Szkodliwe pestycydy: jak myć owoce i warzywa?
Teoretycznie każdy człowiek powinien spożywać większe ilości owoców i warzyw. Czy aby na pewno każdy zdaje sobie sprawę z tego jak istotne jest ich mycie przed zjedzeniem? Przy aktualnym trybie upraw warzyw i owoców, można śmiało powiedzieć, że żadne jedzenie nie jest pozbawione pestycydów – dotyczy to także warzyw i owoców organicznych, które także mogą zawierać śladowe pozostałości pestycydów. Aby zmniejszyć w jakimś stopniu narażenie naszego organizmu na działanie tych substancji, zaleca się wybór żywności ekologicznej, a następnie dokładne umycie produktów przed ich spożyciem. Jakie sposoby mycia warzyw i owoców są najlepsze przy zamiarze usunięcia pestycydów? O tym poniżej w artykule.
Czym są pestycydy?
Pestycydami nazywamy organiczne substancje stosowane na szeroką skalę w rolnictwie i sadownictwie, celem zwalczania szkodników plądrujących uprawy. Można zatem powiedzieć, ze pestycydy służą do ochrony roślin, wód, a także zwierząt uprawnych przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak szkodniki żywe - plądrujące pola, wyjadające ziarno i zanieczyszczające wodę i ziemię. Pestycydy mają za zadanie niszczenie tak zwanych „chwastów” czyli roślin, które szybko wyrastają, szybko się rozprzestrzeniają i tym samym mogą przyczynić się do dużych strat związanych z więdnięciem roślin uprawnych. Pestycydy, oprócz znanej szkodliwości, przyczyniły się swojego czasu do znacznego wzrostu plonów, ale także przez wyeliminowanie przenoszących różne choroby szkodników, różnych epidemii wśród trzody chlewnej i zwierząt hodowlanych. Dzięki nim wzrosła produkcja mleka, mięsa i jajek. Miało i ma to znaczy wpływ na obecną gospodarkę żywnościową. Pestycydy są stosowane także w przemysłowych środkach transportu – mają za zadanie przedłużać trwałość transportowanych towarów. Wydawać by się mogło, że nielubiane pestycydy wcale nie są takie złe. Czy tak w istocie jest?
Czemu pestycydy są stosowane?
Pestycydy są stosowane w celu zwalczania różnych szkodników, które mogą zniszczyć uprawy i roznosić, a także do likwidacji chwastów porastających pole uprawne lub sad. Istnieje wiele rodzajów pestycydów, są to między innymi:
Herbicydy, które służą do chemicznego usuwania chwastów, np. Glifosat i Roundup, mogą być stosowane na konwencjonalnych (nieorganicznych) uprawach. Te powszechnie znane w rolnictwie herbicydy są powiązane z rakiem i zaburzeniem endokrynologicznym.
Insektycydy - Organofosforany są powszechnie stosowane w produktach służących do zwalczania różnego rodzaju owadów. Bardzo groźnym pestycydem tego rodzaju okazał się Chloropiryfos, który spowodował uszkodzenia mózgów dzieci w okresie płodowym. Taka informacja została udowodniona i rozpowszechniona w mediach.
Dowody na szkodliwość pestycydów są niestety niezbite. Udowodniono szkodliwość tych substancji na ludzkie zdrowie i ich korelację z pojawieniem się chorób przewlekłych takich jak rak, cukrzyca, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, ALS, Astma i wiele innych. Wykazano także, że u kobiet ciężarnych narażonych na działanie pestycydów, ciąże były powikłane chorobami wrodzonymi u dzieci. Te szkodliwe substancje mają także znaczny wpływ na zdolności reprodukcyjne wszystkich organizmów żywych. Na powyższe dolegliwości w szczególności są narażone osoby, zajmujące się uprawą roli, sadów i mających kontakt z tą trucizną.
Dlaczego produkty ekologiczne posiadają pestycydy?
Trzeba przyznać, że spora ilość produktów ekologicznych – organicznych jest wolna od sporej ilości pestycydów, które zostały zakazane w rolnictwie ekologicznym. Jednak większość rolników, w zamian tych zakazanych przez prawo substancji, używa innych, jeszcze dozwolonych. To po prostu rodzaj ominięcia obowiązujących przepisów prawa, niestety ze szkodą dla konsumentów. Rolnicy, którzy zajmują się przeciętną, nie ekologiczną gospodarką, mają do dyspozycji ponad 900 różnych rodzajów szkodliwych pestycydów, podczas gdy rolnik ekologiczny może wykorzystać w swoim gospodarstwie zaledwie 25 rodzajów i to pod ścisłą kontrolą i w określony sposób. Pestycyd jednak pozostaje szkodliwy nawet w niewielkich ilościach. Mając na względzie powyższe wybór ekologicznej żywności pozostaje najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących zmniejszyć narażenie się na pozostałości pestycydów – to dobre rozwiązanie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ dzieci w wieku płodowym są najbardziej narażone na ich toksyczność i szkodliwość. Wynika to z tego, że rozwijający się w łonie matki mózg dziecka, jest dużo bardziej podatny na neurotoksyny. Badania wykazały, ze dzieci narażone na działanie pestycydów mogą mieć mniejszy iloraz inteligencji, trudności z nauką i zwiększone potencjalne ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe w przyszłości.
Lista najbardziej i najmniej skażonych przez pestycydy warzyw i owoców
Oczywistym jest to, ze nie zawsze posiadamy możliwość zaopatrywania się w wyłącznie organiczne warzywa i owoce, to na co jednak mamy wpływ to podejmowanie decyzji o tym jakie to będą produkty. Istnieje lista, aktualizowana co roku, która przedstawia najbardziej i najmniej skażone warzywa i owoce.
Najbardziej skażone pestycydami są:
Truskawki
Szpinak
Nektarynki
Jabłka
Winogrona
Brzoskwinie
Wiśnie
Gruszki
Pomidory
Seler
Słodka papryka
Ostre papryczki
Najmniej zanieczyszczone pestycydami są:
Awokado
Słodka kukurydza
Ananas
Kapusta
Cebula
Groszek mrożony
Papaja
Szparagi
Mango
Bakłażan
Melon
Kiwi
Kantalupa
Kalafior
Brokuły
Domowe sposoby na usunięcie pozostałości pestycydów z produktów żywnościowych
Udowodniono, że istnieje kilka mieszanek, które poradzą sobie z usunięciem szkodliwych substancji dużo lepiej niż bieżąca woda. Dobrą informacją jest to, że większość z nich można przygotować w domowym zaciszu ze środków, które większość osób powinna posiadać w swojej kuchni. Tymi magicznymi mieszankami jest słona woda, ocet lub woda z dodatkiem sody.
- Woda z solą jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów usuwania niektórych pestycydów. Warzywa i owoce należy wymoczyć przez około 10 minut w wodzie z rozpuszczoną w niej solą (najlepiej morską), niektórzy zamiast soli stosują sok z wyciśniętej cytryny. Po takim zabiegu wystarczy już tylko opłukać produkty z pozostałości soli.
- Ocet – opryskanie nim warzyw i owoców przed ich umyciem także sprawdza się przy likwidacji pozostałości pestycydów na skórce produktów spożywczych. Ta metoda jednak, może spowodować przeniesienie aromatu i posmaku octu na warzywa i owoce.
- Najbardziej skuteczną metodą jest zastosowanie roztworu sody oczyszczonej i wody. Namoczenie przez 5 – 10 minut naszej żywności powoduje całkowite usunięcie pestycydów zarówno ze skórki jak i jej wewnętrznej warstwy. Zaleca się stosowanie łyżki sody oczyszczonej na 4 szklanki wody.
- Oczywiście na pomoc osobom, które dbają o prawidłowe żywienie wyszli także producenci różnych środków przemysłowych. Można zatem kupić gotowe preparaty służące do usuwania resztek toksycznych substancji z warzyw i owoców.
Jak myć warzywa i owoce?
Najważniejszą kwestią jaką należy sobie przyswoić jest dokładne mycie warzyw i owoców zaraz po ich zakupie, przed włożeniem do lodówki. Do szorowania powierzchni warzyw można przeznaczyć oddzielną gąbkę z szorstką powierzchnią, ale po paru użyciach taki "przyrząd" należałoby wymieniać z uwagi na możliwość rozwijania się w niej różnych bakterii - wilgoć i ciepłe temperatury przyspieszają ten proces. Po każdych zakupach spożywczych nie można zapomnieć o dokładnym myciu rąk, tak samo jak po każdym kontakcie z nieumytymi jeszcze owocami i warzywami. Stosując się do poniższych technik, można mieć pewność, że produkty spożywcze zostaną dobrze przygotowane do dalszej obróbki/konsumpcji czy też włożenia ich do lodówki.
- Pomidory i inne okrągłe podobne gabarytowo warzywa lub owoce po wymoczeniu ich w przygotowanym według powyższych metod roztworze, najlepiej starannie opłukać w durszlaku pod bieżącą wodą.
- Zielone liście sałaty – szpinaku- jarmużu itp. Należy napełnić miskę liśćmi, zalać je wodą, dodać łyżkę sody oczyszczonej i dokładnie wymieszać, odczekać niedługą chwilę, następnie odwirować (jeśli posiadamy tzw. spinner do liści), opłukać pod wodą i ułożyć liście na ręczniku papierowym lub czystej i suchej ściereczce aż do wysuszenia.
- Dla innych warzyw i owoców - aby pozbyć się pestycydów należy napełnić dużą miskę lub zlewozmywak wodą, dodać łyżkę sody oczyszczonej, zamieszać. Do roztworu włożyć produkty, które chcemy umyć. Pozostawić je na paręnaście minut do odmoczenia, po czym dokładnie wyszorować i na koniec spłukać czystą wodą.
- Owoce leśne – takie jak na przykład jagody, borówki, jeżyny można opłukać pod zimną wodą w durszlaku z drobnymi oczkami lub też większym sitku, a następnie delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Ważne jest aby umyć je bezpośrednio przed spożyciem ze względu na to, że wilgoć szkodzi tak małym owocom i przyspiesza ich psucie się.
Jedzenie wielu świeżych owoców i warzyw jest jedną z najlepszych rzeczy, które można zrobić dla swojego zdrowia. Warto jednak brać pod uwagę wszystkie możliwości i wyrobić w sobie nawyk każdorazowej neutralizacji produktów spożywczych ze szkodliwych dla zdrowia pestycydów i innych toksycznych substancji wykorzystywanych przez współczesnych rolników i plantatorów. Pamiętajmy, że korzyści płynące z regularnego spożywania warzyw i owoców są wciąż wyższe niż potencjalne możliwości powikłań po spożywaniu ich w zanieczyszczonej pestycydami formie. Aby uniknąć kontaktu z tymi toksycznymi specyfikami wystarczy gruntowanie myć warzywa i owoce. To jest proste!
Komentarze
Napisz komentarz