo wyciskanych soków jest świetnym sposobem na wprowadzenie do swojej diety owoców i warzyw – produktów, których nie może w niej zabraknąć. Przyczyniają się one nie tylko do poprawy samopoczucia i podwyższenia poziomu energii, ale także pozytywnie wpływają na cerę. Dlaczego warto wyciskać soki?

  • Po pierwsze: dzięki temu pozbędziesz się błonnika, przede wszystkim tego nierozpuszczalnego, utrudniającego trawienie. Wyeliminowanie go z porcji owoców czy warzyw bardzo ułatwia detoksykację organizmu. W soku możesz uwzględnić warzywa ciężkostrawne, takie jak, np. jarmuż, które nie wpłynął negatywnie na proces trawienia,
  • Po drugie: dzięki rozdrobnieniu składników soku, Twój organizm lepiej wchłonie cenne związki,
  • Po trzecie: jeśli postać stałą soku, tzn. warzywo lub owoc, przeobrazisz w postać ciekłą, łatwiej będzie przyjąć witaminy w większych ilościach – z pewnością prościej wypić szklankę soku z buraka, niż zjeść to warzywo,
  • Po czwarte: w jednej porcji soku możesz umieścić wiele skoncentrowanych składników odżywczych, pochodzących z różnych warzyw lub owoców.

A co z sokami butelkowanymi? Bardzo często krytykowane są za zawartość cukrów. Zazwyczaj poddaje się je zagęszczeniu lub rozcieńczeniu, a także pasteryzacji, przez co tracą na wartości. Z wielu badań wynika, że najlepsze soki butelkowane, to te mętne, jednodniowe, zawierające jak najmniej „ulepszaczy”. Podczas zakupów warto patrzeć na etykietki – wybieraj soki, nie napoje czy nektary, które są płynami zdecydowanie gorszej jakości, zawierającymi chemiczne substancje, mające na celu poprawę smaku, koloru i zapachu. Jeśli nie masz czasu na samodzielne wyciskanie soku, a najbliższy sklep nie oferuje świeżych płynów tego typu, koniecznie sięgnij po mętne, jednodniowe, w butelkach.

Świeże soki – dobre praktyki

Soki wyciskane to, biorąc pod uwagę składniki odżywcze, odrębna kategoria, niż nektary czy napoje owocowe. Nie poddaje się ich zagęszczeniu, rozcieńczeniu, ani pasteryzacji, dzięki czemu zachowują w sobie maksimum właściwości odżywczych. Jeśli dodatkowo są odpowiednio przygotowane, mogą stanowić prawdziwą bombę witaminową, wpływającą pozytywnie na każdy ludzki organizm. Gdy związki zawarte w poszczególnych warzywach „współpracują”, nawet naturalne cukry nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla Twojego metabolizmu.

Co zrobić, żeby picie soków przynosiło jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim pamiętaj, aby do ich przygotowanie używać jak najświeższych warzyw oraz owoców. Najlepiej będzie, jeśli wykorzystasz te sezonowe, w danym okresie najbogatsze odżywczo. Mogą być także ekologiczne, ewentualnie lokalne – wszystko dla zachowania w nich jak największej ilości witamin i minerałów. Jeśli masz ochotę, możesz wykorzystać także owoce mrożone. Koniecznie unikaj produktów tego typu, posiadających błyszczącą skórkę, pokrytą woskami – bardzo często zawierają one związki chemiczne, mające na celu ochronę danych owoców lub warzyw przed psuciem. Z podstawowych produktów, które każdy z nas ma w domu, np. wody, soku z cytryny i białego octu, w łatwy sposób przygotujesz naturalny środek czyszczący, którym możesz spryskać owoce i warzywa przed zrobieniem z nich soku. Pamiętaj – po użyciu takiego „odkażacza”, dokładnie wypukaj produkt zimną wodą.

Świeżo wyciskane soki najlepiej pij bezpośrednio po przygotowaniu, na pusty żołądek. Pomoże to wchłonąć istotne dla organizmu związki oraz szybko strawić resztę. Warto także zachować sok w temperaturze pokojowej. Pij powoli, aby aktywować enzymy trawienne zawarte w ślinie. Uniknięciu problemów trawiennych szczególnie sprzyjają soki warzywne. Owocowe również zawierają witaminy i pozytywnie wpływają na organizm.

W jaki sposób skomponować sok?

Jeśli samodzielnie wyciskasz sok, zwróć uwagę na składniki. Dobierz je w taki sposób, aby po skończonej pracy uzyskać smaczny płyn o dogodnej dla Ciebie konsystencji. Bazą dla powstającego soku mogą być, np. jabłka, gruszki, owoce cytrusowe, a także warzywa, takie jak marchew czy buraki. Rolę dodatków najlepiej spełnią bogate w chlorofil zielone warzywa. Do soku powstałego na ich bazie, koniecznie dodaj składniki, które złagodzą smak. Należą do nich, np. słodkie owoce, takie jak banany czy mango. Dobrą praktyką jest także naturalne zagęszczanie soku przygotowanego w sokowirówce, dzięki czemu przywrócisz mu część błonnika i aktywnych związków – wystarczy, że dodasz do płynu część zmielonej miazgi, pozostałej w urządzeniu.

Świeżo wyciskane soki są zdecydowanie zdrowsze, niż te butelkowane, nawet jednodniowe. Nie ma na nie jednak „przepisu idealnego”. Sam musisz wybrać składniki, które będą najlepsze dla Twoich kubków smakowych, a także pozytywnie wpłyną na cały organizm. Powodzenia!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu