Sześć zasad szybszego biegania

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 209

Bieganie to wyjątkowy sport, który albo się kocha albo nienawidzi. Wystarczy odpowiednio dobrane obuwie, aby w pełni korzystać z jego zalet. Doskonale modeluje sylwetkę a przede wszystkim rewelacyjnie wpływa na całe ciało. Osoby, które biegają, jednocześnie poprawiają pracę serca, co przekłada się na lepsze dotlenienie każdej komórki organizmu. Każdy dodatkowo przebiegnięty kilometr to kolejny sukces, który przychodzi stopniowo i wymaga sporej samodyscypliny. Najważniejsze jest zachowanie regularności w treningach. Prawidłowa technika pozwala na niwelowanie ryzyka kontuzji, która może całkowicie przekreślić dalszą karierę biegacza. Istnieją sposoby, które pozwalają na zwiększenie tempa biegu. Co więcej, są bardzo łatwe i możliwe do przetestowania dla każdego. Umożliwiają czerpanie dodatkowej satysfakcji.

Po pierwsze: więcej znaczy szybciej

Dla wszystkich biegaczy nie jest szczególnie zalecane stopniowe wydłużanie kroków. To właśnie osoby, które wykonują krótsze kroki przy większej częstotliwości cieszą się lepszymi osiągnięciami. Warto, aby przy każdym treningu opracować najlepszą długość kroków i popracować nad techniką biegu. W tym celu należy rozpocząć od kontrolowania ilości wykonywanych kroków. Podstawowym i dokładniejszym sposobem jest liczenie, przez jedną minutę, ilości kroków wykonanych przez jedną nogę. Następnie należy pomnożyć ten wynik przez dwa i osiągnięty wynik będzie przedstawiał liczbę kroków. W ciągu jednego treningu najlepiej wykonywać kilkukrotnie taką próbę, jednak przy następnych razach można dodawać dodatkową aktywność. Uzyskane wyniki warto zapisywać i po pewnym okresie dokonywać zestawienia na ich podstawie. W ten sposób monitorując wyniki, można uzyskać motywującą świadomość o dokonanych postępach. Za najlepszą liczbę kroków uważa się 180 w ciągu jednej minuty, jednak jest to wynik możliwy do osiągnięcia przez osoby zaawansowane i świadome swojego ciała. 

Biegaj także na bieżni

Biegać można nie tylko na siłowni, ale także w terenie, na łonie natury. Wykupienie karnetu na siłownie dodatkowo zachęca do podjęcia aktywności z uwagi na świadomość możliwości stworzenia niepotrzebnego wydatku. W każdej z siłowni znajduje się profesjonalna bieżnia, która pozwala na kontrolowanie podstawowych parametrów. I pomimo, że przez wiele osób, bieganie na bieżni jest uznawane za zbyt monotonne, pozwala doskonale poprawić osiągane tempo. Dla rozgrzania mięśni i stawów, warto przez pierwsze ok. 5 minut biegać w najbardziej optymalnym dla siebie tempie a następnie wyjść poza strefę komfortu i zwiększyć swoje tempo. 15 minut to najbardziej odpowiednia długość dla większości osób, aby nogi przyzwyczajały się do szybszego i mocniejszego wysiłku. Efekty tej metody są zauważalne w bardzo krótkim czasie i zadziwiają nawet najbardziej wątpiące osoby, które nie pokładały w nich dużej nadziei. Osiągnięcie większych prędkości jest szybciej zauważalne podczas biegania na bieżni niż w terenie zewnętrznym.

Znajdź dobrego kompana

Samotne bieganie nie zawsze sprawia radość. Jednak treningi w większym gronie, nawet dwuosobowym, przekładają się ostatecznie na lepsze rezultaty, pod warunkiem, że celem spotkania jest przede wszystkim spędzenie czasu na bieganiu. Osoby, które w swoim najbliższym gronie nie posiadają miłośników biegania, na wiele sposobów, m.in. przy pomocy portali społecznościowych, mogą poznać osoby, które z wielką przyjemnością staną się odpowiednim towarzyszem biegania. Czas wspólnie spędzony na bieganiu, upływa znacznie szybciej a także można dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących aktywności fizycznej od innych miłośników biegania. Wybór towarzysza, bardziej zaprawionego w tym sporcie, pozwala na mimowolne poprawienie swoich wyników, co jest szybko zauważalne. Odpowiednia osoba, potrafi wspomóc dobrym słowem i jednocześnie dyscyplinować, aby poprzednie wysiłki nie poszły na marne. 

Nie zapominaj o właściwej pracy rąk

Podczas biegu warto pamiętać, aby jak najlepiej pracować rękami. Prawidłowo wykonywane ruchy pozwalają na zwiększenie tempa oraz jednocześnie umożliwiają także bieg w wręcz prostej linii. Kluczem do sukcesu jest właściwa technika ruchu rąk. Łokcie powinny być kierowane poza plecy a nie na boki. Ruchy wydają się wtedy bardziej skoordynowane a ciało wygląda smuklej. Mniejszy jest także wtedy opór powietrza z uwagi na uzyskiwanie opływowego kształtu ciała. 

Interwały - doskonała metoda na zwiększenie wydajności organizmu

Zmiana intensywności ćwiczeń w krótkim okresie pozwala na zdumiewające poprawienie tempa. Interwały opierają się przemiennej zmianie tempa biegu, początkowo okres intensywnego biegu powinien być krótszy. Pierwsze 30 sekund powinno opierać się na jak najszybszym biegu a następnie przez dwie minuty należy biec w najbardziej komfortowym tempie. W ten sposób powinien wyglądać cały trening, odparty na ćwiczeniach interwałowych. Stopniowo należy także skracać czas wolniejszego biegu. Należy doskonalić tę technikę do momentu osiągnięcia najbardziej satysfakcjonujących i racjonalnych wyników, które nie będą nadmiernie obciążały stawy i mięśnie. Dopiero po osiągnięciu tego momentu, powinno biegać się przez cały trening jednym tempem. 

Zachowaj różnorodność ćwiczeń

Zwiększenie intensywności i prędkości jest uzależnione w głównej mierze od serwowania organizmowi mieszanki różnego tempa ćwiczeń. W ciągu tygodnia warto wytypować jeden lub dwa dni, kiedy trening ma za zadania przede wszystkim poprawić wytrzymałość organizmu. Jednocześnie należy pamiętać, aby znaleźć odpowiednią ilość czasu do wykonywania ćwiczeń w najbardziej optymalnym tempie. I co najważniejsze, każdy organizm potrzebuje czasu na regenerację, dlatego przy układaniu planu, należy znaleźć w tygodniu co najmniej dwa dni, w których nie będzie wykonywany żaden trening wysiłkowy. W tym czasie można spokojnie spacerować lub rekreacyjnie popływać. Wyciszanie potrzeby odpoczynku to najczęściej popełniany błąd, który może skutkować naprawdę poważnymi kontuzjami. Zwiększenie tempa biegu nie może się odbyć bez spełnienia tej podstawowej kwestii.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu